Co warto wiedzieć?
- Roślina ta przybyła do naszego kraju z Ameryki Środkowej.
- W naturze może dorastać nawet do 10 m wysokości.
- Znanych jest wiele odmian dalii o różnych kolorach.
- Można ją sadzić w doniczkach, szklarni lub ogrodzie.
Dalia olbrzymia – charakterystyka
Dalia olbrzymia zaliczana jest do rodziny astrowatych. Ta wieloletnia bylina nie zimuje w gruncie, można ją jednak z powodzeniem uprawiać cały rok w szklarniach lub zimowym ogrodzie. Nazywana także georginią kwitnie dopiero jesienią, a dokładnie w październiku. Wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami, w kolorze różowo-fioletowym. Liście dalii mają kształt owalny, o ostrym zakończeniu i ząbkowatym brzegu. Kwiatostany mają koszyczkowatą strukturę, a ich średnica dochodzi do 30 cm. Dalia olbrzymia może dorastać w warunkach hodowlanych nawet do 3 m wysokości.
Dalia olbrzymia – warunki glebowe
Jak każda roślina dalia ma swoje preferencje co do warunków uprawy. Gdzie sadzić dalie, aby pięknie i obficie kwitły? Warto zapewnić jej słoneczne, ale osłonięte od wiatru stanowisko. Jeśli trudno znaleźć takie miejsce w ogrodzie, poradzi sobie również w półcieniu. Gleba do uprawy dalii olbrzymiej również musi spełniać określone warunki. Powinna być przede wszystkim lekka, przepuszczalna i próchnicza. Należy utrzymywać ją stale wilgotną, gdyż dalie bardzo źle znoszą suszę. Wysokim okazom dobrze zapewnić podpórki, które zminimalizują ryzyko złamania.
Sadzenie i pielęgnacja dalii olbrzymiej
Karpy dalii olbrzymiej należy sadzić do wykopanych w gruncie dołków z przygotowanym wcześniej podłożem bogatym w składniki odżywcze. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Jeśli zależny nam na szybszym kwitnieniu, można zasadzić karpie w doniczkach – przyspieszy to pojawienie się kwiatów o około 3 tygodnie. Bardzo ważne jest regularne podlewanie i nawożenie rośliny. Dalia olbrzymia nie toleruje okresowej suszy, szybko reaguje na nią więdnięciem kwiatów, lub łamaniem się pędów. Dlatego ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna.
Równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie roślin. Wieloskładnikowy nawóz mineralny należy stosować od czerwca do września, co ok. 3 tygodnie. Bardzo istotne jest też regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów – dzięki niemu pobudzimy dalie do ponownego kwitnienia i szybszego wzrostu. Na początku okresu kwitnienia można też roślinę lekko przyciąć. Zacznie się rozgałęziać, dając jeszcze piękniejszy i gęstszy pokrój.
Dalie – popularne odmiany
Georginie to bardzo rozpowszechnione kwiaty, które w Europie na dobre zagościły w XIX wieku. Od tego czasu powstało wiele różnobarwnych odmian o zróżnicowanym wyglądzie. Najbardziej ozdobne z nich to:
- dalia dekoracyjna;
- dalia kaktusowa;
- dalia pomponowa;
- dalia anemonowa;
- dalia pojedyncza;
- dalia kulista;
- dalia kołnierzykowa;
- dalia strzępiasta.
W rzeczywistości odmian jest o wiele więcej, zarówno karłowatych, jak i wysokich.
Wykopywanie karp dalii jesienią
Dalia olbrzymia jest bardzo wrażliwa na działanie niskich temperatur, z tego względu nie może zimować w gruncie. Jako roślina wywodząca się z Ameryki Południowej musi mieć zapewnione odpowiednie warunki zimowania. Dlatego, gdy tylko pojawią się pierwsze jesienne przymrozki, należy przyciąć i wykopać kłącza, a następnie pozostawić je do osuszenia. Następnie trzeba usunąć nadmiar ziemi i ułożyć je korzeniami do góry, przysypując je wilgotnym torfem, ewentualnie trocinami. Tak przygotowane powinny przechowywane w temperaturze ok. 5 ℃. Przed ponownym sadzeniem na wiosnę, należy dokładnie oglądnąć rośliny i podzielić karpy. Każda z nich powinna mieć wykształcony choć jeden pałąk.
Szkodniki atakujące dalie
Jako rośliny wywodzące się z rejonu Meksyku i Gwatemali dalie olbrzymie są dosyć odporne na wszelkiego rodzaju choroby. Problem stanowią jednak mszyce, które mogą zarażać łodygi najpopularniejszymi chorobami – mozaiką ogórka i dalii. Gdy tylko zauważymy bytujące na rabatach mszyce, należy wykonać oprysk lub zastosować inne sprawdzone sposoby. Ważne, by nie dopuścić do inwazji, może się ona skończyć całkowitym obumarciem naszej rośliny.
Dalie olbrzymie tworzą w ogrodach piękne, wielobarwne kompozycje. Można nimi ozdabiać rabaty, dowolnie mieszając różne barwy kwiatów. Wysokie odmiany dobrze wyglądają w połączeniu z karłowatymi, można je sadzić tuż obok siebie. Dalie to również doskonałe kwiaty na balkon czy taras, gdzie rosną równie efektownie zarówno w duecie, jak i solo. Jeśli marzy ci się kolorowy, ukwiecony balkon, to kompozycja z różnych odmian dalii spełni idealnie twoje oczekiwania.