Jest jedną z najbardziej oryginalnych roślin doniczkowych, która może egzotycznie udekorować wnętrze twojego domu. W naturalnych warunkach rośnie na glebach przepuszczalnych w ciągłej wilgotności. Krąpiel Chantriera pochodzi z południowo-wschodniej Azji, dlatego ma spore wymagania względem warunków, w których będzie żyła. Dowiedz się, jak ją pielęgnować!
Krąpiel Chantriera – „obca” roślina rodem z piekieł
Jako że w naturze występuje w pobliżu wodospadów i lasów deszczowych, w Polsce nadaje się idealnie do łazienek. O ile jest w nich wystarczająco ciepło i roślina ma zapewniony dostęp do światła słonecznego. W przeciwnym razie krąpiel Chantriera może być trzymana jedynie w szklarniach, ponieważ nasz klimat jest dla niej za zimny. Kwiat nietoperz nie toleruje przeciągów, a jego liście, chociaż ogromne, są bardzo kruche. Idealną temperaturą jest ok. 28°C. Jest rośliną tropikalną i to nie ona dostosowuje się do warunków, tylko my musimy dostosować warunki uprawy do niej.
Wymagania diabelskiego kwiatu
Zapewnienie wilgoci jest jednym z niezbędnych warunków do spełnienia, by cieszyć się jej ciekawym kształtem. Warto zaznaczyć, że ziemia powinna być wilgotna, a nie mokra. Nadmiar wody doprowadzi do zgnicia korzeni, a bez nich roślina umrze. Ziemia, by przypominała tę z naturalnego siedliska, powinna być również próchniczna i lekko kwaśna. W tym celu kup dobre podłoże zawierające nawóz o spowolnionym działaniu. Aby torf nie zbijał się pod wpływem wody, trzeba dać drenaż z wermikulit lub drobny żwirek.
A jaka doniczka?
Warto przesadzić krąpiel Chantriera z tej doniczki, w której kupiłeś kwiat, do większej o ok. 4 cm. Kłącze, podobnie jak u zamiokulkasa, szybko się rozrasta. Aby roślina zdrowo rosła, trzeba też stale pilnować zakwaszenia gleby. Podlewając ją wodą z kranu, będziesz zmieniać odczyn pH, a to szybko wpłynie na żółknięcie liści.
Charakterystyka kociego kwiatu
Cechą charakterystyczną krąpieli Chantriera jest jej niezwykły kwiatostan, przypominający rozpostarte skrzydła nietoperza lub dużego motyla. W ziemi tworzy grube kłącza, które szybko przyrastają, a z nich wyrastają owalne liście na ok. 50 cm. Z kłącza wyrasta bezlistny pęd kwiatostanowy. Uwagę przykuwają dwie poziome, ogromne przysadki i dwie nieco mniejsze pionowe. Sam kwiatostan to wierzchotka złożona z wielu dużych kwiatów. Z początku kwiatki wyrastają pionowo, zwieszając się w dół, po czym rozkwitając, przybierają kształt nietoperza w locie.
Kwiat nietoperz – zastosowanie
W Azji i Afryce krąpiel Chantriera jest używana przez uzdrowicieli do łagodzenia bólu i jako antidotum na zatrucia pokarmowe. Wyciąg z kłącza w medycynie tradycyjnej Azji i Afryki ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wyniki badań potwierdziły, że faktycznie znacząco hamuje ból, a jej magiczne właściwości nie są tylko bajką szamanów. W naszym klimacie można ją stosować jako kwiat szklarniowy lub doniczkowy. Nie nadaje się do naszych ogródków ani na balkony. Wymaga wysokiej temperatury, ale i wilgotności. Z kolei liście są kruche i łatwe do uszkodzenia.
Krąpiel Chantriera (Tacca chantrieri) – podsumowanie
Krąpiel Chantriera może przetrwać maksymalny spadek temperatury do +3°C. Co prawda jej liście opadną, ale samo kłącze przetrwa. Terminem kwitnienia w Polsce jest najczęściej lato, ponieważ potrzebuje dużo ciepła i słońca do zakwitnięcia. Kolor krąpieli to czekoladowy brąz o podbarwieniu karminowym, jednak są też odmiany trochę jaśniejsze, czyli ciemnopurpurowy i ciemnokarmazynowy. Jest też wyjątek o białym zabarwieniu, ale ten istnieje za sprawą inżynierii genetycznej.