Doskonałym przykładem zioła pochodzącego z basenu Morza Śródziemnego, które było znane już w starożytności, jest majeranek. Uprawa tej zielnej rośliny głównie prowadzona jest ze względu na jej walory smakowe i właściwości lecznicze. Najczęściej jednak majeranek używany jest jako przyprawa, którą dodaje się do wielu potraw mięsnych, zup, czy ziemniaków. Przeczytaj, jak dokładnie prezentuje się majeranek!
Majeranek – charakterystyka
Majeranek (Origanum majorana) to popularne, aromatyczne zioło pochodzące z rodziny jasnotowatych. W polskich warunkach klimatycznych jest ono uprawiane jako roślina jednoroczna. Można je spotkać także pod wieloma innymi nazwami takimi jak np. lebiodka majeranek, majeran, kołdunowe ziele, czy majoran ogrodowy. W naszym kraju majeranek uprawiany jest powszechnie – nie tylko w ogródkach, ale także w donicach na parapetach oraz balkonach.
Jak wygląda majeranek?
Majeranek jest rośliną, która dorasta do około 40–60 cm wysokości. Ma sztywne, silnie rozgałęzione, proste pędy i wzniesiony pokrój. Ten wieloletni półkrzew (w cieplejszych klimatach) w całości pokryty jest delikatnymi włoskami, które sprawiają, że ma on lekko szare zabarwienie. Liście majeranku są natomiast nieduże, owalne i przybierają szarozielony kolor. Na pędzie pojawiają się naprzeciwległymi parami i także znajdują się na nich drobne włoski. W okresie od czerwca do września można zauważyć piękne, niewielkie kwiaty w kolorze białym, liliowym lub różowym, które zebrane są w gęsto zbite kwiatostany.
Majeranek – uprawa w ogrodzie
Wśród roślin, które bezproblemowo można uprawiać w ogrodzie, znajduje się majeranek. Uprawa tego zioła powinna być prowadzona na słonecznych i umiarkowanie wilgotnych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Majeranek w ogrodzie wymaga także odpowiedniej gleby – powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna, ciepła i dobrze spulchniona. Planując uprawę, warto też, abyś zadbał o to, by podłoże było zasobne w wapń, ponieważ majeranek jest wrażliwy na jego niedobór.
Jak dbać o majeranek ogrodowy?
Jeśli chodzi majeranek, uprawa w ogrodzie powiedzie się, jeśli będziesz pamiętał o wykonywaniu kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest to, że trzeba regularnie usuwać chwasty, ponieważ te łatwo mogą zagłuszyć majeranek. Czy majeranek trzeba podlewać? Istotne jest nawadnianie, choć majeranek wymaga okazjonalnego podlewania (jedynie w okresach suszy), ponieważ roślina zdecydowanie woli w miarę suchy klimat. Poza tym nie wolno zapominać o nawożeniu – w tym celu dobrze sprawdzają się nawozy pochodzenia naturalnego – kompost lub biohumus.
Czy uprawa majeranku w doniczce jest możliwa w domu?
Nie masz własnego ogródka, a chcesz mieć własny majeranek? Uprawa możliwa jest także w warunkach domowych! Decydując się na nią, powinieneś zadbać o to, aby była ona prowadzona w doniczce (lub w pojemniku) postawionej w miejscu skierowanym na wschód bądź południe. Majeranek należy uprawiać na stanowisku nasłonecznionym. Gdy panuje ładna pogoda, możesz wynieść roślinę na zewnątrz i ustawić ją w słonecznym miejscu. Jednocześnie, jeśli będzie zbliżał się mróz lub niskie temperatury, od razu przenieś ją do pomieszczenia. Ciekawe jest to, że jeśli zapewnisz roślinie komfortowe warunki, to może być nawet wieloletnia i podobnie jak dziki majeranek będzie cieszyć oko przez wiele sezonów.
