Duże białe kwiaty o charakterystycznym kształcie płatków to cecha rozpoznawcza ismeny. Długie pędy kwiatowe wyrastają z kępy wąskich i sztywnych, ciemnozielonych liści. Poznaj ismenę i sprawdź, na jakich stanowiskach rośnie ona najlepiej.
Ismena – stanowisko i uprawa
Ismena, czyli błonczatka to dość rzadko spotykana roślina cebulowa pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki. W naszym klimacie można ją uprawiać w donicy i w gruncie. Jako gatunek ciepłolubny wymaga ona słonecznego stanowiska i ciepłego podłoża. Idealna gleba dla ismeny to ziemia żyzna i wilgotna. Roślina wytwarza silną rozetę liściową o szerokości poniżej pół metra. Blaszki liści są sztywne i zielone. Ich długość to około 50 cm. Okazałe i rozłożyste ismeny należy sadzić z zachowaniem dużego odstępu od innych roślin.
Pielęgnacja i wymagania błonczatki
W pielęgnacji ismeny najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie. Roślina źle znosi suszę, dlatego trzeba ją regularnie podlewać, aby nie dopuścić do przeschnięcia podłoża. Dlatego dla ismeny należy wybierać podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne, a przy tym dobrze trzymające wilgoć. Jest to szczególnie istotne w uprawie doniczkowej. Kolejny ważny zabieg to wykopywanie cebul na zimę. Poza tym roślina ta wymaga takich samych podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jak większość ciepłolubnych kwiatów cebulkowych rosnących w naszym klimacie.
Jak nawozić ismenę?
Wzmocnienie ismeny nawozami korzystnie wpływa na jej kondycję. Wybieraj wieloskładnikowe nawozy mineralne dla gatunków kwitnących. Dobre będą takie w formie granulatu, żelu i płynu. Pamiętaj, aby nie przekroczyć dawki zalecanej przez producenta. Dostarczanie składników pokarmowych sprawia, że błonczatka kwitnie intensywnie i długo.
Błonczatka – zimowanie i sadzenie
Po przekwitnięciu roślina rozpoczyna okres odpoczynku zimowego. Cebulki kwiatowe należy wykopać, usunąć pozostałości ziemi i pozostawić do osuszenia w przewiewnym miejscu. Organy spichrzowe na zimę należy umieścić w przewiewnym pojemniku, np. w koszu. Aby zapewnić im optymalne warunki, warto przysypać je wilgotnym torfem i zostawić do odpoczynku w temperaturze 10–15 stopni Celsjusza. Wiosną, na przełomie kwietnia i maja, cebulki ismeny trzeba oczyścić z torfu i wyrzucić te, które nie przetrwały zimowania w dobrej kondycji, a pozostałe posadzić w ziemi.
Rozmnażanie z cebulek przybyszowych
Cebula ismeny jest duża i jędrna. Jej obwód może wynosić nawet 14 cm! Tuż po zakończeniu zimowania następuje odpowiedni moment na podział organów podziemnych. Roślina wytwarza cebule przybyszowe, które umożliwiają jej rozmnażanie wegetatywne. Po posadzeniu do przepuszczalnego podłoża wyrastają z nich nowe rośliny. Na początkowym etapie uprawy wytworzą one rozetę liściową, a pierwsze kwiaty powinny pojawić się po 2 latach.
Jak wygląda i kiedy pojawia się kwiat ismeny?
Ismena kwitnie na biało. Kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu. Na szczycie długiego, osiągającego 90 cm wysokości, sztywnego pędu rozwija się kilka (3 do 6) okazałych, ciekawie wyglądających kwiatostanów. Ich średnica może wynosić nawet 15 cm. Działki okwiatu ułożone są promieniście i mają wydłużony, powyginany kształt. Szeroki biały przykoronek w centralnej części kwiatostanu nieco przypomina swoim wyglądem kąkol. Niezwykłej urody kwiaty wydzielają przyjemny zapach.
Najpiękniejsze odmiany ismeny do ogrodu
W niektórych sklepach ogrodniczych można znaleźć ciekawe odmiany tych kwiatów cebulowych. Do najpiękniejszych zalicza się:
- Ismene festalis „Suphur Queen” o żółtych, zielonkawych kwiatostanach, których średnica dochodzi do 20 cm. Wysokość tej odmiany jest nieco niższa, niż gatunku, i wynosi maksymalnie 60 cm;
- „Diana” o białych kwiatach, które pojawiają się na roślinie wiosną;
- „Sulphur Yellow” o żółtych kwiatach i skróconych płatkach;
- „Advance” o okazałych, białych kwiatach.
Zarówno gatunek jak i jego odmiany mogą być prawdziwym klejnotem w kolekcji roślin ozdobnych na działce.
Ismena to piękny przedstawiciel rodziny amarylkowatych do twojego ogrodu. Warto posadzić ją w ciepłym, osłoniętym miejscu, aby móc cieszyć oczy jej wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami.