Jego łacińska nazwa to Aristolochia macrophylla lub Aristolochia durior. Kokornak wielkolistny nazywany jest także krzewem szlacheckim ze względu na duże rozmiary. Jego naturalnym dzikim miejscem jest Ameryka Północna. Może osiągnąć nawet 10 m wysokości.
Do Polski pierwsze egzemplarze tego krzewu trafiły w 1808r., powiększając tym samym kolekcję krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Ta roślina szybko została doceniona jako pnącze dekoracyjne, wykorzystywana do sadzenia przy jakichkolwiek podporach. Kokornak wielkolistny to wieloletnie pnącze o sercowatych liściach, które bardzo szybko się rozrasta, tworząc zwartą zieloną ścianę. Rocznie rośnie od 1–2 m wysokości.
Wymagania do uprawy
Kokornak wielkolistny najlepiej rośnie w półcieniu na glebach żyznych, wilgotnych, ale nie ciężkich. Lubi stanowiska zaciszne od strony północnej z glebą wapienną. Jedną z zalet posiadania tej rośliny jest to, że dobrze znosi niskie temperatury i jest mrozoodporna. Jeżeli pnącze za mocno się rozrośnie, można śmiało je przycinać, gdyż bardzo dobrze znosi skracanie. W czasie upałów należy go podlewać co dwa/trzy dni, wszystko zależy od wyschnięcia gleby.
Najczęściej spotykane odmiany
W Polsce najczęściej spotykamy 3 odmiany, są to:
- kokornak wielkolistny (dorasta do 10 m, ma ogromne liście o długości 30 cm);
- kokornak mandżurski (dorasta do 14 metrów i ma żółtozielone liście o długości 30 cm);
- kokornak powojnikowy, rośnie tylko do 1 metra, a jego liście są w kolorze jasnozielonym, z jasnożółtymi kwiatami, które mają intensywny zapach, dzięki któremu przyciągają owady.
Kokornak wielkolistny – poznaj jego kwiatostan
Zakwita on na przełomie maja i czerwca. Ma kwiaty wielkości 2–4 cm, jest zbudowany z rurki w kształcie fajki zawieszonej na długiej szypułce, zakończonej brązowym kwiatem i żółtopomarańczową gardzielą. Owady zwabione słodkim zapachem nektaru wchodzą do gardzieli, gdzie są przez pewien czas uwięzione. Lecz wiadomo, w przyrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny. Uwiezienie owadów ma swój cel, zbierają na swoje ciało ziarna pyłku, które posłużą do zapylenia innego kwiatu przy kolejnej wizycie.
Gdzie najlepiej zasadzić długowieczne pnącze?
Kokornak jest jednym z najbardziej cenionych pnączy ze względu na swoją szczelność. Liście w kształcie serca rosną bardzo gęsto obok siebie, dzięki czemu dają naturalny cień i dobrze chronią przed zanieczyszczeniami powietrza. Jego zaletą jest to, że nieważne gdzie go posadzisz, da sobie radę czy to przy ogrodzeniu, altanie, pergoli, tyczkach, kratach i innych podporach. Dobrze również znosi warunki miejskie, np. przy szkołach często można go spotkać na ścianach, jak pnie się w górę.
Poznaj techniki na rozmnażanie i nawożenie
Podczas skracania pędów jesienią, wiosną z bocznych pąków wyrosną nowe. W lipcu pobieramy sadzonki z wierzchołków, a ich zalecana wielkość to 8–10 centymetrów. Kokornak wielkolistny jest pnączem, więc łatwo go rozmnażać. Zimą należy zabezpieczyć podstawę kopczykiem ziemi lub igliwiem i liśćmi. W okresie wegetacyjnym należy posypywać ziemię nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej przeznaczonymi do nawożenia pnączy. Jest również możliwość sadzenia tej odmiany z nasion, lecz należy pamiętać, że nasiona kiełkują dłużej niż gotowe sadzonki. Przybliżony wzrost nasion to od jednego miesiąca do dwóch.
Choroby, na które trzeba zwrócić uwagę
To rosnące pnącze narażone jest na wiele chorób, między innymi liczne grzyby, które atakują liście, a także na niedobór żelaza w glebie. Choroby zabijające roślinę to antraknoza i plamistość liści. Posadzony od strony południowej narażony jest bardziej na ataki przędziorków, szczególnie w gorące i suche lata. Niedobór żelaza stwierdzimy przez żółte plamy, które pojawią się na wierzchołkach i stopniowo będą opanowywać całą blaszkę liścia. Jeżeli tylko zobaczymy pierwsze objawy tej choroby, należy spryskać cały krzew chylatem żelaza w stężeniu 0,5%.
Gdzie zdobyć tą roślinę i w jakiej cenie?
W Polsce bardzo łatwo jest zakupić to silnie rosnące pnącze. Praktycznie w każdej szkółce roślin ozdobnych jest dostępne. Sprzedawane jest w doniczkach, po przesadzeniu do gleby należy obchodzić się z nim delikatnie przez pierwsze 2 lata w nowym miejscu, żeby mógł dobrze się zakorzenić. Cena za tą roślinę nie jest zbyt wygórowana bo oscyluje od 25 do 50 zł – wszystko zależy od wielkości zakupionego egzemplarza.
Kokornak wielkolistny to okazała roślina, która może pełnić również ważną funkcję ochraniająca. Co istotne, dobrze przyjmie się w zróżnicowanych warunkach, więc nie powinieneś mieć kłopotów z jego uprawą.