Drzewo magnolii jest wspaniałym dodatkiem do ogrodu. Swoimi delikatnymi, różowymi kwiatami nadaje każdej przestrzeni powiewu świeżości i piękna, a to wszystko wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści na większości drzew. Jeśli chcesz, by kwitła u ciebie co roku, bardzo ważne, by wiedzieć, jak zabezpieczyć magnolię na zimę.
Jak zabezpieczyć magnolię na zimę?
Magnolia źle znosi intensywne mrozy, dlatego należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem niskich temperatur. Szczególnie wrażliwy na zimno jest jej płytki i raczej słabo rozrośnięty system korzeniowy. Mięsiste korzenie są bardzo wrażliwe na uszkodzenia każdego rodzaju. Dodatkowo, w chłodnych miesiącach trudniej krzewom i drzewom pobierać wodę z gruntu.
Popularnym sposobem na ich zabezpieczenie jest okrywanie na zimę pnia drzewa i jego okolic usypanym kopczykiem. Powinien dosięgać on około 20 cm wysokości. Do kopczykowania używa się przeważnie zwykłej ziemi, torfu, kompostu lub kory sosnowej.
Korzystnie zadziała też 10-centymetrowa ściółka. W jej skład mogą wchodzić szyszki, kora i zrębki. Oprócz osłonienia rośliny przed mrozem, jednocześnie zakwasi glebę. Lekko kwaśne pH jest bardzo korzystne dla wzrostu tych drzew.
Nadziemne części rośliny również należy osłonić przed mrozem – szczególnie przed dużym wiatrem. Najbardziej podatne na uszkodzenia są młode egzemplarze. W ich przypadku warto osłonić całą koronę. Do tego celu dobrze sprawdzi się słoma, zabezpieczona przed rozwianiem siatką z drutu. Pień można zabezpieczać jutą bądź matą trzcinową, bambusową lub słomianą.
Jak zabezpieczyć magnolie na zimę bezpośrednio po ich posadzeniu? Do tak młodych pędów dobrze sprawdzi się agrowłóknina. Owiń nią krzew 2-3 razy, a na koniec przewiąż sznurkiem. Używaj do tego tylko specjalnej włókniny ogrodniczej – nie sprawdzi się żadna folia. Plastik nie przepuszcza powietrza z zewnątrz i zatrzymuje wilgoć wewnątrz. Oznacza to, że sprzyja powstawaniu różnych chorób i może dodatkowo zaszkodzić roślinie zamiast ją chronić.
Zabezpieczenie roślin na zimę – kiedy okrywać magnolie?
Zbyt wczesne okrywanie roślin może być równie niebezpieczne jak całkowite pominięcie tego zabiegu. Magnolie powinny stopniowo przyzwyczajać się do zimna, by wejść w okres zimowania i spowolnienia swoich funkcji życiowych. Kopczykowanie w ciepłej pogodzie może doprowadzić do przegrzania krzewów, wytworzenia się chorób, a także gorszego znoszenia nadchodzących mrozów. Najlepiej więc zabrać się za osłanianie egzotycznych drzew w swoim ogrodzie dopiero po pierwszych przymrozkach.
Cenne porady – jak zabezpieczać magnolie przed innymi szkodliwymi czynnikami?
Magnolie źle znoszą przycinanie i przesadzanie. Możesz pozbywać się jedynie tych liści i gałęzi, które są wyraźnie uszkodzone lub połamane. Jeśli zależy ci na kształtowaniu gałęzi, możesz zabrać się za to na początku maja – z pewnością nie przed zimą. Obetnij tylko same wierzchołki, pod trzecim liściem poniżej kwiatu. Koniecznie używaj do tego tylko wysterylizowanego sekatora i zabezpiecz pędy preparatem grzybobójczym. Pamiętaj, że magnolia kwitnie na wieloletnich pędach, więc usuwaj jedynie młode gałązki, aby zapewnić sobie jak najwięcej białoróżowych kwiatów.
Przesadzanie magnolii jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem. Wspominaliśmy o jej delikatnych korzeniach, a podczas tej procedury łatwo o ich uszkodzenie. Dlatego bardzo ważne, by od razu wybrać najbardziej optymalne miejsce dla młodego drzewka. Powinno być to stanowisko dość słoneczne i możliwie jak najbardziej osłonięte od północnych wiatrów.
Magnolie, a w szczególności jej wcześnie kwitnące odmiany, są wrażliwe na działanie ujemnych temperatur. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć magnolię na zimę, by cieszyć się jej corocznym zakwitaniem i energicznym wzrostem. Większe drzewa dobrze odgrodzone od wiatru nie zawsze wymagają dodatkowej osłony. Jednak w przypadku magnolii młodszych lub bardziej wyeksponowanych na działanie czynników zewnętrznych, zdecydowanie warto odpowiednio wyściółkować i osłonić.