Dębik ośmiopłatkowy jest krzewiną, najczęściej spotykaną w rejonach górskich. Ze względu na jej walory estetyczne sporo osób decyduje się na jej uprawę w swoim ogrodzie, szczególnie w okolicy skalniaków. Sprawdź, jak dbać o dębik.
Dębik ośmiopłatkowy, chociaż jest niewątpliwie piękną rośliną, powinna być uprawiana z zachowaniem pewnych zasad. Zdecydowanie warto się z nimi zapoznać, bowiem krzewinka doskonale prezentuje się w skalnych ogrodach, podkreślają ich charakter. Dowiedz się więcej o morfologii, a także pielęgnacji dębika ośmiopłatkowego.
Dębik ośmiopłatkowy – charakterystyka
Dębik ośmiopłatkowy (łac. Dryas octopetala) występuje na wielu siedliskach w Polsce, głównie w rejonie Tatr. Należy do przedstawicieli rodzaju Dryas, rodziny różowatych (łąc. Rosaceae). Dębik jest przykładem tzw. reliktu polodowcowego. Jego nazwa wywodzi się od wyglądu liści, które ze względu na karbowane krawędzie przypominają liście dębu, a także ośmiu płatków, jakie posiadają kwiaty dębika.
Dębik ośmiopłatkowy należy do tzw. długowiecznych krzewinek. Charakterystyczne dla niej są drewniejące i płożące pędy. Zadarniają one skaliste powierzchnie. Posiada bardzo głęboki system korzeni.
Dębik osiąga ok. 10 cm wysokości, nie jest zatem dużą krzewinką. Jego liście mają do 3 cm długości; zalicza się je do tzw. zimozielonych. Najłatwiej jest rozpoznać dębika po jego kwiatach są kremowobiałe, osiągające średnicę 5 cm, osadzone na długich szypułkach. Okres ich kwitnienia przypada na maj i czerwiec, chociaż w późniejszym okresie mogą rosnąć pojedyncze kwiatki. Owoce mają formę orzeszków, wewnątrz których znajdują się nasiona.
Dębik ośmiopłatkowy – uprawa i pielęgnacja
Dębik ośmiopłatkowy najlepiej czuje się w warunkach podobnych do tych, w których rośnie w naturze. Potrzebuje nasłonecznionego miejsca oraz wapiennej, przepuszczalnej gleby. Podłoże można także usypać żwirem. Dębik ośmiopłatkowy najlepiej jest sadzić w liczbie ok. 10 sztuk sadzonek na metr kwadratowy.
Dębik jest rośliną całkowicie mrozoodporną, jednak należy uważać na nadmierne wiatry, zwłaszcza jeżeli zima jest bezśnieżna. Nieosłonięte rośliny zaczynają brązowieć i niszczeć. Można ochronić go np. poprzez zasypywanie świerkowymi gałęziami. Należy także uważać na przedłużającą się suszę, bowiem niedobór wody nie sprzyja dębikowi.
Rozmnażanie krzewinki dryas octopetala
Dębik ośmiopłatowy rozmnaża się wegetatywnie, bowiem generatywne jest dużo trudniejsze i mało efektowne. Należy ukorzeniać sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się latem lub jesienią.
Zastosowanie dryas octopetala
Dębik ośmiopłatkowy jest rośliną przede wszystkim dekoracyjną. Najlepiej sprawdza się w miejscach skalistych oraz na bylinowych rabatach. Najlepiej wygląda w grupie, razem z innymi skalnymi roślinami.
Dębik ośmiopłatkowy – podsumowanie
Chociaż dębik ośmiopłatkowy wymaga pewnych specyficznych warunków, zdecydowanie warto mieć go w swoim ogrodzie. Z pewnością dopełni on jego naturalistycznego charakteru!