Metodę ochrony przed niskimi temperaturami, gryzoniami i pozostałymi zagrożeniami trzeba dostosować do wielu czynników. Niektóre gatunki drzew owocowych mają delikatne korony, innym wystarczy osłona pnia, miejsc okulizacji i korzeni. Przekonaj się, jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę!
Ochrona młodych drzew owocowych jest najbardziej wymagająca. Zwłaszcza w przypadku gatunków wrażliwych na mrozy, takich jak brzoskwinie, czereśnie czy morele. Jest wiele sposobów na zabezpieczenie gałązek i pni drzewek owocowych przed obgryzaniem. Po korę sięgają m.in. jelenie, sarny, myszy i zające. Poszukiwanie pokarmu przez zwierzęta wpływa na skuteczność różnych metod ściółkowania, które ma chronić przed mrozowymi uszkodzeniami. Aby dobrze zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę, trzeba zadbać zarówno o same rośliny, jak i ich otoczenie. Poza kopczykiem, który nagrzeje korzenie i bieleniem wapnem, należy m.in. nisko skosić trawę i naprawić ogrodzenie.
Młode drzewka owocowe wymagają szczególnej troski. Ochrona drzew posadzonych jesienią
W przeciwieństwie do starszych drzew owocowych młode okazy nie są jeszcze dobrze ukorzenione. Niektóre gatunki potrzebują też aklimatyzacji – w kolejnych latach lepiej zniosą spadki temperatury, chłodny wiatr czy śnieg, ale w pierwszym roku trzeba im pomóc się zahartować. Wiele poradników ogrodniczych zaleca, by kopczyk wokół drzewka usypać z kompostu, na wysokość przynajmniej 30 cm. Wtedy nie tylko nagrzewa część korzeniową, ale też służy za nawóz użyźniający glebę. Można też użyć liści, kamieni lub ziemi, a także słomy i trocin. Przy czym mat słomianych, przesuszonych łodyg i wiór lepiej używać w wyższych częściach okrywy – niedostępnych dla gryzoni, które szukają ochrony przed mrozem.
Niskie temperatury oraz jej gwałtowne wahania powodują pękanie kory. Uszkodzenie naturalnej osłonki pnia zwiększa ryzyko przemarznięcia. Młode drzewka owocowe w sadach i ogrodach zabezpiecza się m.in. białą agrowłókniną (najczęściej o gęstości 50 g/m²), wikliną, juty, igłami sosnowymi, matą trzcinową, słomą lub papierem falistym. Na tym możliwości się nie kończą, niektórzy używają np. starej pościeli. Bez względu na wybór, ochrona nowo posadzonych drzewek owocowych przed zimą musi umożliwiać wentylację. Brak obiegu powietrza zwiększa ryzyko chorób grzybowych. Z kolei osłanianie czarną agrowłókniną ma sens tylko w przypadku ściółkowania podstawy pnia. Wyżej takie okrycie może spowodować nadmierne ocieplenie i przegrzanie części naziemnych rośliny.
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę? Mróz to nie jedyne zagrożenie
Kora drzew owocowych może być pokarmem dla wielu gatunków zwierząt. Jakie środki ochrony roślin można przedsięwziąć? Wiele sklepów ogrodniczych oferuje specjalne osłonki na pnie młodych drzewek. Niektóre są plastikowe, inne z PVC i innych tworzyw sztucznych. Duże znaczenie mają kolor fizycznych zabezpieczeń drzew owocowych oraz ich wysokość – np. przeciwko zającom najskuteczniej działają odcienie niebieskiego, a sarny i jelenie sięgają pyskami na ok. 1,8–2 m. Popularne barwy osłonek to także biały, szary i zielony. Za najgroźniejsze dla drzew w sadach i ogrodach uchodzą następujące gatunki:
- karczowniki;
- myszy polne i domowe;
- nornice;
- norniki polne;
- sarny;
- jelenie;
- zające.
Minimalna wysokość zimowych zabezpieczeń drzewek owocowych przed zwierzętami to 60–100 cm nad ziemią, w zależności od aktualnej wysokości pnia. Alternatywą dla osłonek jest wiązanie wokół drzew gałęzi roślin o dużym zagęszczeniu igieł. Ponadto należy wykonać inne działania. Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę przed zwierzętami? Poniżej kilka propozycji:
- posmarować pnie odstraszającymi substancjami zapachowymi;
- rozwiesić mydła na gałęziach;
- nisko skosić trawę;
- załatać wszelkie dziury w płocie.
Bielenie pni drzew owocowych wapnem. Uniwersalne zabezpieczenia drzew na zimę
Zabieg bielenia wapnem pomaga młodszym i starszym okazom – chroni przed uszkodzeniami wynikającymi z temperatur i zapobiega pobudzeniu rośliny. Pobielona kora odbija promienie słoneczne. W razie zmycia wapna przez deszcz należy zabieg powtórzyć – można też zapobiec usunięciu warstwy ochronnej z kory, jeżeli posmaruje się ją roztworem z dodatkiem gliny. Bielenie najczęściej wykonuje się w grudniu lub styczniu, kiedy temperatura na stałe spada w pobliże 0°C.
Wiesz już, jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę. A kiedy zdjąć wszystkie osłony? To zależy od mrozoodporności gatunku, pogody i rozwoju rośliny. Pojawienie się pąków świadczy o rozpoczęciu wegetacji. Zwykle zabezpieczenia można bezpiecznie usunąć na przełomie marca i kwietnia, kiedy nie ma już przymrozków. Należy to robić stopniowo – najpierw odsłonić koronę, potem zdjąć ochraniacze pni, a na koniec pozbyć się kopca.