Kaladium (Caladium) to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych. Z tej grupy pochodzi wiele ozdobnych roślin popularnych w uprawie doniczkowej. Nie inaczej jest z kaladium, które znane jest też pod nazwą obraźnica. Pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Południowej i Środkowej. Rodzaj nie jest bardzo zróżnicowany – należy do niego tylko kilkanaście gatunków. Jako roślina ozdobna najbardziej rozpowszechnione jest kaladium dwubarwne (Caladium bicolor), ale warto zainteresować się też innymi jego przedstawicielami.
Zapamiętaj!
- Kaladium to roślina tropikalna, która preferuje ciepło i wilgotność.
- Najlepiej będzie umieścić roślinę w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych, ale jest wystarczająco dużo światła.
- Kaladium preferuje gleby lekkie i przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze.
- Kaladium może być również podcinane, aby zachować atrakcyjny kształt i zapobiec rozgałęzieniu.
Jak wyglądają rośliny z rodzaju kaladium?
Wiele rodzajów roślin jest tak zróżnicowanych, że trudno wyodrębnić ich cechy wspólne. W przypadku kaladium jest inaczej, ponieważ wszystkiego jego gatunki łączy wiele podobieństw. Do najbardziej charakterystycznych cech kaladium należą:
- niewielki wzrost – do około 40 cm,
- cylindryczna lub kulista łodyga,
- wielokolorowe liście z pięknymi wzorami,
- kwiatostany typu kolbiastego z pochwą,
- owoce w postaci białych jagód.
A jak wygląda kaladium dwubarwne?
Bardziej konkretnie można napisać o wybranym gatunku kaladium. Jak już wspomniano, najpopularniejszy z nich (przynajmniej w Polsce) to kaladium dwubarwne, które znane jest też jako kaladium ogrodowe.
Gatunek ten wykształca pod ziemią bulwę, z której wyrastają długie ogonki. Na nich rosną blaszki liściowe, które są bardzo duże, mniej lub bardziej szerokie i zazwyczaj ostro zakończone. Są przyjemne w dotyku, ale na uwagę zasługuje zwłaszcza ich wygląd. Uwagę zwraca ich kolorystyka i unerwienie, które może kontrastować z barwą liści. Paleta kolorów zależy od odmiany kaladium.
Kwiat kaladium
W warunkach domowych rośliny z rodzaju kaladium zakwitają dość rzadko. W odpowiednich warunkach kwitnienie jest jednak możliwe, choć nie zawsze pożądane. Kwiaty kaladium przypominają trochę kwiaty innej rośliny z rodziny obrazkowatych – anturium Andreego, ale są mniejsze i mniej ozdobne. Kwiatostan ma kształt kolby i otoczony jest pochwą, najczęściej białą lub zielonkawą. Gdy się pojawi, poleca się go usuwać. Nie jest szczególnie piękny, a wyczerpuje roślinę. Może cierpieć na tym wygląd jej liści.
Kaladium – odmiany
W sprzedaży dostępne są przede wszystkim odmiany kaladium dwubarwnego, które różnią się kolorem i kształtem liści. Jest ich naprawdę sporo i trudno wybrać te najpiękniejsze. Oto propozycje dla ciebie:
- Caladium candinum o białych liściach z zielonym żyłkowaniem;
- kaladium „Fiesta” z białymi liśćmi o efektownym, czerwonym żyłkowaniu w kształcie gwiazdy;
- kaladium „Florida Sweetheart” o różowych liściach z zielonym obrzeżeniem;
- kaladium „Freida Hemple” z krwisto-czerwonymi, zielono obrzeżonymi liśćmi;
- kaladium „Strawebery Star” o liściach koloru białego, z wyraźnym zielonym żyłkowaniem i czerwonymi plamkami;
- kaladium „Pink Symphony” z jasnoróżowmi liśćmi i kontrastującym ciemnozielonym żyłkowaniem;
- kaladium „Battle Rocket” o biało-różowych liściach z czerwonym unerwieniem i zieloną obwódką;
- kaladium „Tapestry”, którego liście są wyjątkowo interesującą mozaiką koloru białego, różowego i zielonego.
Kaladium – uprawa
Uprawa tej rośliny w doniczce najczęściej rozpoczyna się od zakupu jej bulwy. W sklepach właśnie pod taką postacią spotyka się kaladium. Cebule sadzi się do ziemi wczesną wiosną.
Ziemia dla kaladium
Podłoże powinno być przepuszczalne i przynajmniej średnio żyzne. Idealnym wyborem jest ziemia torfowo-piaskowa z dodatkiem kompostu. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny. Kaladium poradzi sobie też dobrze w gotowej mieszańce do palm i juk. Bulwa powinna zostać umieszczona w podłożu na głębokości około 3 cm. W doniczce powinny być warstwa drenująca, a na jej spodzie otwory odpływowe.