Kiedy zbierać majeranek?
Jeśli planujesz uprawę majeranku do celów przyprawowych, to wiedz, że możesz dokonywać zbiorów nawet dwukrotnie w okresie wegetacji. Istotną informacją jest to, że zbierać możesz całe pędy majeranku, w tym również liście i pąki kwiatowe. Po raz pierwszy powinieneś zebrać majeranek, gdy zauważysz, że pojawiają się pąki kwiatowe, co zwykle można dostrzec na przełomie czerwca i lipca. Zetnij wtedy pędy około 10 cm nad ziemią. Ponowny zbiór powinieneś przeprowadzić, zanim roślina ponownie zakwitnie, kiedy wyrosną młode pędy.
Jak suszyć majeranek?
Pędy majeranku powinieneś suszyć w odpowiednim miejscu – przewiewnym i zacienionym, a później oberwać liście i pąki kwiatostanowe. Pozyskane w ten sposób ziele możesz przechowywać nawet rok w szczelnym pojemniku.
Jak przebiega rozmnażanie majeranku?
Chcesz mieć w swoim ogródku majeranek? Uprawa nie powinna sprawić ci najmniejszych problemów, jeśli zastosujesz się do wszelkich podanych tutaj wskazówek. Jeśli natomiast interesuje cię rozmnażanie majeranku, to wiedz, że odbywa się to poprzez wysiew nasion wiosną bezpośrednio do gruntu.
Jak wysiewać nasiona majeranku?
Najlepiej dokonać tego w drugiej połowie kwietnia. Inną możliwością jest wcześniejsze wysianie nasion majeranku do skrzynek znajdujących się w ciepłych inspektach bądź na parapetach okiennych. W takim przypadku należy zadbać o to, aby posadzić rozsadę po 15. maja, gdy nie będzie już ryzyka wiosennych przymrozków. Zanim posadzisz rośliny po 2–3 sztuki co 15–30 cm, zasil glebę odpowiednio zwapnowanym kompostem. Wiedz również, że zwykle młode rośliny na początku rosną wolno i wymagają systematycznego odchwaszczania.
Gdzie majeranek ogrodowy znajduje zastosowanie?
Jednym z ziół, które znajduje zastosowanie w sztuce kulinarnej, jest majeranek. Uprawa tej aromatycznej przyprawy to dobry pomysł, jeśli lubisz jej aromat. Dodaje się ją do wieprzowiny, wołowiny, czy dziczyzny. Majeranek jest bogaty w cenne żelazo, magnez, potas, a poza tym w jego listkach obecne są foliany, czy szereg witamin, dlatego warto zadbać o to, aby pojawiał się w przygotowywanych potrawach. Nie każdy jednak wie, że jest to też doskonała roślina ozdobna. Majeranek rewelacyjnie nadaje się m.in. do tworzenia niskich obwódek rabat, czy wielogatunkowych zestawień w ogrodach ziołowych.
Czy majeranek jest atakowany przez choroby i szkodniki?
Niestety majeranek jest narażony na wiele zagrożeń, a mianowicie choroby i szkodniki. Najczęstszym niebezpieczeństwem dla sadzonek jest szara pleśń. Dość łatwo ją rozpoznać, ponieważ objawia się szarym, pylący nalotem, który obejmuje całą roślinę. Roślina bywa również atakowana przez mszyce. Jeśli dostrzeżesz niewielkie kropeczki w czarnym kolorze na delikatnych łodygach majeranku, to wiesz już, z jakim szkodnikiem masz do czynienia.
Jeśli uwielbiasz majeranek, uprawa tego zioła we własnym ogródku lub na parapecie okiennym, to genialny pomysł. W powyższym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą ci bezproblemowo ruszyć z jego uprawą, dzięki czemu już niedługo będziesz mógł cieszyć się niezwykłe ozdobną rośliną, ale przede wszystkim przyprawą o doskonałym aromacie!