Trawnik o intensywnie zielonym kolorze i bez brzydkich, łysych plam to marzenie wielu posiadaczy ogródków. Bez odpowiedniej pielęgnacji taki efekt jest jednak niemożliwy. Jakie nawozy do trawy pozwolą uzyskać go uzyskać? Jak i w jaki sposób i w jakich terminach należy je stosować?
Trawa wydaje się rosnąć wszędzie, jednak wbrew pozorom, aby uzyskać ładny trawnik, nie wystarczy po prostu zasiać nasiona i od czasu do czasu kosić zbyt długie źdźbła. Murawa korzeni się płytko, rośnie zaś w szybkim tempie, przez co łatwo wyjaławia wierzchnią warstwę gleby. To dlatego, nawet jeśli nienawożona darń przez pierwszy rok lub dwa wygląda dobrze, w kolejnych sezonach może zacząć marnieć. Co więcej, nie wystarczy użyć dowolnego nawozu, ponieważ zawierają one różne mikroskładniki, które mają na trawę różny wpływ.
Jakie są rodzaje nawozów do trawnika – nawóz organiczny
Nawozy do trawnika dzieli się na dwa podstawowe rodzaje, czyli organiczne i mineralne. Tych pierwszych używają zwłaszcza posiadacze kompostowników, ponieważ mają do nich łatwy dostęp. Oprócz kompostu można używać też obornika (ale nie świeżego, który może uszkodzić trawę, oraz torfu). Takie nawozy dostępne są też w sprzedaży jako tzw. bionawozy.
Nawożenie organiczne trawnika może być stosowane zamiast mineralnego lub być jego uzupełnieniem. Dzięki niemu w ziemi pojawia się więcej próchnicy, a mikroorganizmy w glebie pracują intensywniej. W konsekwencji można liczyć na oczekiwany zdrowy wygląd trawy. Zaletą nawozów organicznych jest ich większe bezpieczeństwo dla roślin – z nawozami mineralnymi łatwiej przesadzić z dawką i je przenawożić. Efektem może być nawet spalona powierzchnia trawnika.
Jakie są rodzaje nawozów do trawnika – nawozy mineralne
Zastanawiając się, jaki nawóz mineralny do trawy wybrać, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się jego parametrom. Produkty do pielęgnacji murawy różnią się zawartością składników mineralnych, ale też innymi właściwościami. Na opakowaniu zawsze powinna być podana:
- zawartość makroelementów – najpotrzebniejszym składnikiem dla trawy jest azot, ale pobiera ona też dużo fosforu i potasu;
- zawartość mikroskładników – niezbędny jest m. in. magnez i żelazo;
- zawartość wapnia – przydatna, jeśli gleba jest zbyt kwasowa;
- forma nawozu – mogą to być granulki lub płyn. Te pierwsze są częściej wybierane, ponieważ są łatwiejsze w użytkowaniu.
Wieloskładnikowe nawozy mineralne dzielą się ze względu na porę ich używania. Nawóz wiosenny ma wysoką zawartość azotu lub nawet zawiera tylko azot i szybko pobudza trawę do rośnięcia. Używanie go jest bardzo ważne, ponieważ ten pierwiastek szybko wypłukuje się z gleby i po roztopach na pewno będzie go w niej brakować. Ma zastosowanie również w pierwszym nawożeniu. Nawóz jesienny nie zawiera z kolei azotu, a jego głównymi składnikami są potas i fosfor z dodatkiem magnezu. Ma za zadanie przygotować rośliny do zimy, zwiększając ich odporność na choroby i umacniając korzenia. Nie stymuluje zaś trawy do wzrostu, który zimą jest niepotrzebny.
Jakie są rodzaje nawozów do trawnika? Nawozy długo działające
Nawozy długo działające albo o przedłużonym uwalnianiu mają jedną zasadniczą zaletę względem tradycyjnych sposobów na pielęgnację trawnika. Tych ostatnich trzeba używać przynajmniej 3 razy w roku dla uzyskania pożądanych efektów. Producenci nawozów długo działających deklarują zaś, że wystarczy ich użyć dwa lub nawet raz w sezonie. Wszystko to za sprawą ich struktury, ponieważ składniki nawozu otacza żywica, która powoli przepuszcza je do gleby. Ma to zapewnić równomierne ich uwalnianie i w efekcie brak konieczności tak częstego stosowania.
Taka formuła zapewnia też większe bezpieczeństwo trawy, która nie jest narażana na bezpośrednio działanie nawozu. Formuła granulek ułatwia dodatkowo równomierne rozkładanie ich na powierzchni darni.
Jakie nawozy do trawy wybrać? Nawozy z dodatkowymi składnikami
Na rynku dostępne są również nawozy, które za sprawą dodatkowych składników nadają się szczególnie do pewnych specjalistycznych zastosowań. Jakich? To już zależy od konkretnych potrzeb. W sklepach ogrodniczych można natrafić na:
- nawóz do siewu traw;
- nawóz do regeneracji zaniedbanego trawnika;
- nawóz do zwalczania wyrastającego pomiędzy trawą mchu;
Jak często nawozić trawnik?
