Hortensja limelight to niezwykle okazała roślina, która dorasta nawet do 3 m wysokości. Może zdobić przydomowy ogród, tereny zieleni publicznej lub taras. Przeczytaj więcej na temat tego niezwykłego krzewu i dowiedz się, jak wygląda jego uprawa!
Zapamiętaj!
- Hortensja limelight PBR (Hydrangea paniculata) to krzew ozdobny pochodzący z Chin i Japonii.
- Dorasta do 2-3 m wysokości, ma ciemnozielone liście i wytwarza kwiatostany o długości 20-30 cm, które zmieniają kolor podczas kwitnienia.
- Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje częściowy cień.
- Wymaga częstego podlewania.
- Jest odporna na mróz i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.
- Przy sadzeniu należy ją rozstawić w odległości 50-70 cm.
- Zapewnij jej próchniczne podłoże glebowe o lekko kwaśnym odczynie oraz ściółkę.
- Nawóź okresowo nawozem mineralnym.
- Przycinaj corocznie wczesną wiosną w celu pobudzenia kwitnienia.
Hortensja limelight PBR (Hydrangea paniculata)
Hortensja to krzew wywodzący się z Chin i Japonii. Jedną z jej najpiękniejszych i najbardziej okazałych odmian jest hortensja bukietowa limelight. Dorasta do 2-3 m wysokości. Wyróżniają ją ozdobne kwiaty na jednorocznych długich, wyprostowanych pędach pokrytych ciemnozielonymi liśćmi. Dzięki temu, że pędy są jednoroczne, nie grozi jej przemarzanie zimą. Holenderska odmiana ‘limelight’ została wprowadzona do uprawy w 1990 roku. Duże kwiatostany osiągają długość od 20 do 30 cm i mają stożkowaty kształt.
Hortensja – niezwykła roślina o pięknej barwie kwiatów
Kwiatostany hortensji mają dwa rodzaje kwiatów: mniejsze płodne, które wykształcają nasiona oraz większe płonne, pozbawione słupków i pręcików. Kwiaty hortensji bukietowej ‘limelight’ są bezpłodne, ale za to duże i bardzo ozdobne. Są zebrane w wiechowate kwiatostany i charakteryzują się tym, że ich barwa zmienia się w trakcie kwitnienia. Liście zielone tej odmiany hortensji przebarwiają się w okresie jesiennym. Zimą opadają.
Hortensja bukietowa – kwitnienie
Kwiaty hortensji 'limelight’ zebrane w ogromne wiechy, pojawiają się w połowie lipca. Na początku są lekko seledynowe, później zielonkawożółte. Na tym nie koniec ich przemiany. W sierpniu stają się jaśniejsze, następnie kremowobiałe, a na końcu delikatnie różowieją. Przekwitają w październiku. Kwiaty nadają się do cięcia i pozostają na krzewie jeszcze długi czas po tym, jak roślina zrzuci liście na jesień. Nieścięte kwiaty mogą zdobić roślinę przez cały rok. Natomiast cięte kwiaty można wstawić do wazonu lub ususzyć.
Hortensja bukietowa limelight – sadzenie w ogrodzie
Zaletą hortensji jest nie tylko jej piękny wygląd. Hortensja ‘limelight’ nie jest trudna w uprawie.
Oto kilka faktów na temat tej rośliny, które warto znać, zanim się ją wybierze na ozdobę ogrodu czy tarasu:
- Nie choruje i nie atakują jej szkodniki. Preferuje stanowiska słoneczne, ale rośnie również w półcieniu.
- Miejsce, w którym rośnie, powinno być osłonięte od wiatru.
- Nie jest wybredna względem podłoża, wystarczy jej przeciętnie żyzna gleba, umiarkowanie wilgotna, ale żeby bujnie kwitła najlepsze będzie podłoże próchniczne o lekko kwaśnym odczynie. Próchnicze podłoże sprzyja tworzeniu większych kwiatów.
- Hortensja potrzebuje częstego podlewania.
