Jaśmin wielkolistny (Jasminum sambac) to wiecznie zielona roślina, znana także pod nazwą dzielżamin wielkolistny. Jest to gatunek krzewu z rodziny oliwkowatych, który znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, a w niektórych rejonach świata stanowi element kulturowych rytuałów. Czym charakteryzuje się jaśmin wielkolistny, jak wygląda i co warto wiedzieć o jego pielęgnacji? Przeczytaj i sprawdź!
Jaśmin wielkolistny – charakterystyka kwiatu
Jaśmin sambac traktowany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Rośnie głównie w Indiach, Birmie i Bangladeszu. To krzew pnący, który może dorastać nawet do 6 m wysokości przy sprzyjających warunkach uprawy. Wyróżnia się sercowo–jajowatymi liśćmi oraz silnie pachnącymi i zebranymi w baldachy białymi kwiatami. Są to jego cechy charakterystyczne. Jaśmin pnący głównie wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych, jednak warto dodać, że ma też duże znaczenie w kosmetyce. Z kwiatów otrzymuje się absolut wykorzystywany do wyrobu perfum, mydeł, żeli i innych kosmetyków. Jest też stosowany jako surowiec aromatyzujący herbaty. Choć istnieje kilka odmian jaśminu (ważny jest np. jaśmin wielokwiatowy), to jaśminek wielkolistny jest jedną z bardziej dekoracyjnych z tych, które można zastosować w wielu miejscach.
Jak uprawiać jaśmin wielkolistny?
Doniczkę lub sadzonki z jaśminem najlepiej jest ustawić w stanowisku nasłonecznionym, jednak o świetle rozproszonym. Warto zwrócić uwagę, aby było to miejsce jasne, ale jednocześnie chłodne. Trzeba wiedzieć, że jaśmin jest rośliną, która nie lubi bardzo wysokich temperatur, a maksymalne ciepło, jakie znosi latem to 20 stopni Celsjusza. Jaśmin wielkolistny powinien być wsadzany w podłoże żyzne i przepuszczalne, choć na dnie warto ułożyć warstwę drenażu. Po tym, jak korzenie całkowicie wypełnią doniczkę, należy roślinę przesadzić do naczynia nieco większego, ale tylko odrobinę, ponieważ jaśmin kwitnie lepiej w mniejszej przestrzeni.
Kiedy kwitnie jaśmin wielkolistny?
Szczytowy okres kwitnienia dla tej rośliny przypada na czerwiec. To właśnie wtedy pojawia się najwięcej młodych pędów i pnączy. Kwiaty jaśminu charakteryzują się dość intensywnym zapachem, dlatego nie zaleca się ustawiać doniczkowych roślin w pobliżu miejsca spania, ponieważ woń może zakłócać odpoczynek. Dość często zdarza się, że jaśmin nie zakwitnie w następnym roku, zwłaszcza jeżeli trzyma się go w domu. Jest to związane z wysoką temperaturą i zbyt niską wilgotnością powietrza w mieszkaniu.
Jaśmin wielkolistny – pielęgnacja
Po okresie kwitnienia wszystkie pędy dobrze jest przycinać, mniej więcej o połowę długości. Pozwoli to na rozwój młodych pędów i zapobiegnie degeneracji starych. Przycięte części jaśminu wielkolistnego nadają się na sadzonki, które można umieścić w podłożu z dodatkiem piasku i ustawić w ciepłym, jasnym miejscu.
Istnieje wiele gatunków jaśminu, a oprócz jaśminu wielkolistnego najpopularniejsze to jaśmin kwiecisty i jaśmin lekarski. Warto wiedzieć, że jaśmin to nie to samo, co jaśminowiec, dlatego warto rozróżniać te dwie rośliny. Ten pierwszy to krzew głównie ozdobny i świetnie sprawdza się w doniczkach, podczas gdy drugi najczęściej sadzony jest w ogrodach w formie żywopłotu. Warto znać zasady uprawy i pielęgnacji jaśminu wielkolistnego. Jest to bardzo ciekawy gatunek, który wymaga systematycznej, ale nie bardzo kompleksowej pielęgnacji.