Wraz z upływem czasu stan trawnika może ulec zmianie. Początkowo gęsta i piękna darń po kolejnych sezonach przerzedza się, może pojawiają się na niej mech i chwasty. Co można zrobić, aby poprawić kondycję murawy? Czym jest aeracja? Odpowiadamy!
Każdy trawnik wymaga regularnie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych, aby mógł przez cały sezon pełnić dobrze swoje funkcje. Warto znać kolejność i metody wykonywania podstawowych czynności, które mają na celu zagęszczenie darni i poprawę jej wyglądu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest aeracja i w jakim celu się ją stosuje.
Wertykulacja i aeracja trawnika – czym się różnią?
Warto wiedzieć, że aeracja i wertykulacja to dwa różne zabiegi pielęgnacyjne trawnika. Oba mają za zadanie wspomóc regenerację trawy przed rozpoczęciem sezonu. Stosowanie jednego i drugiego pozwala poprawić kondycję trawy po zimie i umożliwia lepsze napowietrzenie i przenikanie składników odżywczych z nawozów do głębszych warstw ziemi. Wertykulacja polega na nacinaniu podłoża, natomiast aeracja polega na jego nakłuwaniu. Oba zabiegi mają na celu wytworzenie przerw w darni, przez które powietrze, woda i substancje pokarmowe mogą lepiej przenikać. Nacinanie to o wiele bardziej intensywny zabieg i stosuje się go przede wszystkim po to, aby usunąć martwe części roślinne z trawnika. Rodzaj działania, cel oraz głębokość wbijania narzędzi to główne różnice pomiędzy wertykulacją i aeracją.
Na czym polega wertykulacja trawnika?
Wertykulacja trawnika to poziome nacinanie darni, czyli systemu korzeniowego trawy. Zabieg jest wykonywany jako pierwszy w sezonie. Ostrza należy prowadzić płytko, na głębokość do 2 cm. Nacinanie podłoża umożliwia pozbycie się warstwy filcu, czyli martwych źdźbeł, które pozostały na trawniku po koszeniu trawy. Taka zbita warstwa utrudnia przenikanie powietrza i wody do korzeni trawy. Ponadto uschnięte resztki liści i łodyg wyglądają bardzo nieestetycznie. Wertykulacja powinna być wykonana wiosną. Należy przejechać wertykulatorem wzdłuż i w poprzek trawnika, tworząc wzór kraty. Po dokładnym wygrabieniu naruszonego w ten sposób filcu trawnik jest gotowy na nadchodzący sezon.
Co to jest aeracja trawnika?
Aeracja to ważny element corocznej pielęgnacji trawnika. Polega na nakłuwaniu gleby pod trawnikiem na głębokość od 3 do 10 cm. Mniejsza głębokość jest odpowiednia dla młodych trawników, które nie mają więcej niż 3 lata. Nazywa się to aeracją powierzchniową, przy której wykorzystuje się kolce zagłębiające się w ziemi na 4 cm. Aeracja wgłębna to nakłuwanie gleby na 8-10 cm, na trawnikach kilkuletnich. Liczba wykonywanych otworów różni się w zależności od rodzaju gleby – na ziemiach lekkich wystarczy 120 otworów na 1 m², natomiast gleby ciężkie wymagają większej liczby nakłuć, nawet do 180.
Dlaczego warto napowietrzać darń?
Odpowiednie napowietrzanie i rozluźnianie gleby sprzyja wentylacji i poprawia strukturę podłoża. Usprawnia też proces przenikania do korzeni wody oraz substancji pokarmowych podczas nawożenia trawnika. Pośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób grzybowych i wzrostu mchu, ponieważ woda nie zalega na powierzchni. Dzięki temu murawa lepiej i szybciej regeneruje się po zimie oraz jest mniej wrażliwa na deptanie. Podlewanie i nawożenie staje się bardziej wydajne i skuteczne, dzięki czemu widać lepsze efekty tych zabiegów. Napowietrzona darń lepiej się zagęszcza i tworzy estetycznie wyglądający piękny zielony dywan.
Jak często napowietrzać trawnik?
