Hodowla roślin wodnych daje dużo satysfakcji. To jednak nie wszystko. Ich obecność w ogrodowej sadzawce, czy oczku wodnym ma bardzo duże znaczenie dla tamtejszej mikroflory. Jeżeli zastanawiasz się, jaka roślina będzie jednocześnie pożyteczna i bardzo estetyczna, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na grążel żółty, szerzej znany pod znacznie bardziej przyjazną nazwą – nenufar. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na jego temat!
Grążel żółty – opis rośliny
Grążel żółty z rodziny grzybieniowatych jest byliną wodną bardzo powszechnie występującą na polskich nizinach. Kłącze rośliny jest duże i rozgałęzione. Rośnie w mule dennym a bezpośrednio z jego wierzchołka wyrastają kwiaty. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną częścią tej rośliny są jej liście, które unoszą się na powierzchni wody. Są duże, skórzaste, owalne i mają wyraźnie wyciętą nasadę. Dorastają do około 30 cm długości i z wyglądu mogą nieco przypominać liście grzybienia.
Zapylany przez muchówki nenufar kwitnie w okresie od maja do września. Jego kwiaty, podobnie jak liście pływające na powierzchni wody, mają głęboki żółty kolor i średnicę około 6 cm. Wydzielają charakterystyczny zapach, które przez wiele osób określany jest jako podobny do jabłek.
Grążel żółty wytwarza butelkowate owoce po jakimś czasie oddzielają się od szypułki i przez jakiś czas przemieszczają się po powierzchni wody. Dopiero po jakimś czasie pękają, uwalniając nasiona, które otoczone są brunatnym, galaretowatym śluzem.
Grążel żółty – uprawa i pielęgnacja
Wybór stanowiska
Grążel żółty lubi wody stojące o mulistym dnie. Właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywany jest w przydomowych oczkach wodnych. Przed zasadzeniem podłoże trzeba wysypać żwirem. Dzięki temu roślina nie będzie podgryzana przez ryby. Nenufary sadzi się w ażurowych koszach na głębokości od 50 cm do 2 m.
Pielęgnacja i uprawa
Warto dbać o to, aby podłoże podwodne było możliwie jak najbardziej żyzne. Liście i kwiaty wyglądają najlepiej, kiedy mają możliwość rosnąć na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Wtedy też wytwarzają najbardziej intensywny zapach.
Rośliny wodne również wymagają zasilania odpowiednimi nawozami. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji właśnie tego typu bylin (nenufarów, czy lilii wodnych). Korzystanie z nich nie jest niczym negatywnym, jednak równie dobrze możesz skorzystać z licznych nawozów naturalnych.
Rozmnażanie
Roślina tego gatunku nie lubi bieżącej wody, dlatego nie będzie dobrze rozwijała się w pobliżu kaskad, czy strumyków. Sadzonki można uzyskiwać poprzez podział kłącza. W naturze roślina rozmnaża się w wyniku procesu zwanego jako hydrochoria. Wykształca owoce, które następnie oddzielają się od szypułki i pękają uwalniając przemieszczające się potem nasiona.
Grążel żółty – zastosowanie w ogrodach
Grążel żółty będzie wprost doskonałym wyborem do ogrodowego oczka wodnego. Powinien przyjąć się świetnie w każdym zbiorniku ze stojącą wodą, który jest dobrze oświetlony przez promienie słoneczne. Nie zaleca się sadzenia go w pobliżu kaskady albo strumyków, ponieważ z natury nie lubi ruchów wody i w takich warunkach kłącze rośliny nie będzie miało szans dobrze się ukorzenić.
Duże, okazałe i płaskie liście robią wrażenie. Jednocześnie stanowią schronienie dla mieszkających w oczku różnych gatunków ryb. W okresie kwitnienia nenufary piękne pachną, co sprawia, że przebywanie w pobliżu oczka wodnego zazwyczaj staje się o wiele przyjemniejsze. Nie da się jednak ukryć, że charakterystyczny zapach, który przypomina bardzo dojrzałe jabłka nie na każdym zrobi dobre wrażenie.
Grążel żółty to roślina, która świetnie sprawdza się w momencie, kiedy chcesz założyć ogród wodny. Sadzonki spotkasz w większości sklepów z roślinami wodnymi, dlatego dostępność jest bardzo szeroka. Żółty kolor kwiatów będzie bardzo dobrze korespondował z innymi bylinami nawodnymi, na przykład z liliami wodnymi.
Czy warto zdecydować się na Nuphar lutea?
Dużą zaletą grążeli jest także fakt, że jej zachowanie w dobrej kondycji zazwyczaj nie jest problematyczne. Zasilać należy przede wszystkim młode sadzonki. Powszechnie spotykana na niżach roślina w dobrych warunkach bytowych powinna bardzo ładnie się rozrastać i pięknie ozdabiać przydomowe oczka wodne i małe lub większe stawy.
Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, aby dobrze poradzić sobie z hodowlą tego gatunku. Pamiętaj, jednak że rośliny wodne wymagają pielęgnacji tak samo, jak te sadzone w gruncie.
Podsumowanie
Grążel żółty (Nuphar lutea) to popularny gatunek, które występuje w Polsce dosyć powszechnie. Możesz natknąć się na niego przede wszystkim w wodach stojących na niżu. W ogrodowych stawach również pojawia się dosyć często. Jest lubiany za swój ciekawy pokrój i piękne kwiaty, które znacznie urozmaicają środowisko. Ze względu na stosunkowo niskie wymagania z tym gatunkiem poradzi sobie nawet niedoświadczony właściciel oczka wodnego albo stawu.