Krokosz barwierski posiada walory dekoracyjne, oryginalny wygląd oraz właściwości zdrowotne. Roślina może być także wykorzystywana w kuchni. Jak uprawiać i pielęgnować roślinę?
Krokosz barwierski to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie w Indiach i na Bliskim Wschodzie. W Polsce krokosz występuje wyłącznie w odmianie ogrodowej. Roślina wykorzystywana jest także do produkcji barwnika oraz ma zastosowanie w ziołolecznictwie.
Jak uprawiać krokosz barwierski? Wymagania i pielęgnacja
Krokosz barwierski jest rośliną, która lubi słoneczne stanowiska. Najlepiej posadzić ją w miejscu dobrze eksponowanym, ponieważ nawet półcień sprawia, że gorzej kwitnie. Krokosz lubi podłoża o średnio żyznej glebie i umiarkowanej wilgoci, którego odczyn zbliżony jest do obojętnego. Przed posadzeniem rośliny warto zasilić ziemię lekkim nawozem organicznym.
W późniejszym okresie roślina nie wymaga już nawożenia. Wśród niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych znajdują się natomiast regularne podlewania oraz odchwaszczanie rośliny. Trzeba także uważać, aby rośliny nie przelać, ponieważ nadmiar wody również może być szkodliwy i sprawić, że roślina będzie podatna na zachorowania.
Krokosz barwierski – zastosowanie
Krokosz barwierski wykorzystuje się w ogrodzie, jako roślinę ozdobną. Można uprawiać ją na rabatach lub w skalniaku. W kuchni używa się przyprawy z kwiatów krokosza. Kwiaty mają także naturalne właściwości barwiące, które można wykorzystać przy przygotowaniu makaronu lub ryżu.
Krokosz barwierski – roślina, którą warto mieć w ogrodzie
Krokosz barwierski wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem oraz szerokim zastosowaniem. Egzotyczna roślina pięknie wzbogaci twój ogród oraz sprawdzi się jako przyprawa w kuchni. Bogactwo witamin sprawia, że spożywanie krokosza korzystnie wpływa na odporność.