Aerację trawnika warto przeprowadzić co najmniej 2 razy w roku. Pierwszym i najważniejszym terminem jest wczesna wiosna, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Zanim trawa rozpocznie wzrost po okresie zimowego spoczynku, trzeba rozluźnić i napowietrzyć darń. Dzięki temu korzenie mają łatwiejszy dostęp do niezbędnych na tym etapie wzrostu zasobów. Dostawa tlenu i składników pokarmowych ułatwia regenerację trawnika po zimie. Kolejny zabieg powinien być wykonany późnym latem, gdy trawa zdąży się zagęścić. Dla zachowania idealnego wyglądu trawy zaleca się dodatkową aerację, którą warto dodać do listy jesiennych prac ogrodowych.
Kiedy i jak wykonać aerację trawnika?
Nakłuwanie darni należy przeprowadzać po wykonaniu wertykulacji i dokładnym wygrabieniu zalegającego filcu. Jeśli pogoda na to pozwala, przed zabiegiem aeracji dobrze jest skosić trawnik. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy wykonujesz aerację późnym latem. Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie zaleca się przeprowadzania aeracji bezpośrednio po opadach deszczu. Można zaplanować napowietrzanie kilka godzin po delikatnym podlaniu. Wtedy gleba jest wystarczająco wilgotna w głębszych warstwach, natomiast powierzchnia zdąży już lekko przeschnąć.
Jaki aerator kupić?
Gdy już wiesz, jak ważna jest coroczna aeracja, warto zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt do prawidłowego wykonania tego zabiegu. W zależności od twoich preferencji, możliwości finansowych i wielkości trawnika możesz zdecydować się na aerator elektryczny lub spalinowy. Wśród polecanych sposobów napowietrzania darni są też rozwiązania niskobudżetowe przeznaczone do niewielkich powierzchni.
Urządzenia wielofunkcyjne: aerator i wertykulator
Większość tego typu urządzeń może pełnić jednocześnie obie funkcje: aeratora i wertykulatora. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz miejsca. Sprzęt elektryczny jest lekki, nie generuje dużo hałasu i nie produkuje spalin, jest więc przyjazny dla środowiska. Urządzenia akumulatorowe są wygodne ze względu na brak przewodu.
Elementy mocowane do innych urządzeń
Możliwe jest też użycie urządzeń, które masz już w domu i połączenie ich ze specjalnymi dostawkami. To dobry sposób na oszczędność miejsca i maksymalne wykorzystanie sprzętu. Jednym z takich pomysłów jest zamocowanie wału do aeracji, który jest kompatybilny z wertykulatorem. Innym rozwiązaniem są noże do aeracji montowane do kosiarki.
Rozwiązania dla najmniejszych fragmentów trawników
Jeśli masz niewielki trawnik, zakup maszyn i urządzeń nie jest optymalnym rozwiązaniem. W takim przypadku sprawdzi się użycie specjalnych nakładek z kolcami montowanych na buty. Rozwiązanie w postaci ręcznego aeratora pionowego powinno również w zupełności wystarczyć. W ostateczności można też użyć wideł, jednak ta metoda sprawdza się tylko na najmniejszych powierzchniach i jest dość nieporęczna oraz czasochłonna.
Na czym polega piaskowanie trawnika i kiedy jest potrzebne?
Po odpowiednim napowietrzeniu trawnika można przeprowadzić zabieg piaskowania. Polega on na równomiernym rozsypaniu piasku rzecznego o średnicy około 0,6 mm na powierzchni trawy. Najlepiej użyć około 400 kg piasku na 100 m² powierzchni trawnika. Jaki efekt przynosi piaskowanie? Dodatek tego materiału zwiększa porowatość i przepuszczalność gleby. Ułatwia pobieranie wody i substancji pokarmowych z nawozu ogrodniczego do trawników. Podczas piaskowania należy zwrócić uwagę na to, aby ziarenka piasku były starannie rozsypane, ponieważ większa warstwa w jednym miejscu może zniszczyć powierzchnię trawnika. Zadanie to ułatwi użycie specjalnego siewnika. W przypadku ręcznego piaskowania ciężko jest uzyskać równomierne rozłożenie piasku.
Aeracja i wertykulacja trawnika to nazwy dwóch ważnych zabiegów, które warto wykonywać po zimie. Zadbaj o swoją murawę jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, aby móc przez cały rok cieszyć się piękną i gęstą trawą na terenie całej posesji.