Stanowisko dla kaladium
Doniczkę z cebulką należy umieścić w ciepłym miejscu, którego temperatura nie będzie spadać poniżej 20°C. Powinno być ono bardzo jasne, a więc sprawdzi się tu południowy parapet. Ciepło i słońce szybko pobudzą bulwę do wypuszczania liści, o ile nie zapomni się o jej podlewaniu.
Podlewanie kaladium
Kaladium należy podlewać ostrożnie, ponieważ zbyt dużo wody może doprowadzić do gnicia bulwy. Właśnie dlatego w doniczce niezbędny jest odpływ. Roślinę nawadniaj w następujący sposób:
- Wodę wlej na podstawkę doniczki.
- Poczekaj pół godziny, aż roślina „napije się”.
- Wylej wodę z podstawki.
To bezpieczny sposób podlewania nie tylko kaladium, ale też innych roślin, których części podziemne łatwo gniją.
Kaladium – dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Kaladium doniczkowe wymaga jeszcze kilku dodatkowych zabiegów, by dobrze się rozwijało. W całym okresie wzrostu rośliny, czyli aż do lipca, roślinę warto odżywiać. Odpowiedni jest do tego nawóz o większej zawartości potasu, ponieważ wpływa on pozytywnie na wygląd liści. Te ostatnie nie powinny być spryskiwane wodą, ale roślina lubi wilgoć, dlatego warto ustawić w jej pobliżu naczynia z wodą i kamieniami.
Zimowanie kaladium
W lipcu należy zaprzestać nawożenia kaladium, a miesiąc później ograniczyć również podlewanie. Roślina będzie stopniowo tracić liście, a kiedy przestanie, na zimę można trzymać ją w chłodniejszym pomieszczeniu. Dla jeszcze większej wygody w przechowywaniu czy ewentualnym transporcie bulwę można wyjąć z ziemi. Trzymamy ją wtedy w przewiewnym miejscu. Aby nie stało się z nią nic złego, warto dodatkowo spryskać ją preparatem grzybobójczym oraz przysypać suchym torfem. Na wiosnę, o ile z bulwą wszystko jest w porządku, cały cykl uprawy zaczyna się od nowa.
Ciekawostka na dziś
W niektórych krajach kwiaty kaladium nazywane są „wspomnieniami z dzieciństwa”, ponieważ są często uprawiane w ogródkach i domach na całym świecie, a ich liście są popularnym motywem w kulturze.
Kaladium – gdzie kupić
Czasami mimo starań nie udaje się przechować w dobrej kondycji bulwy kaladium. Cena rośliny jest na szczęście niezbyt wysoka. Pojedyncze cebulki można nabyć w cenie około 10 złotych. Takie oferty można znaleźć np. na popularnym portalu aukcyjnym, gdzie sprzedawcy oferują kaladium. Sklepy stacjonarne często mają w ofercie również wyrośnięte już rośliny, ale w ich wypadku cena wzrasta nawet do kilkudziesięciu złotych.
Kaladium to roślina o niezwykle pięknie prezentujących się liściach. Bez problemu można nabyć jej bulwy, a dbanie o nią nie jest wcale najtrudniejsze. I ty zaproś ją z lasów deszczowych do własnego mieszkania!
Często zadawane pytania
Jak pielęgnować kaladium?
Kaladium wymaga wilgotnej i ciepłej atmosfery. Najlepiej rośnie w miejscu z umiarkowanym nasłonecznieniem. Należy regularnie podlewać i nawozić roślinę, dbając jednocześnie o unikanie przelania.
Jak zimować kaladium?
Kaladium jest rośliną ciepłolubną i nie toleruje mrozów, dlatego w okresie zimowym należy wykopać bulwy i przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu, takim jak piwnica lub schowek.
Czy kaladium jest trujące?
Tak, kaladium jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny, w tym liście i bulwy, zawierają substancje toksyczne dla ludzi i zwierząt.
Jak sadzić bulwy kaladium?
Bulwy kaladium należy sadzić na głębokość 5-7 cm w dobrze przepuszczalnej i wilgotnej glebie. Należy pamiętać, że jedna bulwa może wydać wiele roślin.
Jak często podlewać kaladium?
Kaladium wymaga regularnego podlewania, ale należy unikać przelania. Roślina najlepiej rośnie w wilgotnym podłożu, dlatego należy dbać o regularne nawilżanie gleby.
Kiedy sadzimy kaladium?
Kaladium najlepiej sadzić wczesną wiosną, gdy temperatura gleby wzrośnie powyżej 18 stopni Celsjusza.