Uprawa lawendy staje się w Polsce coraz popularniejsza. Ta roślina swoim wyglądem wprowadza do ogrodu śródziemnomorski klimat. Jednak nie tylko to sprawia, że jest tak chętnie sadzona. Zapach lawendy nie tylko jest bardzo przyjemny, ale przyciąga też powszechnie lubiane owady – trzmiele. Nie ma więc nic dziwnego, jeśli i ty chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej rośliny.
Zapamiętaj!
- Lawendę można sadzić w ogrodzie wiosną, jesienią i latem, od kwietnia do października, oraz przesadzać przez cały okres wegetacyjny.
- Sadzonki lawendy można hodować z nasion, a najlepiej siać je jesienią, aby móc posadzić roślinę w kolejnym roku.
- Nasiona lawendy potrzebują okresu przechłodzenia, więc jeśli zasiejesz je wiosną, musisz zapewnić im stratyfikację.
- Lawenda powinna być sadzona na stanowisku słonecznym i przewiewnym, w żyznej i przepuszczalnej ziemi, o pH jak najbliższym obojętnemu.
- Sadzonki lawendy należy przyciąć na mniej więcej połowę ich wysokości i posadzić z zachowaniem rozstawy nie mniejszej niż 30 cm.
- W przypadku zbitego i ciężkiego podłoża warto dodatkowo wykopać większe dołki i dodać na ich dnie warstwę drenażową (np. keramzyt albo żwir).
- Sadzonki lawendy należy umieścić w dołkach i zasypać ziemią.
Lawenda – kiedy sadzimy tę roślinę?
Roślinę można sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jesienią, jak i latem. Można to robić od kwietnia do października. Podobnie jest z przesadzaniem lawendy. Jest to możliwe przez cały okres wegetacyjny.
Należy pamiętać, że sadzonki najczęściej hoduje się samodzielnie z nasion. Trzeba więc również dowiedzieć się, kiedy siać lawendę. Najlepiej zrobić to jesienią, aby móc posadzić roślinę w kolejnym roku. W tym okresie można ją siać bezpośrednio do gruntu. Żeby wzejść, nasiona potrzebują okresu przechłodzenia. Jeśli zasiejesz je wiosną, musisz więc zapewnić im go samodzielnie. Ten proces nazywany jest stratyfikacją i polega na umieszczeniu nasion w lodówce na kilka tygodni.
Ciekawostka
W starożytności lawenda była powszechnie używana jako środek przeciwbólowy i antyseptyczny. Rzymianie stosowali ją również do kąpieli, wierząc, że ma właściwości relaksujące i odprężające. Ponadto lawenda była uważana za symbol czystości i miłości, co czyniło ją popularnym prezentem dla narzeczonych i młodych małżonków. Dziś lawenda jest stosowana w aromaterapii i kosmetyce, a także jako dodatek smakowy w niektórych kuchniach śródziemnomorskich.
Jak sadzić lawendę?
Wiesz już, kiedy sadzimy lawendę do gruntu, jednak jak należy to robić? Najpierw warto upewnić się, że ma się w ogrodzie odpowiednią glebę i miejsce pod sadzenie. Powinno być to stanowisko słoneczne i przewiewne. Ziemia zaś musi być żyzna i przepuszczalna, a jej pH powinno być jak najbliższe obojętnemu. Należy unikać obniżonych części terenu, ponieważ gromadząca się w nich woda może zaszkodzić roślinie. Samą czynność sadzenia można przeprowadzić w kilku prostych krokach:
- Przytnij sadzonki lawendy na mniej więcej połowę ich wysokości.
- Wyznacz miejsce na rośliny. Rozstawa powinna wynosić nie mniej niż 30 cm.
- Wykop dołki o głębokości około 30 cm.
- Jeśli podłoże jest zbite i ciężkie, powiększ dołki i dodaj na ich dnie warstwę drenażową (np. keramzyt albo żwir).
- Sadzonki umieść w dołkach.
- Zasyp dołki ziemią.
Wiesz już, kiedy przesadzać lawendę, a także, kiedy i jak należy sadzić ją do gruntu. Ta pięknie wyglądająca i pachnąca roślina ucieszy każdego entuzjastę wonnych kwiatów. Wcale nie musisz być doświadczonym ogrodnikiem, ponieważ lawenda rzadko sprawia trudności w uprawie.
Często zadawane pytania
Czym zasilić lawendę na wiosnę?
Wiosną warto zasilić lawendę nawozem organicznym, takim jak kompost lub obornik. Można również stosować nawozy mineralne bogate w potas, co pozytywnie wpłynie na kwitnienie rośliny.
Czy lawenda kwitnie w pierwszym roku po posadzeniu?
Lawenda zwykle nie kwitnie w pierwszym roku po posadzeniu. Roślina potrzebuje czasu na zakorzenienie się i rozwój przed rozpoczęciem intensywnego kwitnienia.
Co lubi lawenda?
Lawenda lubi słoneczne i suche stanowiska oraz żyzne i przepuszczalne gleby. Ważne jest również regularne przycinanie rośliny, co sprzyja gęstemu i bujniejszemu wzrostowi.
Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?
Aby lawenda ładnie kwitła, należy dbać o jej stanowisko i regularnie przycinanie. Dodatkowo warto zapewnić roślinie właściwe nawożenie, zapewniającym dostęp do składników odżywczych.
Czy ścięta lawenda odrośnie?
Tak, ścięta lawenda może odrosnąć. W przypadku, gdy chcemy zachować kształt rośliny i stymulować intensywniejsze kwitnienie, warto przycinać lawendę co roku.