Roślina ta, zwana także banianem, wywodzi się z egzotycznych terenów Sri Lanki i Indii. Tam występuje przede wszystkim w postaci ogromnego drzewa, które sięga nawet do 30 metrów wysokości! Oprócz niezwykłego wyglądu figowiec bengalski potrafi także oczyszczać powietrze z toksyn. Poznaj bliżej tę niezwykłą roślinę!
Figowce bengalskie – jakie mają wymagania dotyczące stanowiska?
Figowiec bengalski to w skrócie banian. Jego uprawa wcale nie należy do najłatwiejszych. Niestety, zanim zdecydujesz się na kupno tej urzekającej rośliny, musisz zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi jej pielęgnacji.
Figowiec bengalski lubi światło, jednak zdecydowanie preferuje to rozproszone. Świetnie odnajdzie się więc w głębi jasnego pomieszczenia, najlepiej w miejscu, w którym jest dużo przestrzeni do niczym nieskrępowanego wzrostu. Bezpośrednia ekspozycja na mocne słońce może zakończyć się powstawaniem poparzeń liścia.
Jakie temperatury są optymalne dla fikusa?
Dla figowca bengalskiego ważna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu. Dobrze, by utrzymywała się w okolicach 18–22°C. Spadek poniżej 15°C skutkuje zmarznięciem rośliny i licznymi problemami z dalszym wzrostem.
Nie ma wymogów dotyczących zimowania rośliny, pod warunkiem, że utrzymujemy optymalną temperaturę we wnętrzu. To dobra wiadomość dla posiadaczy dorosłych osobników figowca bengalskiego – ich rozmiar czasem utrudnia przenoszenie rośliny w inne miejsce.
Ficus benghalensis – jak często należy go podlewać?
Banian preferuje częste i regularne podlewanie. Kiepsko reaguje na przesuszenie, ale także na zalanie zbyt dużą ilością wody – może to doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Najlepiej decydować się na kolejne podlewanie w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby zdąży już nieco przyschnąć.
Figowiec bengalski lubi także wysoką wilgotność w powietrzu – świetnym pomysłem będzie więc częste zraszanie liści rośliny miękką, przegotowaną lub przefiltrowaną wodą, a także delikatne ich przecieranie wilgotną szmatką, w celu usunięcia warstwy kurzu i brudu.
Figowiec bengalski w domu – jakie podłoże i częstotliwość nawożenia sprawdza się najlepiej?
Uprawa doniczkowa wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża – najlepiej mieszanki glebowej uniwersalnej z perlitem, który zwiększy przepuszczalność i zminimalizuje ryzyko gnicia korzeni. Wiele sklepów oferuje gotowe mieszanki ziemi z dodatkami, jednak z powodzeniem możesz wykonać je samodzielnie.
Ficus benghalensis, jak każdy gatunek z rodziny figowców, wymaga regularnego nawożenia w okresie letnim (od wiosny do jesieni). Najlepiej sprawdzi się tu nawóz dedykowany do roślin zielonych doniczkowych, który dostarcza wszystkim najpotrzebniejszych składników odżywczych. Jeżeli chodzi o częstotliwość, to wystarczające jest stosowanie nawozów raz na 2–3 tygodnie. Oczywiście czynność tą ograniczamy w sezonie zimowym.
Jak rozmnaża się baniana? Kiedy najlepiej go przesadzić?
Figowce bengalskie rozmnaża się poprzez sadzonki wierzchołkowe. Ulistnione wierzchołki o długości ok. 10–15 cm sadzi się w żyznej ziemi na niezbyt dużej głębokości.
Jeżeli chodzi o przesadzanie, warto wykonywać je co roku późną wiosną, ale jedynie we wczesnych latach życia roślinki. W późniejszym czasie wyciąganie fikusa z doniczki może być mocno utrudnione z powodu jego wielkości. Wtedy wystarcza wymiana wierzchniej warstwy podłoża.
Nie martw się o to, że figowcowi bengalskiemu w domu będzie w pewnym momencie za ciasno w doniczce – na całe szczęście niewielka przestrzeń na korzenie tej roślinie nie przeszkadza. Dzięki ograniczeniom w tworzeniu systemu korzeniowego fikus „skupi się” bardziej na rozwoju liści i wzroście, co z punktu widzenia hodowcy jest bardzo dobrym posunięciem!
Najpopularniejsze choroby dotykające figowca bengalskiego
Najczęściej choroby baniana wynikają z błędów pielęgnacyjnych. Niestety jest to gatunek wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych i nie wybacza tak łatwo naszych pomyłek. Do najpopularniejszych objawów należą:
- żółte przebarwienia – mogą wskazywać na zbyt niską temperaturę lub za małą ilość światła;
- ogólne więdnięcie rośliny – warto sprawdzić wówczas, w jakim stanie są korzenie. Zwykle gnicie całego systemu może powodować obumieranie fikusa;
- korkowatość liści – początkowo w formie jasnozielonych przebarwień, które w późniejszym czasie zamieniają się w korkowate naroślą. Tak jak w przypadku żółtych plam, głównym podejrzanym jest niska temperatura lub ograniczenie dostępu do światła;
- tarczniki, przędziorki, miseczniki – te drobne szkodniki pojawiają się często na roślinie w momencie, gdy spada wilgotność powietrza wokół.
Garść ciekawostek dotyczących figowca bengalskiego
Oto kilka najciekawszych faktów o figowcu bengalskim:
- z drzewem figowym związana jest pewna legenda – podobno pod jej baldachimem Budda spędził 49 dni na kontemplacji, kierującej go ostatecznie do oświecenia;
- banian to gigantyczne drzewo, które może składać się z wielu pni, połączonych systemem korzeniowym. Rekordowa wielkość korony to ok. 2 hektary powierzchni;
- roślina ta może zaowocować maleńkimi, kulistymi i czerwonymi owocami. Zdarza się to jednak bardzo rzadko – osoba, której figowiec bengalski obrodzi, może być z siebie dumna, że stworzyła idealne i „bezpieczne” warunki dla rośliny do rozwoju!
Figowiec bengalski to miniaturowa, doniczkowa wersja zapierającej dech w piersiach rośliny, występującej na terenach Indii czy Pakistanu. Znajomość kilku ważnych zasad dotyczących hodowli powinna znacznie ułatwić tworzenie idealnych warunków dla niej do wzrostu. Dzięki temu fikus może odwdzięczyć się pięknymi, mięsistymi liśćmi, które przyciągają wzrok!
Źródło zdjęcia: Biswarup Ganguly via Wikipedia, CC BY 3.0