Facelia błękitna to bardzo cenna roślina biorąca udział w zmianowaniu. Doskonale sprawdza się podczas siewu między plonami. Nie jest wymagająca w uprawie i sprawdzi się również w ogrodzie. O czym należy pamiętać?
Facelia bywa nazywana także wiązanką wrotyczową. Posiada liczne zastosowania. Może być siana zarówno na nasiona, jak i z przeznaczeniem na poplon. Charakteryzuje się fioletowo-niebieskimi kwiatostanami. Jest także królową roślin miododajnych dającą ceniony ze względów smakowych miód faceliowy.
Jakie wymagania ma facelia błękitna?
Roślina ta ma małe wymagania glebowe. W przypadku umieszczenia jej w podłożu o zbyt wysokiej jakości i wysokich wskaźnikach substancji odżywczych rośnie szybciej, lecz jej kwitnienie i dojrzewanie jest opóźnione.
Tego rodzaju sytuacja jest bardzo niepożądana, zwłaszcza w sytuacji gdy pole facelii ma na celu pozyskanie nasion.
Z tego względu zalecane jest sianie facelii w glebie klasy IV, takich jak te żytnie. Należy także pamiętać, aby nie wybierać terenów podmokłych lub bardzo wilgotnych. Roślina ta nie radzi sobie także z podłożem mającą tendencję do zaskorupiania.
W jaki sposób sieje się facelię?
Siew facelii w dużej mierze wynika z celu, w jakim ma być uprawiana. Kluczowe mogą być:
- nasiona;
- międzyplon;
- poplon.
Od tego zależy także termin siewu. W przypadku chęci uzyskania nasion konieczne jest wysiewanie w okresie od marca do kwietnia, najczęściej przypada na przełomie tych miesięcy. Jeśli celem jest natomiast poplon, do wysiewu dochodzi zazwyczaj w sierpniu.
Niezalecane jest natomiast przeprowadzanie wysiewu na przełomie wiosny i lata. Siejąc facelię między majem i czerwcem, można doprowadzić do redukcji plonów aż o 50%.
Na efektywność uprawy facelii ma także głębokość siewu. Najbardziej zalecane jest w rozstawie około dwudziestu centymetrów. Czasem stosowana jest także odległość podobna do tej jak w przypadku zboża – w granicy 11 centymetrów.
Powodzenie uprawy tej rośliny zależy także od ilości wykorzystanych nasion na hektar. Gleby klasy IV wymagają średnio dziesięciu kilogramów nasion, lecz w przypadku słabszych konieczne może być zwiększenie tej ilości. Wysiewając facelię na poplon, również niezbędne może okazać się wysianie większej ilości.
Facelia – podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji
Prawidłowa uprawa facelii jest stosunkowo podobna do nawożenia innych zbóż jarych. Przed zasianiem bardzo istotne jest, aby została odpowiednio wzbogacona potasem lub fosforem. W przypadku stosowania nawozu azotowego zalecana jest szczególna ostrożność. Ziemia nadmiernie wzbogacona azotem może doprowadzić do wylegania facelii lub osłabienia plonów.
Należy także pamiętać, że nie wymaga ona szczególnej ochrony przed większością chorób i chwastów. Wszelkiego rodzaju patogeny zwykle nie stanowią zagrożenia. Wynika to w dużej mierze z dynamicznego tempa wzrostu tej rośliny.
Niezalecane jest natomiast stosowanie insektycydów. Jest ona rośliną miododajną i przyciąga wiele pszczół. Preparaty odstraszające insekty mogą mieć na nie negatywny wpływ.
W niektórych przypadkach trudnością, jaka może pojawić się przy uprawie facelii, są chwasty. Na ich ilość i wielkość wpływają w dużej mierze ziemia, na której posiana została. Jeśli pozwoliła na szybki rozrost, problem chwastów może być mniejszy – facelia błękitna zacienia podłoże i spowalnia wzrost niepożądanych roślin.
Zbiór i wydajność facelii błękitnej
Okres wegetacji facelii trwa zwykle około stu dni. Po tym czasie możliwy jest zbiór nasion. Pierwsze kiełki mogą pojawić się już po tygodniu zasiewu, natomiast czas kwitnienia przypada na około 6. tydzień.
Momentem, w którym facelia błękitna jest w odpowiednim stadium rozwoju umożliwiającym zbiór, są pękające, brązowe torebki nasienne. Proces zbierania nasion może zostać przeprowadzony z pomocą kombajnu zbożowego po odpowiednim uszczelnieniu. Jest to konieczne ze względu na wyjątkowo małe ziarna.
Plony facelii w przypadku wysiewu mającego na celu zbiór nasion osiągają zwykle poziom między 0,5 a 1 tony na hektar. Zbierając zielony nawóz po upływie 50 dni od wysiewu, można osiągnąć plon zielonki na poziomie aż 20 ton z hektara.
Facelia błękitna jest efektywną rośliną uprawną. Nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, aby była skuteczna, a zbiór odpowiednio wysoki.