Warto zdać sobie sprawę z faktu, że to jak długo rośnie trawa, zależy w dużej mierze od nasion. Większość z nich zaczyna rosnąć w ciągu około 10-14 dni, ale czasami może to potrwać nawet do 30 dni. Kiedy sadzisz nowe nasiona trawy na swoim podwórku, może się wydawać, że rozpoczęcie kiełkowania zajmuje wieczność. Należy uzbroić się w cierpliwość, ale warto też dowiedzieć się więcej na temat procesu wzrostu trawy. Czynniki determinujące sam wzrost mają też wpływ na finalny wygląd źdźbeł trawy.
Czynniki wpływające na to, jak długo wschodzi trawa
Wyróżnimy pięć podstawowe czynniki wpływające na szybkość wzrostu trawy. Są nimi:
- rodzaj nasion trawy do wysiewu,
- czas kiełkowania,
- pogoda,
- warunki glebowe
- odpowiednie nawożenie.
Czytając dalej, dowiesz się więcej o tym, jak istotnie każdy z tych czynników wpłynie na czas potrzebny do uzyskania wymarzonego zielonego dywany. Warto mieć świadomość, że mamy wpływ na niektóre z nich, podczas gdy inna są nas zupełnie niezależne. Możesz na przykład kupić lepszej jakości a przy tym droższe nasiona traw, ale nie zmienisz już klimatu panującego w twoim miejscu zamieszkania.
Rodzaj nasion trawy
To, jak długo trwa wzrost nasion trawy, zależy oczywiście od ich rodzaju. Wysiać można różne gatunki traw, które kiełkują w różnych temperaturach, co również przekłada się na czas pełnego wzrostu ich nasion. Różnią się ona również wyglądem i funkcjonalnością. Oto niektóre z nich:
- kostrzewa czerwona (kępowa i rozłogowa), kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita — mieszanka traw ozdobnych sprawdzi się wśród amatorów estetyki. Jest delikatna i soczyście zielona, ale nie można po niej chodzić i uszkadzać, gdyż bardzo wolno odrasta;
- rajgras angielski i wiechlina łąkowa są natomiast przykładami traw użytkowych. Ten pierwszy charakteryzuje się szybkim wzrostem i odrostem z lekką wrażliwością na przymrozki. Wiechlina natomiast rośnie wolniej, ale jest za to trwalsza i bez problemu znosi na przykład deptanie. Bez problemu możemy na niej urządzić barbecue dla przyjaciół;
- dobrym rozwiązaniem jest też wybór mieszanek uniwersalnych, w których estetyka łączy się z praktycznością. Trawnik wygląda ładnie, a przy tym jest odporny na uszkodzenia. Przykładowa mieszanka może zawierać życicę trwałą (Lolium perenne): 30%, kostrzewę czerwoną (Festuca rubra): 10%, życicę wielokwiatową (Lolium multiflorum): 40% i życicę westerwoldzką (Lolium westerwoldicum): 20%.
Czas kiełkowania
Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas wzrostu po wysiewie trawy jest czas kiełkowania. Kiełkowanie to proces transformacji nasion w siewkę, a później w dorosłą roślinę. Czas potrzebny na kiełkowanie lub kiełkowanie nowej trawy z nasion różni się w zależności od rodzaju nasion trawy. Jest ono również zdeterminowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy nasłonecznienie. Najczęściej, nasiona traw kiełkują od 5 do 30 dni.
Pogoda
Warunki pogodowe wpływają na czas wzrostu trawy. Zbyt niska temperatura i nadmierne opady deszczu to dwa z najczęstszych czynników spowalniających go. Przed sadzeniem dobrze jest więc zapoznać się z prognozę długoterminową. Trawa rośnie szybciej w wyższych temperaturach, a więc kwietniowe spadki temperatur mogą znacząco wpłynąć na tempo wzrostu.
Warunki glebowe i nawadnianie, kluczem do pięknego trawnika
Oprócz pogody sprawdź również warunki glebowe na terenie, na którym rośnie trawa. PH gleby może wpływać na czas wzrostu trawy. Sprawdź, jakie parametry są optymalne do rodzaju trawy, którą wybierzesz.
Aby zapewnić swojej trawie optymalne warunki nawadniania, podlej ją na kilka dni przed dodaniem nasion trawy. Bezpośrednio po posadzeniu, podlewaj nasiona trawy od jednego do dwóch razy dziennie, chyba że opady są na tyle obfite, że utrzymują wilgotność gleby.
Jak często kosić trawę, by szybko rosła?
A co gdy nasza upragniona trawa już wyrośnie? Jak często ją kosić, aby utrzymać świeżość, piękny efekt i soczystą zieleń.
Aby trawa pięknie rosła, kosić należy ją często, ale ścinając niewielką część źdźbła. Zazwyczaj w przydomowych trawnikach utrzymuje się wysokość trawy od 3 do 4 cm. Od maja do końca czerwca zaczyna się najintensywniejszy wzrost roślin. Murawę należy wtedy kosić nawet raz w tygodniu. Nie dotyczy to jednak okresów szusy, w których darń rozrasta się mniej intensywnie.