- Jest wytrzymała na niskie temperatury, może przetrwać nawet silne mrozy, do -30 stopni Celsjusza. Jednak w naszych warunkach klimatycznych mimo wszystko warto ją zabezpieczyć okryciem.
- Można ją sadzić w warunkach miejskich, na przykład na tarasie, bo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza.
- Krzewy najlepiej sadzić w rozstawie 50-70 cm.
- Prostym sposobem na zachowanie atrakcyjnego pokroju krzewu, jest podparcie pędów palikami.
- Aby zapobiec zachwaszczaniu stanowiska, warto zastosować ściółkowanie podłoża.
- Dołek, w którym zostanie zasadzony krzew hortensji, powinien być mniej więcej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Najlepiej ziemię wymieszać z torfem.
- Warto co jakiś czas zasilać roślinę nawozem mineralnym.
Jak przycinać krzew hortensji?
Każdego roku, wczesną wiosną należy przyciąć zeszłoroczne przyrosty. Cięcie najlepiej przeprowadzić od końca lutego do końca marca, gdy krzew jest jeszcze w stanie bezlistnym. Dzięki temu będzie się lepiej rozkrzewiać, a kwiatostany będą większe. Powinno się usunąć wszystkie źle wykształcone, słabe i martwe pędy, a pozostawić jedynie zdrowe. Pędy należy przycinać tak, aby na młodych roślinkach zostawić po 2-3 pąki, a na starszych 3-4. Usuwać należy też pędy, które w sezonie wyrastają na pniu. Co kilka lat warto zrobić tak zwane cięcie odmładzające, które polega na skróceniu pędów, nisko przy pniu. O czym jeszcze pamiętać przy wykonywaniu zabiegu cięcia? Najlepiej wykonywać je w pogodne dni, gdy temperatura powietrza jest dodatnia. Poza tym sekator powinien być czysty i ostry.
Gdzie najlepiej posadzić hortensję?
Krzewy hortensji zazwyczaj rosną w przydomowych ogrodach lub na terenach zieleni publicznej. Doskonale nadają się na obsadzanie skwerów rond, ulic, ale można również sadzić je w donicach, aby zdobiły tarasy i balkony. Są cudowną ozdobą, dlatego warto je odpowiednio wyeksponować, na przykład sadząc je na jednobarwnym tle albo w centrum ogrodu.
Trzeba pamiętać o tym, aby kupować zdrowe rośliny, które mają dobrą bryłę korzeniową. Kupowane sadzonki mogą być wybarwione lub pozbawione liści, ale to od jakości bryły korzeniowej zależna jest kondycja rośliny. Krzewy można sadzić pojedynczo lub w grupie. Cena sadzonki to około 20-25 zł. Czasem można kupić je taniej przez Internet. Sadzonki można sadzić przez cały okres wegetacji, ale najlepiej to robić wiosną lub na początek jesieni, bo w tym okresie ziemia jest odpowiednio wilgotna.
Inne odmiany hortensji
Wprowadzone nowe gatunki hortensji mają intensywne barwy kwiatów. Kwiatostany mogą być od śnieżnobiałych po ciemnoróżowe. Różnią się też wielkością i kształtem. Bardzo popularną i modną w ostatnim czasie odmianą jest Hortensja Pink Diamond. Jej kwiaty początkowo są białe, a z czasem można obserwować ich niezwykłą przemianę barwy na intensywny róż. Dorasta do 2 m wysokości. Ciekawy wygląd ma również odmiana Shikoku Flash, która charakteryzuje się białymi kwiatami, a do tego ma niezwykle ciekawe, pstre liście. Są one szczególnie efektowne wiosną i na początku lata. Istnieją też hortensje ogrodowe, pnące oraz w formie drzewka.
Jednak nie bez powodu to właśnie hortensja limelight jest najbardziej popularną odmianą hortensji. Zachwyca niezmiennie obfitym kwitnieniem, a do tego jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Odpowiednio przycinana i podlewana odwdzięczy się swoim pięknym wyglądem! Czy zagości również w twoim ogrodzie?