Kapturnica (Sarracenia) jest rośliną owadożerną, która w naturze występuje w ciepłych rejonach Stanów Zjednoczonych. Można uprawiać ją także w polskim domu, jednak bywa kapryśna. Jakiego wymaga podłoża? Jak często ją podlewać? Czy należy ją nawozić? W jaki sposób poluje na owady? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym krótkim tekście!
Kapturnica – kwiat i jego wygląd
Kapturnica swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi liści-pułapek, które tworzą charakterystyczne, podłużne kielichy rozszerzające się ku górze. Nad kielichem znajduje się kaptur – rozszerzona, wygięta część liścia, która chroni pułapkę przed deszczem. Brzeg wejścia do lejka pułapkowego uformowany jest na kształt kołnierza oblepionego nektarem wabiącym muchy czy komary. Gdy owad usiądzie na liściu, natychmiast wpada do środka, gdzie przytrzymują go włoski uniemożliwiające ucieczkę. Ofiara jest trawiona przez specjalne soki, wydzielane we wnętrzu liścia.
Liście kapturnicy
Pokrój rośliny zależy od gatunku. Kielichy pułapkowe mogą być sztywne. Czasem są zebrane razem, ale nieraz tworzą długie, pokładające się rozety. Kapturnica może wytwarzać także liście asymilacyjne o płaskim pokroju, które przeprowadzają fotosyntezę.
Gatunki kapturnicy
Kapturnica w domu może rosnąć wiele lat, ponieważ jest rośliną długowieczną. W naturze występuje 10 gatunków, lecz nie wszystkie nadają się do domowej uprawy. Jeśli chcesz cieszyć się długo piękną rośliną w domu, możesz pokusić się o zakup kapturnicy purpurowej (Sarracenia purpurea) czy białolistnej (Sarracenia leucophylla).
Sarracenia – hodowla
Ze względu na miejsce pochodzenia tych roślin – ciepłe, egzotyczne rejony, nie są łatwe w uprawie. Nie wystarczy im zwykła ziemia kwiatowa ani woda z kranu. Jak zapewnić dobre warunki kapturnicy? Uprawa może być wymagająca, ponieważ roślina potrzebuje szczególnego traktowania:
- ciepłego, słonecznego stanowiska;
- kwaśnego, torfowego podłoża;
- podlewania wodą destylowaną;
- braku nawożenia.
Stanowisko dla kapturnicy
Kapturnica naturalnie rośnie w ciepłym klimacie, dlatego w warunkach domowych także potrzebuje wysokiej temperatury (od 20 do 30°C latem i około 15°C zimą, czyli w okresie spoczynku – od listopada do marca). Stanowisko musi być słoneczne, z dużą ilością światła, najlepiej rozproszonego. Pamiętaj, że ostre, południowe słońce może spowodować poparzenie delikatnych liści.
Podlewanie kapturnicy
Duże znaczenie ma także to, jaką wodę wybierzesz do podlewania tej rośliny.
- Kapturnica pobiera składniki mineralne z upolowanych ofiar, dlatego nie potrzebuje ich już w podłożu ani w wodzie.
- Idealna będzie dla niej woda destylowana lub deszczówka.
- Pamiętaj, aby podlewanie powtarzać dość często i nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża.
- Odpowiednią metodą dostarczania wody jest wlewanie jej do podstawki, by Sarracenia mogła zasysać ją przez otwory w doniczce. Nie powinno się podlewać rośliny od góry.
Podłoże dla kapturnicy
Ta roślina powinna mieć kwaśne podłoże o pH w przedziale od 3,5 do 4,5. W naturze występuje na ubogich w składniki mineralne torfowych podłożach, które należy odtworzyć w uprawie domowej. W żadnym wypadku nie wsadzaj rośliny do ziemi kwiatowej. Przygotuj podłoże, mieszając torf z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 3:1. Do mieszanki możesz dodać także keramzyt, który zwiększy przepuszczalność.
Wilgotność powietrza w otoczeniu kapturnicy
Poza odpowiednim podlewaniem ważna jest także wysoka wilgotność powietrza. Kapturnica jest kwiatem, który wymaga nawet 60-70% wilgotności. Łatwo osiągnąć taki poziom uprawiając Sarracenię pod szklanym kloszem lub w terrarium. Warto pamiętać, by zraszać roślinę nawet kilka razy w tygodniu, a zimą używać w mieszkaniu nawilżacza powietrza.
Dlaczego kapturnicy nie należy nawozić?
Dostarczanie kapturnicy substancji odżywczych w postaci nawozu może spowodować spalenie rośliny. Jej korzenie nie są bowiem przystosowane do pobierania składników mineralnych z podłoża. Jest to spowodowane dwoma czynnikami – w naturze Sarracenia występuje na glebach bardzo ubogich, a wszystkie potrzebne substancje czerpie z trawionych owadów. Jeśli chcesz ją dokarmić, wystarczy, że do liścia pułapki wrzucisz owada.
Zimowanie kapturnicy
Jak większość roślin, ta również w okresie zimowym potrzebuje odpoczynku od wzrostu. Zapewnisz jej to, umieszczając w chłodniejszym miejscu i ograniczając jej podlewanie. W tym czasie podłoże powinno być jedynie lekko wilgotne. Nie może stać jednak ciemnym miejscu, ponieważ kapturnica nawet w czasie zimowania potrzebuje dużej ilości światła.
Wszystkie rośliny owadożerne są swego rodzaju rarytasem na domowym parapecie i przyciągają spojrzenia. Kapturnica jest wymagająca, ale dzięki ciekawemu kształtowi kielichów oraz charakterystycznym, mocnym barwom na pewno każdego zachwyci.