W lipcu intensywność wzrostu trawy się zmniejsza i można ją kosić nieco rzadziej. Od września przycina się ją jeszcze rzadziej, może wystarczyć nawet raz na dwa tygodnie. W drugiej połowie października przeprowadza się ostatnie cięcie. Po tym zabiegu trawa (i kosiarka) mogą wejść w stan zimowego spoczynku.
Trawnik przy takim trybie koszenia prezentuje się najdorodniej. Dodatkowa taka częstotliwość cięcia jest doskonałą formą naturalnego zwalczania chwastów. Zapobiegasz wówczas kontaktowi nasion chwastów z glebą. Nic z nich nie wyrośnie, jeśli nie dojdzie do kontaktu z ziemią. Praktyka i piękno w jednym.
Jak nawozić murawę, by szybko, pięknie i gęsto się rozrastała?
Ważne dla wzrostu trawy jest też jej nawożenie. Obecnie na rynku istnieje duża liczba różnorodnych nawozów do trawy. Podzielić można je m.in. na nawozy:
- organiczne;
- wiosenne, czyli z dużą ilością azoty;
- jesienne, czyli ze zwiększoną ilością potasu i fosforu;
- o przedłużonym uwalnianiu;
- w granulkach;
- w płynie.
Nawozów organicznych używa się, by ogólnie odżywić glebę. Te azotowe służą do pobudzenia wzrostu trawy. Mogą być one w formie długo uwalniających kapsułek – wtedy wystarczy użyć ich raz na miesiąc, raz na 3 miesiące (2 razy w sezonie) albo nawet raz na cały sezon. Może to znacząco ułatwić pracę nad szybkim wzrostem trawnika. Nawozy płynne są z kolei łatwe w aplikowaniu – można użyć tutaj spryskiwacza, ale zabieg trzeba powtarzać często, nawet 2 razy w miesiącu. Z kolei nawóz jesienny stosuje się tylko raz, w celu przygotowania trawy do zimowania i następnego sezony.
Dodatkowa pielęgnacja trawnika, która zapewnia szybki i gęsty porost trawy
Oprócz nawożenia i cięcia trawy stosuje się jeszcze dodatkowy zabieg, które doprowadzi do jej szybkiego wzrostu. Jest to napowietrzanie albo wertykulacja trawnika, które można przeprowadzić za pomocą wideł, albo jeszcze łatwiej, korzystając ze specjalnych butów z kolcami. Polega on zatem na nakłuwaniu trawnika, tak aby otwory w glebie spowodowały przenikanie powietrza do korzeni trawy. Po nakłuciu darni dobrze jest wykonać nawożenie, ponieważ w ten sposób składniki pokarmowe łatwiej przedostaną się do korzeni.
Taki zabieg poleca się stosować na trawniku 2 razy w roku – wiosną i na początku jesieni. W przypadku starszych trawników poleca się wykonywać tzw. aerację wgłębną, która polega po prostu na robieniu głębszych dziurek (6 – 10 cm). Jeśli chodzi o młody trawnik, stosuje się aerację powierzchniową – wystarczy, że dziurki mają 3–4 cm, ponieważ korzenie trawy nie sięgają jeszcze głęboko.
Jak osiągnąć sukces, czyli mieć bujny, ale zadbany trawnik – rady w pigułce
Istnieje kilka zasad i których warto pamiętać, aby utrzymać swój trawnik w dobrej kondycji na dłużej:
- przy zakładaniu trawnika użyj wysokiej jakości mieszanki nasion i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, jak gęsto siać nasiona;
- wysiewaj nasiona wiosną lub jesienią, gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 8Cº;
- nie pozwól, aby gleba wyschła, dopóki nie pojawi się gęsta mata zieleni w miejscu zasiania nasion;
- unikaj siewu w wietrzny dzień, ponieważ może to spowodować zdmuchnięcie nasion trawy.
- utrzymuj glebę podczas kiełkowania przez cały czas wilgotną, ale nie podlewaj jej nadmiernie;
- wyrośniętą już trawę koś często, skracając ją na około 4 cm;
- pamiętaj o regularnym nawożeniu lub użyj nawozu długouwalniającego;
- nie zapomnij o dodatkowym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest aeracja.
Ile rośnie trawa? Podsumowanie
Szybkość wzrostu trawy zależy od wielu czynników. Jest to m.in. jakość nasion i gleby oraz zabiegi pielęgnacyjne, jakie wykonujesz na trawniku. Większość nasion trawy wyrasta w ciągu dwóch tygodni, ale na wzrost niektórych gatunków, trzeba czekać nawet miesiąc. Jednak sam wzrost trawy to nie wszystko. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, trzeba się nieco bardziej postarać, niż tylko zasiać nasiona i czekać na ich wzrost. Wbrew pozorom osiągnięcie pięknego zielonego pola niczym z tapety Windowsa XP nie jest taką prostą sprawę. Trawę nie tylko trzeba nawozić i kosić, ale też używać specjalnych narzędzi do napowietrzenia gleby. Tylko dzięki tym zabiegom osiągniesz szybki i gęsty wzrost trawy.