Ściółkowanie to dość istotny etap tworzenia ogródka. Dzięki temu łatwiej zachować porządek. Kora w ogrodzie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Dowiedz się, w jaki sposób ją wyłożyć i dlaczego jest tak praktyczna.
Każdy, kto kiedykolwiek miał możliwość uprawiać własny ogród, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ściółka. Przede wszystkim zmniejsza ona parowanie wody z ziemi, dzięki czemu utrzymuje lepsze nawodnienie roślin. Poza tym znacznie ogranicza to rozwój chwastów, którym trudno jest się przebić przez dodatkową warstwę. Kora w ogrodzie to także sposób na ochronę roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – ogranicza ona nagrzewanie się i przemarzanie korzeni. Oczywiście jej dodatkowym atutem jest ładny wygląd, który pasuje do większości stylów ogrodu.
Ściółka z kory drzew
Choć do wykorzystania masz mnóstwo materiałów sprawdzających się jako ściółka, najchętniej wybierana jest kora. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie jej rodzaje będą odpowiednie. Najlepsza będzie kora sosnowa lub świerkowa, ponieważ zawiera szereg związków mineralnych i celulozy, w związku z czym świetnie wzbogaca podłoże i tym samym sprzyja wzrostowi roślin.
Kora do ogrodu z sosny posiada kwaśne pH, dlatego warto ją zastosować przy roślin, które lubią kwaśną glebę. Przy jej wykładaniu trzeba pamiętać, aby warstwa kory wynosiła minimum sześć centymetrów, gdyż i tak będzie ona przemieszczana przez wiatr. Oznacza to, że jeśli masz do pokrycia jeden metr kwadratowy ziemi, musisz użyć do tego około 80 litrów kory.
Kora w ogrodzie świeża i przekompostowana
Kupując korę do ogrodu, zapewne spotkasz się z różnymi jej wariantami. Świeża kora jest jasna, wygląda nieco bardziej dekoracyjnie, a przy tym rozkłada się w wolniejszym tempie. Tym niemniej nie zawsze jest polecana, ponieważ zawiera sporo polifenoli i garbników, które utrudniają rozwój roślin. Rozkład kory odbiera też roślinności azot znajdujący się w glebie. Oczywiście można to rozwiązać w ten sposób, że na początku sezonu nawieźć ziemię nawozami azotowymi.
Przekompostowana kora, czyli ta drobniejsza i ciemniejsza, nie jest już aż tak estetyczna, ale wybiera się ją równie często. Rozkłada się szybciej niż świeża, stąd trzeba dość często ją uzupełniać. Poza tym jest mniej kwaśna i zawiera więcej cennych dla roślin składników.
Dlaczego warto mieć korę w ogrodzie?
Przede wszystkim dlatego, że kora w ogrodzie wspomaga wzrost i rozwój wielu roślin. Sprawdza się przy ściółkowaniu iglaków, wrzosów, azalii czy różaneczników, a także wszelkich innych roślin bytujących w kwaśnych glebach.
Poza tym w miejscach, gdzie wysypana jest kora, trudno jest rosnąć chwastom. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie sporo pracy w ogrodzie. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą też kwestie dekoracyjne – brązowy kolor kory pięknie wzmacnia zieleń trawnika.