Zapamiętaj!
- Filodendrony pochodzą z tropikalnej Ameryki i wymagają wilgotnego, zacienionego środowiska ⛅
- Możesz od niego zacząć tworzenie domowej dżungli
- Co roku przesadzaj filodendron do nowej doniczki z żyzną, przepuszczalną ziemią
- Podlewaj tak często, aby ziemia ciągle była lekko wilgotna
- Zraszaj roślinę 2–3 razy w tygodniu, aby oczyścić ją z kurzu i dostarczyć liściom wilgoci
- Najlepszym nawozem dla filodendronów jest biohumus – aplikuj go co 2–3 tygodnie w okresie wegetacyjnym
- Filodendron jest trujący dla zwierząt i ludzi. Jeśli masz kota, powieś roślinę w niedostępnym miejscu.
Kwiat filodendron jest bardzo popularny w polskich domach. To roślina silnie trująca, która jednak znakomicie wpływa na oczyszczanie powietrza. Bezproblemowo radzi sobie z usunięciem szkodliwego formaldehydu, benzolu i dwutlenku węgla. Ponadto jest bardzo prosta w uprawie. To właśnie powód, dla którego gości na wielu parapetach! Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź, jakie warunki musisz zapewnić filodendronowi. Czytaj nasz poradnik!
Filodendrony – charakterystyka. Egzotyka na wyciągnięcie ręki
Filodendrony pochodzą z Amazonii. W Meksyku, Argentynie czy Brazylii rosną naturalnie w lasach tropikalnych. Istnieje 700 gatunków, ale na domowych parapetach najczęściej goszczą filodendrony czerwieniejące i pnące.
Serca miłośników domowych dżungli filodendrony podbiły bardzo łatwą uprawą i efektownymi liśćmi, które wprowadzają do wnętrz egzotyczny klimat. Jeśli chcesz stworzyć taką dżunglę, koniecznie musisz dołączyć opisywany kwiat do swojej kolekcji.
Więcej pomysłów
Podstawą Twojej miejskiej dżungli niech będą sukulenty – łatwo o nie dbać i zapełnić nimi przestrzeń. Nie muszą też być nudne, bo w sklepach znajdziesz wiele kolorowych, wzorzystych i kształtnych okazów, takich jak Sedum burrito, haworsja pasiasta czy eszeweria. Jeśli marzą Ci się baldachimy liści, postaw na monstery, fikusy i właśnie filodendrony! Aby zapanować nad rozrastającą się dżunglą, wieszaj doniczki w makramach lub na półeczkach i kwietnikach.
Uprawa filodendronów
Filodendron jest kwiatem stosunkowo łatwym w uprawie. Przede wszystkim, bardzo ważne jest stanowisko, w jakim stoi ta roślina. Jako jedna z nielicznych najbardziej ceni sobie cień, dlatego też świetnie radzi sobie w pokojach na północnej wystawie. Słońce sprawia, że liście filodendrona zaczynają żółknąć, co prowadzi do ich opadania.
Ziemia do filodendrona
Znaczenie ma także podłoże. To kwiat, który lubi być przesadzany, dlatego decyduj się na ten zabieg co roku, wykorzystując do niego żyzną i próchniczą ziemię (najlepiej sprawdzi się kompost wymieszany z keramzytem). Ziemia do filodendrona powinna być stale wilgotna, ale przepuszczalna.
Jak pielęgnować filodendrony w domowej dżungli?
Podstawą pielęgnacji filodendrona jest wilgotność powietrza. Musi odpowiadać warunkom tropikalnym, czyli wynosić około 80%. Aby to osiągnąć, postaw w okolicy doniczki miskę z keramzytem – parująca woda choć trochę przypomina lasy Amazonii.
Optymalna temperatura dla filodendronów wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Zimą nie może zaś spaść poniżej 15 stopni, gdyż wtedy roślina zaczyna zamierać. Oznaką tego są brązowe plamy, które pojawiają się na ozdobnych liściach.
Filodendron – podlewanie
W przypadku tej rośliny tropikalnej niezwykle ważne jest podlewanie. Choć przelany filodendron zaczyna gnić, to ziemia musi utrzymywać stałą wilgoć. Zraszaj go też wodą, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu z liści spłukany zostanie kurz, a przy okazji zapewnisz odrobinę więcej wilgoci, której roślina potrzebuje do rozrostu.
Filodendron – nawożenie
Wiosną i latem filodendron potrzebuje nawożenia. Oto nasze wskazówki.
- Najlepiej sprawdza się biohumus, który dostarcza odpowiedniej porcji składników, dzięki którym filodendrony zachowują piękną zieleń liści.
- Nie rób tego zbyt często, ponieważ to kwiat, który bardzo łatwo przenawozić – zabieg powtarzany co 2-3 tygodnie jest wystarczający.
- Jeśli zauważysz brązowienie liści, przesadź roślinę jak najszybciej.
- Żółte plamy w kształcie litery V to z kolei oznaka niedoboru magnezu – wystarczy dwa razy podlać go wodą z siarczanem magnezu, aby plamy powoli się odbarwiały.
