Jesień oznacza moc złotych i kolorowych liści zarówno na drzewach jak i w przestrzeniach parkowych. Czy warto liście grabić i usuwać? Poznaj argumenty zwolenników dwóch odmiennych stanowisk i zdecyduj, czy grabienie liści jest konieczne w twoim ogrodzie.
Do niedawna grabienie liści uważano za zwyczajną jesienną pracę, a dylematy związane z cyklem obiegu materii w przyrodzie były odległe, jednak to się zmieniło. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej pojawiło się coraz więcej pytań i apeli ekologów o zaprzestanie grabienia. Przedstawiamy oba punkty widzenia i zastanawiamy się, jak skutecznie zadbać o trawnik jesienią. Może liście można wykorzystać powtórnie albo z ich pomocą zaprosić ciekawą faunę do ogrodu? Sprawdź, czy to możliwe!
Grabienie liści – wady i zalety
W debacie o skuteczności grabienia liści trudno o rozstrzygnięcie. Poruszane są w niej względy bezpieczeństwa osób i systemów kanalizacyjnych oraz zagadnienia niezaburzonego wzrostu trawnika. Przyjrzyjmy się, jakie mogą być wady i zalety jesiennego grabienia liści.
Jeże i bezkręgowce – sprzymierzeńcy ogrodnika
Skojarzenie z jeżem w stosie liści jest bardzo trafne. Liście dla jeża oznaczają bezpieczeństwo i pożywienie! Zaproszenie tego gościa do ogrodu niesie wiele korzyści. Przede wszystkim jeż żywi się ślimakami i owadami, które nierzadko są zmartwieniem ogrodników.
Pozostawione na trawie liście będą przydatne nie tylko jeżom. Te, które ulegną rozkładowi, staną się pożywieniem dla żyjących w glebie bezkręgowców, takich jak pożyteczne dżdżownice i złotooki.
Powłoka izolacyjna i użyźnienie
Warstwa opadłych liści tworzy naturalną powłokę izolacyjną, chroniąc zimą dżdżownice i korzenie roślin. Rozkładające się liście użyźniają glebę i pomagają jej dłużej zachować wilgoć. Pokryta ich warstwą gleba to część cyklu przyrody, tak charakterystyczna dla lasów liściastych. Niegrabiona ściółka zapewnia roślinom ekologiczny nawóz. Czy jednak liście należy pozostawić?
Ryzyko chorób i pleśni
Zwolennicy grabienia przywołają ułatwienia dla chorób grzybiczych i pleśni fundowane przez pozostawione w bezładzie liście. Rozprzestrzenianie się chorób rzeczywiście jest ułatwione w wilgotnej masie butwiejącego ulistnienia, które opadło. Dla dużych powierzchni trawnikowych zarządzanych za pomocą sztucznego nawożenia zaleca się grabienie liści. Koniecznie należy też zgrabić liście, jeśli mają one brunatny odcień lub czarne plamy – oznakę choroby.
Powietrze i woda – swobodny dostęp
Trawa podczas wegetacji potrzebuje dostępu do wody i powietrza, co mogą uniemożliwić jej zalegające liście. Również rośliny zimozielone potrzebują dostępu do światła. Należy usuwać opadłe listowie z tego typu roślin, aby dostarczyć im odpowiednią dawkę światła słonecznego.
Estetyka – królowa ogrodu
Kolejnym argumentem za grabieniem liści są walory estetyczne. Liście zalegające w rowach i oczkach wodnych, w połączeniu z wodą i błotem, nie wyglądają korzystnie. Często zatykają też rynny i są siedliskiem larw komarów.
Dbaj o bezpieczeństwo ścieżek
W celach estetycznych i dla bezpieczeństwa warto użyć grabi na podjazdach i ścieżkach. Tym sposobem zadbasz o porządek i ograniczysz ryzyko poślizgnięć. Jeśli przemawiają do ciebie argumenty ekologiczne, być może lepsze będzie jedynie częściowe grabienie liści, w miejscach kluczowych dla wyglądu ogrodu. Liście spoczywające na opuszczonych zimą kwiatowych rabatach, grządkach i łąkach kwietnych mogą tam bezpiecznie pozostać.
Niezbędne akcesoria do jesiennych prac porządkowych
Jakiego sprzętu użyć, aby zabieg usuwania liści nie był męczący? Podstawowym narzędziem będą miotło-grabie o charakterystycznej, wachlarzowej konstrukcji. Mocniejsze i bardziej przydatne mogą okazać się grabie druciane, szczególnie gdy musisz sobie poradzić ze splątanymi korzeniami.
Technologia w służbie ogrodu
Idąc z duchem czasu, będziesz mógł wspomóc się podczas grabienia warstwy liści nowoczesnym elektronarzędziem. Zaawansowane kosiarki zostały wyposażone w funkcje takie jak rozdrabnianie i mielenie liści (ang. mulching). Trudno dostępne zakamarki między roślinami lub duże płaskie powierzchnie jak ścieżki czy chodniki mogą zostać szybko oczyszczone z liści dzięki działającym dwukierunkowo dmuchawom.
Sprzęty do jesiennych prac w ogrodzie
W ogrodowych pracach przy liściach pomogą ci również zgarniacze. Ułatwiają one ręczne przekładanie liści do worka. Użytecznym gadżetem jest mobilny stelaż, który podtrzymuje worek. Bardzo często dobrym rozwiązaniem będzie użycie taczek.
Jak usunąć liście z ogrodu?
Gdy grabienie liści masz już za sobą, powstaje pytanie o to, co zrobić z takimi pozostałościami roślinnymi. Możesz wykorzystać je wtórnie!
- Okryj nimi pnie drzew, stwarzając schronienie dla jeży.
- Zrób kopczyki nad roślinami cebulkowymi w celu ich ogrzania.
- Zdrowe liście rozsyp na rabatach kwiatowych i pod krzewy.
Dzięki nim powstanie naturalny kompost i nawóz. Dzięki całej reszcie domowy kompostownik zostanie zaś wzbogacony porcją roślinnej materii.
Liście jako nawóz
Szczególnie bogate w minerały są liście:
Do tej grupy nie należą liście zawierające dużo garbników, czyli liście grabu, dębu czy orzecha włoskiego. Z nich powstanie nieco gorszy nawóz.
Unikaj palenia liści!
Palenie liści według przepisów obowiązujących w Polsce jest zabronione. Wyjątki są przewidziane tylko w przypadkach, gdy gmina nie posiada kompostowni i teren nie jest zabudowany.
Listowie zapakowane w specjalnie do tego przeznaczone worki zostaną odebrane sprzed twojej posesji przez gminne przedsiębiorstwo utylizacji odpadów i zawiezione do kompostowni.
Znasz już opinie przeciwników i zwolenników grabienia liści i będziesz mógł podjąć decyzję, jak postąpić kolejnej jesieni. Sprawdź, jak grabienie działa w twoim ogrodzie. Być może już nigdy do niego nie wrócisz!