Fasolnik chiński to jednoroczna roślina strączkowa. Zastanawiasz się, jak go uprawiać i pielęgnować? Sprawdź nasze rady!
Fasolnik chiński to roślina mało popularna w polskim klimacie. Nie jest odporna na mróz i przez cały okres wzrostu wymaga ciepła oraz słońca. Niemniej jednak pozwala efektownie pokryć pergole, a także daje bardzo smaczne, proste w przygotowaniu strąki.
Skąd pochodzi fasolnik chiński?
Fasolnik chiński jest rośliną pochodzącą z terenów Afryki. Można spotkać go także w niektórych ciepłych rejonach Azji. Na całym świecie uprawiany jest sztucznie jako warzywo. Również w Polsce można spotkać się z fasolnikiem.
Bywa on nazywany także wspięgą. Jest to pnącze z rodziny bobowatych.
Czym charakteryzuje się fasolnik chiński?
Fasolnik charakteryzuje się przede wszystkim specyficznymi strąkami. Choć przypominają one fasolkę szparagową, mogą uzyskać długość nawet 100 centymetrów.
Cała roślina może dorosnąć nawet do 4 metrów wysokości. Z tego względu wymaga solidnych podpór. Dzięki elastycznym pędom może z łatwością owijać się wokół różnorodnych kratek.
Roślina ta posiada pędy pokryte intensywnie zielonymi liśćmi. Mają one kształt trójdzielny, można zaobserwować na nich wyraźnie zaznaczone unerwienie.
W okresie letnim fasolnik intensywnie kwitnie. Ma duże, fioletowo-białe kwiaty. Po upłynięciu okresu kwitnienia pojawiają się owoce o kształcie długich, wąskich strąków.
Czym różni się fasolnik egipski?
Fasolnik egipski jest rośliną dość podobną do fasolnika chińskiego, przez co często bywa z nią mylona. W wielu regionach świata jest uprawy w celach spożywczych, natomiast w Polsce głównie jako roślina ozdobna.
Jest to pnącze jednoroczne o niewielkich wymaganiach. Rośnie bardzo szybko, przez co można z łatwością wykorzystać go w ogrodzie. Liście fasolnika egipskiego są jego główną zaletą, mogą przyjmować różnorodne kolory. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie, głównie od czerwca do września.
Czy strąki fasolnika egipskiego są jadalne?
Również strąki są dość dekoracyjne, bywają intensywnie wybarwione.
Nasiona fasolnika tej odmiany również są jadalne, lecz wymagają bardzo długiego przygotowania. Ze względu na zawarte substancje toksyczne, podczas gotowania konieczne jest kilkukrotne wymienianie wody.
Jakie wymagania ma pnącze fasolnika?
Fasolnik jest bardzo charakterystycznym pnączem. Jego strąki są jadalne i bardzo smaczne. Wiele osób porównuje je do bardzo delikatnej fasoli.
Niemniej jednak, aby móc cieszyć się smakiem fasolnika, warto zadbać o jego stanowisko. Przede wszystkim jest to roślina preferująca nasłonecznione miejsca. W cieniu oraz półcieniu rośnie znacznie gorzej. Świetnie sprawdza się zarówno w uprawie bezpośredniej, doniczkowej, jak i przy różnego rodzaju pergolach.
Podłoże, które najlepiej sprawdzi się do uprawy fasolnika, musi mieć odczyn lekko zasadowy lub lekko kwaśny. Warto zadbać o glebę próchniczą.
Uprawa fasolnika wymaga bardzo starannego zabezpieczania go na zimę. Jest to roślina całkowicie nieodporna na mróz.
W jaki sposób sadzić fasolnik chiński?
Nasiona fasolnika przypominają wizualnie fasolę. Odpowiednim momentem na wysiew jest późna wiosna, najlepiej na przełomie maja oraz czerwca.
Samo sianie jest bardzo proste, warto jednak zadbać o kilka kluczowych kwestii.
Fasolki można wysiać na dwa sposoby. Albo bezpośrednio do ziemi na przełomie maja oraz czerwca, albo wczesną wiosną do szklarni.
Nasiona fasolnika należy umieścić w podłoży dość płytko, zazwyczaj jest to głębokość około 2 centymetrów.
Niezależnie od tego, czy fasolnik chiński jest wysiewany do donicy, czy bezpośrednio do gleby, podłoże musi być wilgotne, a stanowisko nasłonecznione.
Jak przebiega rozmnażanie fasolnika?
Rozmnażanie fasolnika nie jest trudne. To jadalne pnącze o smacznych strąkach. Sadzenie nowych egzemplarzy może z powodzeniem przebiegać z wykorzystaniem posiadanych fasolek.
Wystarczy przeprowadzić standardowy proces sadzenia, aby otrzymać dowolną liczbę nowych roślin.
Jakie zastosowanie ma fasolnik chiński?
Fasolnik chiński jest rośliną najczęściej wykorzystywaną do celów kulinarnych. W Polsce nadal jest mało znana, a największe europejski uprawy mają miejsce we Francji oraz w Holandii.
Ze względu na swój oryginalny kształt, fasolnik bywa nazywany warzywnym spaghetti.
Strąki fasolnika doskonale nadają się do gotowania oraz smażenia. Z powodzeniem można je także mrozić. Świetnie pasują do wszelkiego rodzaju dań z ryżu oraz makaronu.
Zastosowanie fasolnika w ogrodzie
Fasolnik bywa wykorzystywany również jako roślina ozdobna. Może być używany do obrastania pergol lub altanek. Ze względu na bujne liście oraz delikatne kwiaty z powodzeniem zarasta nieestetyczne przestrzenie.
Uprawa i pielęgnacja – kluczowe zasady
Uprawa oraz pielęgnacja fasolnika nie są bardzo trudne, lecz wymagają przestrzegania kilku kluczowych zasad.
Stanowisko i wymagania glebowe
Przede wszystkim, ze względu na rejon, w którym fasolnik występuje naturalnie, konieczne jest przygotowanie ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Nie ma możliwości uprawy tej rośliny w cieniu i chłodzie, natychmiast zamiera.
Fasolnik nie ma natomiast żadnego problemu z przetrwaniem suszy i nadmiernie silnym słońcem.
Warto zadbać także o wyjątkowo żyzną glebę. Musi być bogata w składniki odżywcze.
Jak zorganizować nawożenie oraz podlewanie?
Fasolnik do prawidłowego wzrostu wymaga przede wszystkim dużo ciepła i składników odżywczych. Z tego względu oprócz żyznej gleby na start, konieczne jest także regularne podlewanie oraz nawożenie.
Okolica musi być także odpowiednio odchwaszczana.
Najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy. Najbardziej skrupulatni należy wspomagać roślinę na początku okresu kwitnienia.
Fasolnik chiński to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Gwarantuje efektowny wygląd, zwłaszcza na pergolach oraz altanach, a także bardzo smaczne strąki. Jej sadzenie oraz rozmnażanie nie są trudne, wymagają jedynie dużej ilości słońca.