Filodendron (philodendron) – rozmnażanie
Filodendrony rozmnaża się na początku wiosny – w marcu lub kwietniu. Jest to bardzo prosta czynność, wystarczy bowiem tylko odciąć gałązkę wierzchołkową z trzema liśćmi i korzeniami czepnymi. Po kilka dniach w wodzie będziesz już widział spore korzonki. To znak, że nowy filodendron jest już gotowy, aby wsadzić go do docelowej doniczki.
O czym pamiętać przy rozmnażaniu filodendronów? Oto nasza kolejna garść porad.
- Podobnie jak w przypadku dorosłych filodendronów, ziemia musi być żyzna, lekka i wilgotna.
- Nowa sadzonka musi mieć też zapewnioną odpowiednią temperaturę otoczenia – przynajmniej 22 stopnie Celsjusza.
- Jeśli chcesz uzyskać sadzonkę szybciej, skorzystaj z ukorzeniacza – to większa szansa skuteczności.
- Pamiętaj też, że zarówno małe, jak i duże filodendrony potrzebują podpór, dzięki którym pokrój rośliny jest bardzo okazały. Najlepiej sprawdzą się kokosowe paliki, które są dość trwałe i przede wszystkim utrzymują również wilgoć.
Filodendron – odmiany roślin doniczkowych
Choć filodendron ma aż 700 gatunków roślin, to nie wszystkie nadają się do uprawy w warunkach domowych. W polskich domach najczęściej można spotkać kolekcjonerskie okazy takie jak:
- filodendron pnący – najpopularniejsza odmiana z niewielkimi, sercowatymi i ciemnozielonymi liśćmi;
- filodendron dwuskrzydłolistny – młoda roślina ma sercowate liście, które z wiekiem wydłużają się i tworzą podłużne klapy. Ich barwa z zielonej przechodzi w delikatną oliwkową;
- filodendron czerwieniejący – ta odmiana zyskuje coraz większą popularność ze względu na bardzo dekoracyjne ubarwienie liści, które przechodzą od miedzi do ciemnej, butelkowej zieleni. Ozdobne są też ogonki o zabarwieniu purpurowym;
- filodendron ciemnozłoty – młode sercowate liście z czasem mają niewielkie i bardzo eleganckie wcięcia;
- filodendron podwójnie pierzasty – strzałkowate liście tworzą rozetę i są bardzo głęboko powycinane, a cała roślina tworzy krótki, ale gruby pień.
Trudno wskazać najpiękniejszą odmianę filodendrona – każda z nich jest na swój sposób piękna, dlatego też wielu miłośników miejskiej dżungli decyduje się na dużą kolekcję. Taki sposób uprawy tych tropikalnych kwiatów ma bardzo dużą zaletę – wszystkie mają podobne wymagania.
Filodendron – cena
Ile trzeba zapłacić za filodendron? Cena zależna jest od odmiany i wielkości rośliny. Najdrobniejsze i najbardziej popularne okazy można kupić już za 20 zł. Te większe i bardziej okazałe kosztują około 200-300 zł. Jedna sadzonka filodendrona będzie jednak świetną inwestycją, jeśli marzysz o miejskiej dżungli, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i łatwo ją rozmnażać.
Filodendron jest rośliną trującą, dlatego należy trzymać ją z dala od czworonogów i dzieci. Najczęściej występuje w postaci pnącza, dlatego bez problemu możesz zawiesić go wysoko, dbając tylko odpowiednie oświetlenie. To typ rośliny, który nie wymaga wiele pielęgnacji, ale bardzo szybko przemieni twój dom w prawdziwie egzotyczną dżunglę! Niezwykle urodziwe liście filodendrona dobrze współgrają zarówno ze stylem boho, jak i minimalistycznym. To powód, dla którego jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych w Polsce.
Najczęściej zadawane pytania
Czy filodendron lubi słońce?
Roślina ta jest cieniolubna, a bezpośrednie promienie słoneczne mogą sprawić, że jej liście zaczną żółknąć i opadać.
Jaka jest różnica między monsterą a filodendronem?
Filodendron często bywa mylony z monsterą dziurawą. Też ma duże, czasem powcinane liście o falistych brzegach. Jednak to dwie odrębne rośliny w obrębie rodziny obrazkowatych. Różnią się od siebie przede wszystkim tym, że monstera ma charakterystyczne dziury w liściach.
Czy filodendron szybko rośnie?
Filodendron bardzo szybko się rozrasta – około 10 cm na tydzień. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego potrafi urosnąć nawet 2 metry!
Czy filodendron jest trujący?
Filodendron zawiera toksyczne szczawiany wapnia. Trzymaj go z daleka od kotów, psów i dzieci.
Jakie odmiany ma filodendron pnący?
Do najpopularniejszych odmian filodendrona pnącego należą „Brasil” (ze złocistą plamą wzdłuż środka liścia) i „Micans” (z czerwono podbarwionymi liśćmi). Inne ciekawe odmiany to „Lemon Lime” i „Cream Splash”.