Piękne, wznoszące się kwiaty o wielu kolorach. Kiedy sadzić mieczyki? To rośliny cebulowe, ale nie wszyscy wiedzą, jak należy postępować z ich bulwami. W artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Mieczyki cieszą oko entuzjastów roślin barwnymi kwiatami. Nazywane są gladiolami, a ich kwiatostany są wyjątkowo ozdobne. Należy je traktować trochę inaczej niż rodzime rośliny cebulowe. Nie pochodzą z polski, a z rejonów o cieplejszym klimacie. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Mieczyki – kiedy sadzić?
Sadzenie mieczyków jesienią, tak jak robi się to z tulipanami, byłoby poważnym błędem. Można to zrobić dopiero na wiosnę. Odpowiedni termin to koniec kwietnia i początek maja. Mieczyki są roślinami ciepłolubnymi. Jeśli ziemia wciąż ma poniżej 10°C i jest nasiąknięta wiosennym deszczem, z sadzeniem należy jeszcze trochę poczekać. Nie wolno jednak przesadzać, ponieważ zbyt późno posadzone bulwy mogą nie zdążyć zakwitnąć.
Mieczyki – sadzenie do gruntu
Mieczyki powinny być posadzone na słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Ziemia musi być co najmniej średnio żyzna oraz mieć pH bliskie neutralnego. Kiedy sadzimy mieczyki, należy użyć wyłącznie zdrowych bulw. Nie mogę nosić śladów żerowania szkodników, gnicia lub chorób grzybowych. Są to kwiaty, które dość obficie czerpią ze składników pokarmowych zawartych w ziemi, dlatego nie należy sadzić ich dwa razy w tym samym miejscu.
Bulwa powinna być umieszczona na głębokości trzykrotnej jej wysokości. Zazwyczaj będzie to około 8 cm. Rozstaw powinien wynosić przynajmniej 10 cm, a w przypadku większych odmian nieco więcej. Te ostanie potrzebują też podpór. O wbicie palików warto zadbać już na etapie sadzenia mieczyków, aby później o tym nie zapomnieć.
Co zrobić z bulwami po przekwitnięciu mieczyków?
Bulw mieczyków nie wolno zostawiać w ziemi na czas zimy. Nie przetrwają polskich mrozów. Czwartego lub piątego tygodnia po kwitnieniu rośliny należy wykopać. Robi się to, podważając bulwy widłami amerykańskimi. Jeśli planujemy je przechowywać, mieczyki należy przyciąć około 5 cm ponad cebulkami. Teraz muszą wyschnąć. Trzeba zostawić je w przewiewnym i ciepłym pomieszczeniu na około miesiąc. Po tym czasie można je dokładnie oczyścić, dzieląc bulwę na starą i nowe, które pojawiły się w bieżącym sezonie – przybyszowe. Wyrzucić należy te, które mają ślady choroby.
Pozostałe można przenieść do chłodniejszego, suchego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada jednak poniżej 5°C. Można umieścić je w przewiewnych pojemnikach.
Tak przechowywane bulwy mieczyków z pewnością doczekają do następnego sezonu. Po posadzeniu rośliny ponownie staną się ozdobą twojego ogrodu. Warto więc nie tylko wiedzieć, kiedy sadzić mieczyki, ale też umieć odpowiednio je przechowywać.