Maranta leuconeura fascinator to jedna z przedstawicielek przyciągającej wzrok rodziny marant, rosnących naturalnie w Ameryce Środkowej. Dobra wiadomość jest taka, że to dosyć prosta w obsłudze roślina doniczkowa, a na dodatek uznaje się ją za bezpieczną dla czworonogów!
Maranta leuconeura fascinator tricolor – jakie ma wymagania stanowiskowe?
Roślina ta w naturalnym środowisku ma słońca pod dostatkiem. Maranta leuconeura najlepiej czuć się będzie więc w dobrze doświetlonym pomieszczeniu, jednak nie jest dobrym pomysłem wystawianie jej na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, gdyż w łatwy sposób może to doprowadzić do uszkodzenia liścia.
Temperatura pokojowa będzie idealna, warto jedynie uważać na spadki w trakcie zimy – Maranta leuconeura nie lubi chłodów poniżej 15°C.
Czy Maranta fascinator lubi częste podlewanie?
Warto podlewać ją regularnie – raz w tygodniu wystarczy, chyba że panują upały lub dokuczliwa suchość w powietrzu, która może negatywnie oddziaływać na kondycję Maranty leuconeury. Ważne jest, by wodę lać w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby już przyschnie.
Maranta leuconeura lubi także zraszanie wodą – warto robić to także raz na tydzień, a latem nawet codziennie! W związku z tym, że roślina ta lubi wysoką wilgotność i rozproszone słońce, idealnie będzie nadawać się do dobrze doświetlonej łazienki.
Jakie podłoże będzie najlepsze dla Maranty fascinator tricolor?
Najlepiej sprawdzają się mieszanki na bazie torfu, chociaż gotowe uniwersalne do roślin doniczkowych też dają radę. Maranta leuconeura lubi kwaśną glebę – istotny jest więc wybór podłoża o pH ok. 5,5–6,5. Zadbaj także o drenaż dla wody, umieszczając kamyczki w dolnej części doniczki.
Maranta tricolor – jak łatwo ją rozmnożyć i kiedy przesadzać?
Roślinę przesadza się raz do roku na wiosnę, jeżeli na to wskazują jej potrzeby lub intensywny wzrost. Maranta leuconeura potrzebuje wówczas doniczki większej o przynajmniej 5 cm – da ci to gwarancję, że nowe warunki będą spełniały swoją rolę przez dłuższy czas.
Rozmnażanie nie jest trudne – odbywa się podczas przesadzania, poprzez delikatny podział rośliny.
Maranta leuconeura fascinator — najczęściej pojawiające się choroby
Oto najczęstsze problemy Maranty leuconeury:
- żółknięcie i wysuszenie brzegów liści – zbyt duże natężenie światła lub niska wilgotność powietrza;
- maranta traci intensywny kolor – może być przekarmiona składnikami odżywczymi. Należy na jakiś czas zmniejszyć częstotliwość nawożenia;
- żółknięcie liści, Maranta leuconeura „oklapła” – warto zwrócić uwagę na stan korzeni. Jeżeli są przegniłe, to może być to zgorzel zgnilakowa, spowodowana przelaniem lub kiepskim drenażem wody;
- zwijanie liści do środka, małe czarne kropki lub białe plamki – mogą świadczyć o obecności szkodników, przede wszystkim wciorniastka.
Czy Maranta leuconeura kwitnie? Ile kosztuje?
Kilka ciekawostek z życia tej rośliny:
- Maranta leuconeura nazywana jest także rośliną modlitewną, ponieważ składa swoje liście w nocy, co przypominać może łączenie dłoni do modlitwy;
- roślina ta kwitnie – jej kwiatuszki są zwykle małe i białe;
- cena Maranty leuconeury waha się od 15 zł za małą sadzonkę, po 100 zł za dorodnego osobnika.
Maranty to jedne z popularniejszych roślin doniczkowych o niezwykle barwnych i ciekawych liściach. Nie są one bardzo trudne w uprawie, jednak wymagają zachowania pewnych zasad dotyczących stanowiska i pielęgnacji. Stosując się do porad z artykułu, z pewnością będziesz mógł cieszyć się urodą swojej Maranty leuconeury przez długi czas!