Jeśli chcesz ozdobić nieciekawe elewacje lub szykujesz urokliwą altanę, kokornak wielkolistny to efektowne, ciemnozielone pnącze, które sprawdzi się w takich miejscach. Sprawdź jak go uprawiać i pielęgnować, aby cieszył wzrok.
Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) to wyjątkowo interesujące pnącze o liściach w kształcie serca. Charakteryzuje się także pięknymi kwiatami o ciekawym kształcie, przypominającym fajkę. Doskonale sprawdza się w altanach i pergolach. W jaki sposób go pielęgnować? Jakiego stanowiska potrzebuje? Na te i inne pytania poznasz odpowiedzi podczas lektury!
Czym charakteryzuje się kokornak wielkolistny?
Kokornak wielkolistny jest spektakularnym pnączem, osiągającym do 10 metrów wysokości. Każdego roku przyrasta o 1–2 m, więc będzie dość szybko porastać ściany i altany. Jego największą zaletą są piękne sercowate liście, których średnica może mieć nawet 30 cm.
Ogrodowy kokornak charakteryzuje się także zmiennością kolorów. W pierwszych tygodniach wiosny jego ogromne liście mają kolor jasnozielony, latem to głęboka, ciemna zieleń, natomiast jesienią liście i cała roślina przybierają ciepły, złoty odcień.
Kwiaty i owoce kokornaka
Gdy roślina zacznie kwitnąć w maju, można zaobserwować jej oryginalne kwiaty. Ich fajkowaty kształt i brązowy kolor zwabiają liczne owady. Zostają one uwiezione we wnętrzu kwiatu, więc po uwolnieniu są dokładnie pokryte pyłkiem i mogą zapylać wiele innych roślin. Wczesną jesienią pojawiają się także owoce, kształtem przypominające nieco ogórki. Gdy będą w pełni dojrzałe, staną się brązowe i z ich wnętrza uwolnią się nasiona.
Pędy kokornaka owijają się prawoskrętnie wokół podpór. Kluczowe jest jednak, aby były wytrzymałe, ponieważ delikatne konstrukcje mogą nie wytrzymać ciężaru pnącza.
Jakiego stanowiska wymaga Aristolochia?
Jest to roślina, która najlepiej rośnie w półcieniu. Z tego względu doskonale sprawdza się w altanach i na bocznych ścianach budynków. Oto jej wymagania glebowe:
- preferuje wilgotną i żyzną glebę na cienistym, północnym stanowisku;
- może mieć ona odczyn zasadowy lub obojętny, należy jednak pilnować, aby nie była zbyt ciężka.
- najlepszym stanowiskiem dla kokornaka jest gleba wapienna.
Jeśli zdecydujesz się na tę roślinę, warto zachować także odpowiednią odległość od podstawy muru. Zwykle wystarczy około pół metra.
Gdzie warto zastosować to pnącze o interesujących liściach?
Te długowieczne i efektowne pnącza o pięknych liściach można sadzić wszędzie tam, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca. Ze względu na rozmiar liści roślina potrzebuje sporo przestrzeni.
Doskonale sprawdza się:
- w parkach;
- w dużych ogrodach;
- w obszernych altanach;
- na ścianach domu.
Należy jedynie pamiętać, aby nie sadzić jej na silnie nasłonecznionych, suchych miejscach.
Pielęgnacja i przycinanie
Podlewanie i nawożenie tego pnącza jest kluczowe dla jego rozwoju.
- Koniecznie należy w okolicach kwietnia obficie wzmocnić go bogatym nawozem mineralnym, a w okresie letnich upałów regularnie podlewać.
- Kokornak to roślina mocno wrażliwa na suszę, dlatego w trakcie sadzenia można wymieszać podłoże z odżywką, która pozwoli zachować odpowiednią wilgotność.
- W okresie zimowym pnącze radzi sobie świetnie. Jest całkowicie mrozoodporne i nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Można go uprawiać z powodzeniem nawet w najchłodniejszych regionach Polski.
- Jeśli utrzymasz go w półcieniu i wilgoci, możesz spodziewać się szybkiego przyrostu. Konieczne będzie wówczas regularne podcinanie pędów. Z powodzeniem można używać sekatora nawet jesienią, z wyłączeniem kilku pierwszych sezonów. Przez dwa lata warto przycinać to pnącze jedynie wiosną, aby miało szansę odpowiednio się rozkrzewić.
Zasady rozmnażania kokornaka wielkolistnego
Rozmnażanie tego pnącza nie jest skomplikowane, ponieważ przebiega przy użyciu sadzonek pędowych.
- Z wierzchołków należy pobrać sadzonki, najlepiej latem. Taki fragment powinien mieć około 10 cm długości.
- Kolejnym krokiem jest umieszczenie ich w ciepłym i mocno wilgotnym piasku.
- Konieczne będzie utrzymywanie stałej temperatury i sporej wilgotności aż do zimy. Wtedy sadzonki należy przenieść do chłodnego pomieszczenia. W kwietniu będą gotowe do sadzenia.
Można także wykorzystać nasiona, lecz należy pamiętać, że proces kiełkowania kokornaka jest dość czasochłonny. Od zasiania do pierwszych kiełków może minąć nawet miesiąc. Skuteczny sposób to także przyginanie pędów i stosowanie odkładów ziemnych. Roślina potraktowana w ten sposób stosunkowo szybko powinna się ukorzenić.
W jaki sposób można uchronić kokornaka przed chorobami?
Kokornak wielkolistny w okresie letnim jest podatny na choroby. Najczęstszym schorzeniem jest niedobór żelaza, objawiający się żółknięciem liści. Na szczęście, można temu skutecznie zaradzić. Zapobiegawczo należy wykonać dwukrotny oprysk preparatem z chelatem żelaza.
Podczas leczenia infekcji obejmujących liście kluczowe jest regularne wymiatanie tych opadłych. Powinno to bowiem zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Pędy kokornaka mogą być doskonałą alternatywą dla bluszczu. Są znacznie bardziej efektowne i szybciej pokrywają duże przestrzenie, dlatego warto się na nie zdecydować.