Kwiaty cmentarne są doskonałą ozdobą nagrobków naszych bliskich. Mnogość możliwości na stworzenie wyjątkowych kwiatowych dekoracji sprawia, że każdy znajdzie odpowiednią opcję dla siebie. Sprawdź, jakie kwiaty warto uprawiać na cmentarzu!
Cmentarze są ważnymi miejscami dla ludzi każdej wiary. To właśnie tam spoczywają ciała najbliższych, którzy odeszli z doczesnego świata. Cmentarz jest miejscem, gdzie znajdują się nagrobki, które pozwalają zachować pamięć o swoich bliskich. W Kościele katolickim najważniejszym świętem dotyczącym zmarłych jest dzień Wszystkich Świętych, który przypada na 1 listopada. Dnia następnego katolicy obchodzą Dzień Zaduszny. Wierzący odwiedzają wówczas groby bliskich i zapalają znicze. Dbałość o nagrobek nie jest przypisana jednak tylko w czasie świąt. Dowiedz się, jakie kwiaty cmentarne warto wybrać!
Kwiaty żywe na cmentarz
Żyjemy w ciągłym biegu, przez co nie każdy ma możliwość odwiedzać cmentarz dość często. Z tego powodu dużą popularność zyskały sztuczne kwiatowe kompozycje. Plastikowe kwiaty stanowią doskonałą alternatywę dla naturalnych dekoracji. W kwiaciarniach można znaleźć przeróżne rodzaje sztucznych kwiatów i ozdób. Jeśli jednak preferujesz naturalne rośliny i jesteś w stanie regularnie wygospodarować czas na ich pielęgnację, możesz zdecydować się na kwiaty żywe na cmentarz. Wybór roślin jest bardzo duży – od zimozielonych iglaków, przez kwiaty sezonowe, aż po rośliny całoroczne. Poznaj popularne kwiaty cięte oraz te nadające się do uprawy na cmentarzu!
Kwiaty cięte na cmentarz – jakie najlepiej wybrać?
Kwiaty cięte doskonale sprawdzają się do stworzenia stroika lub wiązanki. Minusem takiego rozwiązania jest jednak ograniczona trwałość roślin – w zależności od rodzaju takie kwiaty wytrzymają w wazonie maksymalnie miesiąc. Zwykle jednak trzeba liczyć się ze zmianą dekoracji już po około 10-14 dni. Należy też pamiętać o konieczności wymiany wody przynajmniej raz na kilka dni. Aby przedłużyć trwałość, warto wybierać kwiaty znajdujące się w początkowej fazie kwitnienia. Popularne kwiaty cięte na cmentarz to m.in.:
Uprawa w donicach czy w gruncie?
Kwiaty żywe na cmentarz mogą być również uprawiane. Należy jednak pamiętać, że taka forma ozdoby nagrobka będzie wymagała od nas nakładu czasu i pracy. Mamy do wyboru dwa rodzaje uprawy: bezpośrednio w gruncie lub w donicy. Decyzja zależy przede wszystkim od typu pomnika i wielkości powierzchni wokół niego. Jeśli nagrobek pokryty jest płytą i nie ma zbyt dużej wolnej przestrzeni, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie odpornych na mróz pojemników. W przypadku, gdy rama nagrobka jest wypełniona ziemią, można posadzić rośliny wieloletnie lub gatunki sezonowe. Pamiętaj, aby wybrać kwiaty niezbyt wysokie i nierozrastające się wszerz.
Wiosenne kwiaty na cmentarz – bratki i żonkile
Wiosną przyroda budzi się do życia. Rośliny zaczynają się zielenić i pojawiają się piękne, kolorowe kwiaty. Niektóre rodzaje należy posadzić już jesienią. Należą do nich przede wszystkim rośliny cebulowe, takie jak: żonkile, narcyzy, tulipany i szafirki. Inne natomiast można wysiać odpowiednio później. Oprócz roślin cebulowych świetnie sprawdzą się także niezawodne bratki na cmentarz, które nie boją się wiosennych przymrozków. Na nagrobkach i wokół nich doskonale prezentują się również niezapominajki. Ciekawym rozwiązaniem będą też floksy szydlaste, które tworzą efektowny kwiatowy dywan.
Letnie kwiaty na cmentarz – begonie i goździki
Kiedy nadchodzi lato, większość roślin cebulowych zaczyna przekwitać. Należy wówczas usunąć z nich zaschnięte liście. Roślin cebulowych nie trzeba wykopywać co roku – wystarczy zrobić to raz na kilka lat. Jeśli chcesz, aby nagrobek wyglądał pięknie przez cały rok, warto wymieszać gatunki sezonowe z różnych pór roku. Do odmian letnich należą np. sukulenty. Jednym z ciekawszych gatunków tej grupy jest rojnik, któremu niestraszne są upały i susza. Dobrze sprawdzą się też goździki i begonie. Na cmentarz świetnie pasują również stokrotki. Nie dość, że są praktycznie bezobsługowe, to jeszcze samodzielnie się wysiewają.
Jesienne kwiaty na cmentarz – chryzantemy i astry
Jesień jest piękną porą roku, szczególnie ważną dla katolików ze względu na Święto Zmarłych. Warto więc wybrać gatunki kwiatów żywych na cmentarz, które kwitną w tym sezonie. Przykładem takiej rośliny są wysokie marcinki (odmiana astrów), które charakteryzują się białymi i fuksjowymi kwiatami pojawiającymi się w okresie jesiennym. Warto też zainteresować się odmianami wieloletnimi kwitnącymi jesienią (np. chryzantemy lub wrzosy). Pamiętaj jednak, że chryzantemy mogą nie przetrwać mrozów, dlatego należy je okryć na zimę. Wśród popularnych gatunków jesiennych kwiatów na cmentarz wyróżniamy też dalie.
Zimowe kwiaty na cmentarz – zimozielone iglaki i bukszpany
Zima kojarzy się przede wszystkim z kolorem białym – to czas, kiedy z nieba spada śnieg, a ziemia pokrywa się białym puchem. Niestety w naszym klimacie trudno o rośliny, które mogłyby uatrakcyjnić szatę śnieżną kolorowymi kwiatami. Możemy jednak zadbać, aby zimowe kwiaty na cmentarz upiększały nagrobek zielonym kolorem przez cały rok. Do roślin zimozielonych zaliczamy:
- bukszpany;
- tuje;
- kwitnący wiosną barwinek;
- berberysy;
- cis pospolity.
W przypadku bukszpanów należy pamiętać o przeprowadzenie odpowiednich oprysków – w ostatnich latach bardzo aktywna jest ćma bukszpanowa, która żywi się wszystkimi odmianami tych roślin.
Kwiaty cmentarne są nieodłącznym elementem miejsca pochówku zmarłych. Najbliżsi dbają, aby pomnik zawsze prezentował się dostojnie i był przyozdobiony kwiatami. Wybór kompozycji zależy przede wszystkim od ilości wolnego czasu i możliwości finansowych. Zarówno sztuczne ozdoby, jak i kwiaty żywe na cmentarz będą dobrym wyborem. W przypadku drugiej opcji koniecznie zwróć uwagę na porę kwitnienia roślin oraz wymagane stanowisko pod kątem pożądanego nasłonecznienia i zabiegi pielęgnacyjne.