Oprócz choinki, rośliną najbardziej kojarzącą się ze Świętami Bożego Narodzenia jest kwiat gwiazda betlejemska. Czy jest trująca? Sprawdź, czy ta żywa ozdoba może być bezpiecznie trzymana w domu z dziećmi i zwierzętami.
Poinsecja weszła na stałe do kanonu ozdób świątecznych. Zakorzeniła się w kulturze Polaków niemalże w tak dużym stopniu jak choinka. Wiele osób, które posiadają małe dzieci lub zwierzęta, zastanawiają się nad pytaniem: kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca? A nawet jeśli nie – czy może uczulać? Poznaj właściwości tej rośliny i dowiedz się, czy faktycznie kontakt z nią może powodować zatrucia lub podrażnienia.
Kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca dla ludzi?
Wilczomlecz nadobny, zwany potocznie gwiazdą betlejemską, zawiera w swoich tkankach biały sok mleczny, podobnie jak inne wilczomlecze. Czy ta wydzielina kwiatu gwiazdy betlejemskiej jest trująca dla ludzi? Substancja ta składa się m.in. z kwasu euforbinowego, euforbiny i związków cyjanogennych. Mogą one spowodować bolesne poparzenia skóry lub stany zapalne skóry. Gdy trafią do oczu, powodują czasowe oślepienie człowieka. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przepłukać oko letnią, czystą wodą.
Trujące soki tej niepozornej rośliny doniczkowej znajdują się w jej łodygach, korzeniach i liściach. Warto wiedzieć, że piękny czerwony kolor liści przykwiatowych jest zasługą antocyjaninom. Spożycie jakiejkolwiek części gwiazdy betlejemskiej powoduje zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę, nudności i wymioty. Kwiat jest trujący, lecz nie mocno. Powyższe dolegliwości zostały odnotowane wśród około 10% przypadków spożycia i nie są szczególnie intensywne.
To wszystko może jednak brzmieć na tyle groźnie, że niektórzy twierdzą, iż poinsecja zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu poison (trucizna). Otóż nic bardziej mylnego! Termin ten pochodzi od nazwiska Joela Robertsa Poinsetta – mężczyzny, który po raz pierwszy sprowadził wilczomlecz nadobny z Meksyku do Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Czy poinsecja uczula?
Sok gwiazdy betlejemskiej powoduje silne podrażnienia po kontakcie ze skórą, śluzówką lub oczami. Jednakże kwiaty ani liście gwiazdy betlejemskiej same w sobie nie uczulają. Wyjątkiem są osoby z alergią na lateks. Według badań, niemalże co drugi człowiek z takim uczuleniem reaguje negatywnie po bezpośrednim kontakcie z tą popularną rośliną świąteczną – nie tylko z jej sokiem. Jak rozpoznać reakcję alergiczną? Objawia się stanem zapalnym skóry i śluzówek. Rzadziej może towarzyszyć mu atak astmy alergicznej.
Jak postępować w przypadku zatrucia poinsecją?
W pierwszej kolejności przemyj podrażnione obszary czystą, letnią wodą. Jeśli doszło do spożycia, dobrze jest też wywołać wymioty, przepłukać jamę ustną i wypić przynajmniej szklankę wody niegazowanej. Warto też pojechać na oględziny lub specjalistyczne odtruwanie do lekarza, jeżeli objawy są bardzo niepokojące.
Jeżeli sok przedostał się do oczu i zaczynają one łzawić lub boleć, należy przemyć je pod bieżącą wodą. Ewentualnie można zakropić je dużą ilością oczyszczających kropel do oczu. Jeśli pojawią się u ciebie zaburzenia widzenia, postaraj się nie panikować. Pamiętaj, że jest to objaw chwilowy, który po chwili sam ustępuje.
Mimo wszystko, uspokajamy – poważne, niebezpieczne zatrucie wilczomleczem nadobnym możliwe jest po spożyciu kilkuset liści lub wypiciu przynajmniej szklanki soku z tej rośliny. Takie sytuacje dzieją się niezwykle rzadko i raczej nie są możliwe z przypadku. Samo dotykanie nieuszkodzonych liści jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje zapalenia skóry ani jakichkolwiek innych niepożądanych reakcji.
Gwiazda betlejemska trująca dla zwierząt?
Wiesz już, jak wygląda toksyczność kwiatu gwiazdy betlejemskiej. Czy jest trująca dla zwierząt w takim samym stopniu, jak dla ludzi? Okazuje się, że stopień zagrożenia jest raczej niewielki. Znacznie bardziej niebezpieczne dla kotów są chociażby popularne azalie, oleandry, kliwia, cyklamen lub fikus. Nie oznacza to jednak, że poinsecja jest dla nich całkowicie bezpieczna.
Kontakt soków gwiazdy betlejemskiej z błoną śluzową zwierzęcia powoduje silne podrażnienie i ból. Połknięcie nawet niewielkiej ilości rośliny prowadzi do biegunki i wymiotów, co może w krótkim czasie spowodować poważne odwodnienie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do weterynarza, który poda leki przeciwbólowe i wymiotne oraz w razie konieczności nawodni zwierzę.
Mamy nadzieję, że obszernie odpowiedzieliśmy na pytanie: kwiat gwiazda betlejemska – czy jest trująca? Jest to roślina toksyczna, która bywa szkodliwa. Dlatego najlepiej postawić ją w miejscu trudno dostępnym dla dzieci i zwierząt. Podczas jej pielęgnowania należy unikać kontaktu z wydzielanymi przez nią sokami. Objawy zatrucia nigdy nie występują po samym dotykaniu liści. Niebezpieczna jest jedynie wydzielina, która może przedostać się na zewnątrz po ułamaniu się gałązki. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po kontakcie z tą rośliną trującą, najlepiej udać się do lekarza.