Kosmos podwójnie pierzasty to jeden z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Jedną z jego największych zalet jest bardzo łatwa pielęgnacja oraz to, że w jednym miejscu mogą rosnąć przez wiele lat i to praktycznie bez naszej pomocy. Kluczową kwestią dla prawidłowego rozkwitu rośliny jest odpowiednie zasadzenie. Przygotowaliśmy kilka ważnych wskazówek dotyczących uprawy kosmosów, które warto wiedzieć przed przystąpieniem do sadzenia.
Kosmosy – czym się wyróżniają?
Kosmosy to bardzo powszechnie uprawiane kwiaty. Te swojskie kolorowe rośliny przywędrowały do Europy z dalekiej Ameryki Środkowej i na stałe wpisały się w pejzaż rodzimych ogródków. Ich piękno możemy podziwiać już od początku lipca, aż do pierwszych przymrozków. Kosmosy występują w kilku odmianach, a zdecydowanie najpopularniejszą jest kosmos podwójnie pierzasty Cosmos bipinnatus, znany także jako onętek lub warszawianka. Kosmosy to rośliny jednoroczne mogące w ciągu jednego sezonu osiągnąć nawet 150 centymetrów wysokości. Wyróżniają się delikatnymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy dochodzącej do 10 centymetrów z płatkami w pastelowych barwach – od czystej, śnieżnej bieli, przez subtelny róż po intensywny fiolet. W środkowej części koszyczka znajduje się żółte kwiatki rurkowate.
Jak przygotować stanowisko dla kosmosów?
Kosmosy są niezwykle łatwe w uprawie, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że ich wygląd będzie jeszcze bardziej zachwycający. Na początku należy wybrać odpowiednie stanowisko, które powinno się znajdować w dobrze nasłonecznionym miejscu. Padające na roślinę promienie słoneczne działają niezwykle odżywczo i wzmacniająco, dzięki temu pędy stają się mocne i grube, a kwiaty nabierają intensywnych kolorów i gęstości. Kosmosy należy sadzać w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru, np. w pobliżu płotu, muru lub wysokich roślin.
W jakiej glebie kosmosy czują się najlepiej?
Kosmosy uwielbiają ciepło i promienie słoneczne, dlatego najlepsza do ich uprawy jest lekka i piaszczysta gleba o dobrej przepuszczalności. Zdecydowanie preferują podłoże mniej zasobne w składniki odżywcze, w którym kwitną bardzo intensywnie i obficie. Nie przepadają za glebami bogatymi w azot, dlatego odradzamy ich nawożenie. Bez problemu znoszą długie okresy bez opadów deszczu, co sprawia, że nie wymagają podlewania. Nieznacznie nawadniać należy wyłącznie młode, świeżo zasadzone kosmosy, gdy wykazują objawy więdnięcia lub przesuszenia.
Uprawa kosmosów
Kosmosy można sadzić na dwa sposoby: z rozsady lub wprost do gruntu. W pierwszym przypadku do sadzenia przystępujemy w kwietniu, natomiast w drugim – w maju. Kosmosy można również wysiać we wrześniu jednak zaczną kiełkować i wschodzić dopiero w następnym roku. Kwiaty te sadzi się na głębokości 1 cm w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ze względu na to, że osiągają nawet 150 cm wysokości i są dość wiotkie, warto je umieszczać w pobliżu naturalnych osłon przeciwwiatrowych. Doskonale w tym celu sprawdzą się inne wysokie rośliny, takie jak irysy, lilie czy dalie.
Pielęgnacja kosmosów
Kosmosy należy wysiewać zachowując odległość 20-30 centymetrów, ze względu na duże zagęszczenie, jakie osiągają kwiaty w pełnym rozkwicie. Dużą zaletą kosmosów jest to, że zaczynają zakwitać bardzo szybko w ciągu zaledwie 6 tygodni od momentu zasiania. Dlatego z powodzeniem można je sadzić nawet pod koniec maja, by w pierwszych tygodniach lipca móc cieszyć się widokiem kolorowych płatków. Kosmosy rozsiewają się samoistnie pod koniec jesieni, dlatego nie trzeba ich ponownie sadzić w następnym sezonie.
Jaki są ciekawe odmiany kosmosów?
Kosmos siarkowy (Cosmos sulphureus)
Niższa odmiana kosmosów podwójnie pierzastych wyróżniająca się kwiatostanem w formie koszyczka o średnicy około 6 centymetrów z delikatnymi płatkami w kolorze pomarańczowym i żółtym, stąd nazwa odmiany. W środkowej części znajdują się rurkowate i języczkowate kwiaty o intensywnie żółtej barwie. Kosmos siarkowy kwitnie od lipca do października i osiąga około 90 cm wysokości.
Kosmos krwistoczerwony (Cosmos atrosanguineus)
Rzadko spotykana bylina pochodząca z Meksyku. W przeciwieństwie do odmiany siarkowej i podwójnie pierzastej tworzy bulwiaste korzenie, które można wykopać z gleby na okres zimowy. Kwiatostany w formie koszyczków przybierają krwistoczerwoną barwę. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest zapach przypominający czekoladę.
Co zagraża kosmosom?
Kosmosy znane są ze swojej wysokiej odporności i wytrzymałości. Nie zagrażają im żadne choroby ani szkodniki. Jedynym wyjątkiem mogą być niezwykle uciążliwe w każdym ogrodzie ślimaki, którym bardzo smakują młode kosmosy. Rozwiązaniem tego problemu może być sadzenie na rabacie starszych kwiatów, które wcześniej zasialiśmy w doniczkach. Kosmosy są roślinami sezonowymi, jednorocznymi dlatego nie mają szans w starciu z nawet lekkimi jesiennymi przymrozkami.