Zapamiętaj!
- Lewizja jest niezwykłą rośliną ozdobną, którą z pewnością warto mieć w swoim ogrodzie.
- Latem cieszy oczy ślicznymi, drobnymi kwiatuszkami.
- Jej uprawa nie należy do trudnych, jeśli pamięta się przy tym o kilku zasadach (rozproszone światło, regularne podlewanie, podłoże bez wapnia).
- Roślina sygnalizuje problemy poprzez plamy na liściach.
Lewizja (Lewisia) – roślina o przepięknym kwitnieniu
Lewizja jest wyjątkową rośliną górską pochodzącą z Ameryki Południowej. Należy do rodziny portulakowatych. W naturalnych warunkach rośnie w miejscach skalistych, na rumowiskach skalnych i stokach. To niewielka roślinka, dorastająca zaledwie do 20 cm wysokości, a jednak jej gwiazdkowate kwiaty, zebrane w efektowne kwiatostany robią wrażenie.
Wyjściowy gatunek ma kwiaty w kolorze jasnoróżowym, ale liczne odmiany lewizji, których jest według różnych źródeł od 16 do 20, mogą mieć kwiaty w kolorze białym, żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Lancetowate liście lewizji są mięsiste, zimozielone. Rosną ułożone w rozetki o średnicy do 20 cm.
Ciekawostka
Wszystkie części lewizji rediviva są jadalne!
Uprawa lewizji
Można ją sadzić zarówno w grupach, jak i samotnie. Lubi miejsca mniej słoneczne, trzeba ją chronić przed ostrym słońcem. Najlepiej się czuje, gdy światło jest rozproszone.
Gleba powinna mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. Lewizje nie tolerują w podłożu wapnia. Pod ich uprawę najlepiej nadaje się przepuszczalna gleba, w skład której wchodzi drobny żwir, piasek, nieodkwaszony torf i trochę gliny.
W czasie, w którym kwitnie, należy ją podlewać, ale w okresie spoczynku nie są wskazane duże ilości wody. Okazy, które są uprawiane w pojemnikach, zaleca się zimować w chłodnych, widnych pomieszczeniach.
Co może zaszkodzić lewizji?
Lewizja nie jest najłatwiejszą w uprawie rośliną. Mogą jej zaszkodzić m.in.:
- szkodniki, takie jak ślimaki, mszyce i mączliki;
- choroby roślin, na przykład grzybowa rdza, która objawia się pomarańczowymi punktami na spodzie liści;
- przesadzanie, ta roślina jest wrażliwa na uszkodzenia;
- zbyt duża wilgotność podłoża, która może powodować gnicie rośliny;
- silne słońce.
Można jednak w prosty sposób wszystkim tym problemom zaradzić. Spore znaczenie ma sposób i miejsce zasadzenia. Jak wspomnieliśmy, lewizja nie lubi zbyt dużej ilości wilgoci, dlatego nie powinno się dopuścić do tego, aby woda zalegała na środku rozety i na liściach. Gleba, na której sadzi się tę bylinę, powinna być umiarkowanie wilgotna. Takie zabiegi ochronią jednocześnie roślinę przed szkodnikami lubiącymi wilgoć i chorobami grzybowymi.
Lewizja zagłębiona i lewizja sina
Jedną z najczęściej występujących odmian lewizji, jest lewizja liścieniowa, znana pod nazwami zagłębiona, „Mountain Dreams” lub łacińską Lewisia cotyledon. Kolorowe kwiatuszki, przypominające gwiazdki, często są ozdobione cienkimi paseczkami i mają od 2 do 4 cm. Bylina zakwita w maju i kwitnie do czerwca.
Inną popularną odmianą jest lewizja sina. To rodzaj o niebywałej urodzie. Wyróżnia się najdłuższymi pędami kwiatowymi, które pod ciężarem licznych, białych kwiatów delikatnie uginają się na boki. Zaczyna kwitnąć w maju.
Jak sadzić lewizje? Na co zwrócić uwagę wybierając sadzonki?
Tę roślinę sadzi się wiosną. Wskazane jest sadzenie ukośne do poziomu gruntu. Szyjkę korzeniową można obsypać gruboziarnistym piaskiem. Najlepiej sadzić ją na skalniaku lub murku. Dzięki temu nie będzie jej zagrażać zbyt wilgotne podłoże, którego bardzo nie lubi. Kupując sadzonki, powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na stan korzeni. To od nich będzie zależało, jak się przyjmie roślina i czy będzie odporna. Plamy i przebarwienia na liściach mogą świadczyć o chorobie rośliny.
Zastosowanie bylin lewizji w ogrodzie. Podsumowanie
Ta śliczna roślina znajdzie swoje miejsce właściwe w każdym ogrodzie. Jest niewielkich rozmiarów, więc nie wymaga dużo miejsca. Jednak przede wszystkim pasuje do ogródków skalnych. Pięknie rośnie w szczelinach murów i skał, w skrzyniach, kamiennych misach, czy donicach. Sprawdza się również jako roślina rabatowa. Lewizja świetnie wygląda w towarzystwie rozchodnika lub rojnika murowego.
Najczęściej zadawane pytania
Czy lewizja się rozrasta?
Bardzo powoli. Lewizja sama w sobie nie jest dużą rośliną, więc jej rozrost nie jest bardzo imponujący w krótkim czasie.
Czy lewizja jest wieloletnia?
Tak. Lewizja jest byliną, a więc żyje dłużej niż dwa lata.
Kiedy sadzić lewizję?
Lewizję sadzimy wiosną, najlepiej gdy już nie ma przymrozków.