Kostrzewa czerwona (festuca rubra L) to trawa z rodziny wiechlinowatych, która w naszym kraju występuje bardzo powszechnie. Sprawdź, jak ją rozpoznać i jakie są jej wymagania glebowe.
Na gatunek festuca rubra L można natknąć się niemal na każdym kroku. Kostrzewa czerwona stanowi bowiem podstawę traw obrastających łąki, nieużytki, pastwiska, trawniki i różnego rodzaju tereny rekreacyjne. Znajdziesz ją w niemal wszystkich mieszankach trawnikowych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Kostrzewa czerwona – charakterystyka
Opisywana roślina to wieloletni gatunek trawy, który występuje w trzech różnych podgatunkach. Wyróżniamy:
- genuina Hack;
- commutata;
- trichophylla.
Poszczególne podgatunki różnią się przede wszystkim długością rozłogi (tylko commutata jest jej całkowicie pozbawiona). Kwiatostany mają czerwonawe zabarwienie i są złożone z mocno owłosionych gałązek. Występują w małych kłoskach i najczęściej można zobaczyć je na własne oczy w czerwcu.
Kostrzewa czerwona – wymagania
Kostrzewa czerwona to pospolity i dosyć odporny gatunek trawy. Porasta zarówno łąki i pastwiska, jak i publiczne trawniki, czy pobocza dróg. Jest odporna zarówno na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak i na suszę, czy deptanie. Nie oznacza to jednak, że gatunek nie ma żadnych wymagań w stosunku do gleby.
Aby uzyskać zwarty trawnik, ziarna najlepiej posadzić w umiarkowanie żyznej ziemi, która jest uboga w potas i średnio wilgotna. Jeżeli jednak nie możesz zapewnić roślinie właśnie takich warunków, nie musisz się martwić. Kostrzewa czerwona kępowa to trawa, która przyjmie się w niemal każdych, nawet tych bardzo niekorzystnych warunkach.
Kostrzewa czerwona – zastosowanie
Kostrzewa czerwona (w odmianie rozłogowej lub kępkowej) jest jedną z najbardziej licznych odmian występujących w mieszankach trawowych. Z jej pomocą można zakładać trawniki ozdobne, a także wysiewać murawy, czy pobocza dróg. To roślina, która charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi, dlatego świetnie nadaje się do miejsc mniej żyznych.
Trawę tego gatunku można spotkać na pastwiskach. Jako materiał paszowy nie sprawdzi się jednak szczególnie dobrze, ponieważ zwierzęta hodowlane niechętnie ją zjadają. Ma to zresztą uzasadnienie w braku cennych składników odżywczych w jej liściach.
Jeżeli planujesz założeni trawnika w swoim ogrodzie, w zakupionej mieszance traw z pewnością znajdziesz kostrzewę czerwoną. To bardzo powszechnie występująca trawa, która jest wyjątkowo odporna na niekorzystne warunki klimatyczne. Lubi gleby z niską ilością potasu, jednak w gruncie rzeczy przyjmie się niemal wszędzie. Jest odporna na obgryzanie, udeptywanie, zalewanie i suszę.
Źródło zdjęcia : Thomas Mattis via Wikipedia, CC BY-SA 4.0