Katalpa, zwana też surmią bignoniową (Catalpa bignonioides), to gatunek drzewa pochodzący z ciepłych, południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Jest uprawiana jako roślina ozdobna w wielu krajach, również w Polsce, choć w naszym kraju nie jest jeszcze bardzo popularna. To roślina o średniej mrozoodporności, więc warto ją zabezpieczać na zimę i osłonić agrowłókniną. Przemarznąć mogą zwłaszcza młode pędy drzewka. Kiedy sadzić katalpę? Co trzeba wiedzieć o tej roślinie, aby zapewnić jej jak najlepszy rozwój?
Zapamiętaj!
- Katalpa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, na glebach przepuszczalnych i próchnicznych.
- Przed posadzeniem katalpy należy przygotować odpowiednio glebę. Należy ją wzbogacić w próchnicę, a także oczyścić z kamieni i korzeni innych roślin.
- Katalpy powinno się sadzić w odstępach co najmniej 5-7 metrów od innych drzew, aby umożliwić jej swobodny wzrost.
- Dołek pod sadzonkę katalpy powinien być około 2-3 razy większy od objętości korzeni.
Katalpa – kiedy sadzić to drzewo w ogrodzie?
Katalpę można sadzić przez cały okres wegetacyjny, a więc od marca do listopada. Dobrym pomysłem jest jednak posadzenie jej wiosną lub jesienią. Roślina posadzona latem będzie wymagała dodatkowego nawadniania gleby, zwłaszcza jeśli lato będzie upalne. Sama czynność sadzenia jest raczej standardowa. Wystarczy wykopać dołek o wielkości nieco większej niż bryła sadzonki. Następnie trzeba umieścić w nim roślinę, zasypać żyzną ziemią i lekko uklepać. Sadzonkę należy obficie podlewać wodą.
Ciekawostka
Owoce katalpy są nazywane strąkami, ponieważ przypominają one wyglądem strąki fasoli. Strąki te są w rzeczywistości długimi i wąskimi kapsułami o długości około 20-50 cm. Kapsuły zawierają wiele małych nasion, podobnych do puchu, które są rozsiewane przez wiatr. Owoce katalpy dojrzewają jesienią i zwykle pozostają na drzewie aż do zimy, kiedy to mogą być zrywane przez wiatr i opadać na ziemię.
Odmiana „Nana” szczepiona na pniu. Przycinanie surmii bignoniowej
„Nana” to odmiana katalpy o kulistym pokroju, która jest szczepiona na pniu. Korona jest bardzo gęsta, więc gałęzie doskonale dają cień. Składa się z dużych jasnozielonych liści o sercowatym kształcie. Nie kwitnie, a co za tym idzie, nie wytwarza nasion, za to długo pozostaje zielona. Liście pojawiają się jednak dość późno, bo dopiero w maju. Nie wymaga przycinania, żeby utrzymać okrągły, rozłożysty kształt, ale w razie konieczności dobrze znosi zabieg cięcia.
Katalpa to ładne drzewko ozdobne, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. Ma bardzo interesujący pokrój i wypuszcza piękne liście. Zazwyczaj nie sprawia problemów przy sadzeniu i pielęgnacji. Dobrze zabezpieczona na zimę przetrwa nawet większe chłody.
Najczęściej zadawane pytania
Jak głęboko sadzić katalpy?
Podczas sadzenia katalpy dołek powinien mieć średnicę około 30 cm i głębokość 40 cm.
Jak szybko rośnie katalpa?
Surmia jest szybko rosnącym drzewem. Może wzrastać ok. 25 cm rocznie i osiąga około 10 m wysokości.
Gdzie sadzić katalpę?
Katalpa to drzewo, które dobrze rośnie w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Najlepiej sadzić ją w glebie o dobrze odprowadzonej wodzie, ponieważ nie lubi nadmiernie wilgotnych korzeni. Można ją zasadzić w ogrodach, parkach i na większych działkach, ponieważ jest to drzewo dość duże, osiągające nawet do 20 metrów wysokości.
W jakiej odległości sadzić katalpy?
Odpowiednia odległość między drzewami zależy od wielu czynników, takich jak gatunek katalpy, warunki glebowe i klimatyczne, a także pożądany efekt wizualny. W ogrodach i parkach zwykle sadzi się katalpy w odległości około 6-10 metrów od siebie. Należy jednak pamiętać, że katalpy to duże drzewa i należy zachować odpowiednią odległość od innych roślin i budynków.
Czy można ciąć katalpę?
Tak, katalpę można ciąć. Najlepiej przeprowadzać cięcie zimą, gdy drzewo jest w stanie uśpienia, aby uniknąć uszkodzeń pąków i kwiatów. Należy jednak pamiętać, że katalpa rośnie dość szybko i częste cięcie może osłabić drzewo. Zaleca się więc wykonywać tylko niezbędne cięcia pielęgnacyjne.