Jak już pewnie zwróciłeś uwagę, częstotliwość nawożenia trawnika zależy od wybranego nawozu. Zwykłych nawozów używa się od 3 do 5 razy w sezonie i działają one do 30 dni. Nawozu długo działającego typu 100 dni wystarczy użyć dwa razy w sezonie, a na rynku istnieją też takie, których wystarczy użyć tylko raz na cały okres wegetacyjny.
Jak nawozić trawnik? Praktyczne porady
Masz już swój idealny nawóz? Warto dowiedzieć się jeszcze nieco więcej na temat tego, jak powinno się go używać. Z nawozem w granulkach sprawa jest prosta. Najpierw należy nisko skosić trawnik, a następnie wsypać pomiędzy źdźbła trawy granulki. Trzeba uważać, by zrobić to możliwie równomiernie. Najlepiej jest użyć do tego specjalnego siewnika. Po rozłożeniu granulek ziemię należy obficie podlać.
Nawóz w formie płynnej może na pierwszy rzut oka wydawać się praktyczniejszy, ponieważ wystarczy go po rozcieńczeniu z wodą umieścić w spryskiwaczu. Taki sposób jego podawania jest co prawda wygodny, ale trzeba pamiętać, że działa on krótko — maksymalnie kilkanaście dni, dlatego zabieg trzeba szybko powtórzyć. Płynny nawóz może ponadto pozostawiać brązowe przebarwienia na trawie.
Jak dbać o trawnik i co jeszcze trzeba robić oprócz nawożenia?
Nawożenie jest bardzo ważne, jeśli chcesz uzyskać piękny trawnik, ale nie należy zapominać również o innych zabiegach pielęgnacyjnych.
Koszenie
Pierwsze co nasuwa się na myśl, to koszenie. To, że trzeba je wykonywać, jest raczej oczywiste, zwłaszcza że co bujniejsze gatunki traw mogą wyrosnąć na ponad dwa metry. Inna sprawa, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak należy to robić, by wygląd trawnika zbliżył się do tego idealnego.
W okresie największego wzrostu trawy powinno kosić się ją przynajmniej raz w tygodniu. Zacząć można już kwietniu, co pobudzi trawnik po zimie do wzrostu. Ważną zasadą w koszeniu świeżo założonej murawy jest to, by nie skracać jej od razu do docelowej wysokości. Początkowo powinno się pozwolić trawie wyrosnąć na 8–10 cm. Wraz z następnym koszeniem można ją skrócić do 6 cm. Dopiero dobrze ukorzenioną już trawę można skracać bardziej, np. do docelowych 4 cm.
Podlewanie
Nieumiejętne podlewanie może zniszczyć nawet najładniejszy trawnik. Na szczęście zasady tej czynności nie należą do najtrudniejszych. Podczas suszy trawnik należy podlewać często, przynajmniej raz na dwa dni. Szczególnie ważna jest jednak pora podlewania. Najgorsze są okolice południa, ponieważ woda może skupić promienie słoneczne i w efekcie poparzyć trawę. Wieczorna pora jest nie wiele lepsza — co prawda unikasz ryzyka „efektu soczewki”, ale za to pozostawiona na noc woda może przyczynić się do gnicia trawnika. Jedyną optymalną porą na podlewanie jest zatem rano – słońce nie jest wtedy jeszcze tak intensywne, jak w południe, a więc nie ma ryzyka poparzenia. Woda zdąży wsiąknąć do gruntu, zanim zacznie ono intensywnie grzać, a jej pozostałości odparują.
Wertykulacja i aeracja – mniej znane techniki na podniesienie jakości trawnika
Wiosenne porządki trawnika zaczynają się od zebrania opadłych gałęzi i śmieci z trawy i wyrwania chwastów. Wielu z nas na tym jednak poprzestaje, a dla trawnika można zrobić więcej, czyli wykonać wertykulację i aerację. Ta pierwsza polega na nacinaniu trawnika za pomocą wertykulatora, czyli specjalnego narzędzia. Podczas zabiegu usuwa się martwe części trawy i przygotuje ją do przyszłego sezonu. Warto powtórzyć go też jesienią, na zakończenie okresu wegetacyjnego.
Aeracja polega na napowietrzeniu trawnika, a temu celowi służy jego nakłuwanie. Używa się do tego specjalnych nakładek na buty z kolcami lub wideł (jeśli trawnik już niewielki) lub profesjonalnego aeratora (jeśli jest duży). Trawa, której korzenie mają dobry dostęp do powietrza, rośnie lepiej. Aerację wykonuję się dwa razy w roku, wiosną oraz późnym latem. Przed jej wykonaniem trawę należy skosić i podlać.
Jakie nawozy do trawy są najlepsze – podsumowanie
Wybór nawozu do trawy powinien być dostosowany do trawnika, ale też do twoich możliwości, jeśli chodzi o czas, który możesz poświęcić na jego pielęgnację. Możesz w końcu wybrać efektywny nawóz płynny, ale być może nie masz czasu na nawożenie murawy 2 razy w miesiącu. Dobrą opcją będzie dla ciebie wtedy długo działający nawóz, który wystarczy rozsypać raz na sezon. Nawet jeśli jednak masz mało czasu na ogrodnictwo, pamiętaj przynajmniej o regularnym koszeniu i podlewaniu trawy.