Komonica zwyczajna jest rośliną, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Trudno się dziwić, gdyż posiada bardzo piękne kwiaty, które świetnie prezentującą się w każdym ogrodzie. Przekonaj się, co warto wiedzieć o uprawie komonicy zwyczajnej.
Komonica zwyczajna, znana jest także jako komonica rożkowa lub pospolita, należy do bylin zaliczanych do rodziny bobowatych/ To wyjątkowo piękna roślina, na której uprawę decyduje się coraz więcej osób. Zapoznaj się z poniższym tekstem i przekonaj się, czy sadzenie oraz pielęgnacja komornicy zwyczajnej należy do skomplikowanych zadań.
Komonica zwyczajna – występowanie
Komonica zwyczajna (łac. Lotus corniculatus) występuje na terenie Europy. Azji oraz Afryki Północnej. Ponadto ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się rośliny, możemy natknąć się na nie również w Ameryce Południowej Ameryce Północnej Australii i Nowej Zelandii. W Polsce pojawia się wyłącznie w ogrodach, gdzie pełni rolę rośliny ozdobnej. Sporadycznie można spotkać ją na łąkach i pastwiskach.
Rodzina bobowatych (łac. Fabaceae), do których należy komonica zwyczajna, znana jest również pod nazwą rodzina motylkowatych – blisko 10% wszystkich gatunków roślin dwuliściennych zalicza się właśnie do niej.
Morfologia komonicy zwyczajnej
Komonica zwyczajna charakteryzuje się rozesłaną albo podnoszącą się łodygą, która dorasta ona do około 10-40 cm długości. Wewnątrz może być pełna albo posiadać cieniutki kanalik. Komonica zwyczajna posiada tzw. palowy system korzeniowy, co oznacza, że jest on bardzo rozgałęziony i głęboki – może sięgać nawet do półtora metra. Komonica posiada podłużne pięciolistkowe liście pierzaste. Trzy górne mają odwrotnie jajowaty kształt, natomiast te znajdujące się przy łodydze są trójkątne albo ukośnie owalne.
Kwiaty komornicy wyrastają na długich szypułkach i zbierają się w baldachimy po 3 do 8 kwiaty. Charakteryzuje się żółtą barwą, a po ich zasuszeniu stają się lekko zielonkawe. Okres kwitnienia przypada na maj-wrzesień. Owocami komonicy są strąki, posiadające długość około 2-3 cm. Wystają one z kielicha. Podczas dojrzewania skręcają się w śrubę, przez co nasiona mają możliwość swobodnego rozsiewania się samoistnie.
Zastosowanie komonicy zwyczajnej
Komonica zwyczajna jest przede wszystkim rośliną pastewną. Stosuje się ją podczas produkcji paszy zielonej oraz suszu. Jest ona dość popularna, na co wpływ mają zawarte w niej duże ilości białka i składniki mineralne (na przykład magnez i wapń). Komonica jest także odporna na trudne warunki, w tym także mrozy, przygryzanie, czy zadeptywanie.
To jednak nie jedyne możliwe zastosowanie rośliny! Warto także wspomnieć, że komonica zwyczajna ma rozliczne właściwości lecznicze. Roślina działa przeciwzapalnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie, moczopędnie, przeciwrodnikowe oraz uspokajająco. Ponadto sprawdza się przy ochronie siatkówki i naczyniówki oka.
Uprawa Lotus corniculatus
Zapoznanie się z wymaganiami komornicy zwyczajnej jest niezbędne dla odpowiedniej pielęgnacji rośliny i jej właściwego wzrostu. Źle dobrane stanowisko lub gleba mogą sprawić, że komonica nie będzie rozwijała się prawidłowo.
Roślina, jaką jest komonica zwyczajna, potrzebuje dobrze spulchnienie gleby; nie ma tutaj znaczenia jej rodzaj, ważne jednak, aby roślina nie została rozsiana na glebach zalewanych lub podmokłych. Komonica wysiewana na paszę lepiej sprawdzi się na polach po roślinach okopowych; jeżeli jednak planujesz uprawiać komonicę na nasiona, wybierz glebę po uprawie roślin zbożowych. Komonica zwyczajna preferuje stanowiska nasłonecznione i nie znosi nawet delikatnego półcienia.
Wysiew rośliny, na odpowiednio przygotowane stanowisko, powinien odbywać się pod koniec kwietnia. Należy sadzić ją w odstępach ok. 20 cm, stosując 15 kg nasion na 1 hektar. Nasiona należy umieszczać w glebie dość płytko, najlepiej pod 1 cm warstwą podłoża.
Jak dbać o komonicę zwyczajną?
Odpowiednie dbanie o komonicę zwyczajną jest bardzo ważne dla jej prawidłowego wzrostu. Jeżeli chcesz, aby roślina spełniała swoje praktyczne zastosowanie, stosuj się do poniższych wskazówek!
Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji jest regularne nawożenie pogłówne. W tym celu należy korzystać z nawozów fosforowo-potasowych. Nie wolno zapominać także o bronowaniu i rozkruszeniu skorupy, która może stworzyć się na powierzchni gleby. Jeżeli w okolicy komornicy pojawił się chwasty należy je natychmiast usunąć. Nie wolno zapominać również o regularnym podlewaniu roślin; nie powinno być ono jednak zbyt intensywne, gdyż komonica preferuje wilgotny, ale nie podmokłe podłoża.
Komonica zwyczajna – podsumowanie
Jak widać w powyższym artykule komonica zwyczajna jest rośliną mało wymagającą. Odpowiednia pielęgnacja jest oczywiście ważna, jednak nie wymaga ona dużej ilości czasu ani nie jest trudna. Jeżeli zdecydujesz się na uprawę komonicy zwyczajnej, koniecznie zapoznaj się ze sposobem siania i dbania o roślinę.