Kosmatka śnieżna (z łac. Luzula nivea) jest gatunkiem byliny ozdobnej należącej do rodzaju kosmatek (Luzula DC.) z rodziny sitowatych. Do złudzenia przypomina trawę. Sprawdź, gdzie można zastosować kosmatkę i jak powinna wyglądać uprawa rośliny!
Roślinność kuli ziemskiej jest bardzo bogata. Mnogość przeróżnych rodzajów roślin i ich odmian sprawia, że możemy urządzić swój ogród czy balkon w bardzo indywidualny sposób. Należy jednak pamiętać, że nie każdy gatunek można uprawiać w naszych warunkach klimatycznych. W tym artykule przyjrzymy się bylinie, która do złudzenia wyglądem przypomina trawę. Kosmatka śnieżna pochodzi z Południowej Europy i zaliczana jest właśnie do traw. Zimozielony gatunek dorasta do 25 cm wysokości i jest najbardziej popularną odmianą z rodzaju kosmatek. Poznaj najważniejsze informacje o uprawie!
Kosmatka śnieżna (Luzula nivea) – opis byliny
Kosmatka śnieżna jest byliną, która budową przypomina trawę. Tworzy luźne kępki zimozielonych, odziomkowych liści, których brzegi pokryte są drobnymi, srebrzystymi włoskami. Liście są smukłe, cienkie i rosną pionowo. Podczas kwitnienia ponad ulistnieniem pojawiają się białe wiechy. Urocze kwiaty są delikatne i bardzo drobne. Śnieżnobiałe, puszyste kwiaty łączą się jednak w gęste grupy, dzięki czemu roślina prezentuje się niezwykle efektownie. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Puchate kwiatostany z powodzeniem można suszyć i wykorzystywać je do tworzenia ozdobnych kompozycji kwiatowych.
Uprawa ozdobnej trawy – wymagane warunki
Kosmatka śnieżna nie posiada zbyt dużych wymagań. Lubi zarówno słońce, jak i stanowisko półcieniste, a nawet całkowicie cieniste. Dobrze, jeśli gleba jest umiarkowanie wilgotna, gliniasto-próchniczna. Bylina podobna do trawy kiepsko znosi suszę, dlatego podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Z tego względu będzie świetnym wyborem do nasadzenia wokół oczka wodnego. Gatunek jest całkowicie mrozoodporny. Na zimę warto jednak uschnięte liście związać w snopek, a wczesną wiosną je ścinać. Liście dorastają do 25 cm, ale wraz z kwiatostanami roślina osiąga wysokość 30 do 40 cm wysokości. Dostępność sadzonek jest dość wysoka.
Zastosowanie – gdzie można wykorzystać kosmatkę śnieżną?
Ciekawa bylina jest doskonałą ozdobą ogrodów naturalistycznych i skalnych. Ze względu na brak szczególnych wymagań dotyczących stanowiska dany gatunek świetnie sprawdzi się też jako roślina sadzona pod drzewami i krzewami mimo ograniczonego dostępu do światła słonecznego. Kwiaty małe koloru białego nadadzą charyzmy rabatom. Kosmatka może być też stosowana jako roślina okrywowa.
Kosmatka śnieżna o wysokości 30-40 cm jest łatwą w uprawie byliną. Należy jednak pamiętać, że źle znosi suszę, dlatego trzeba zapewnić jej systematyczne podlewanie. Odwdzięczy się ozdobnymi kwiatami wśród zieleni liści.