Palma kanaryjska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Wysp Kanaryjskich, choć spotkać go można także w Afryce Północnej czy na Bliskim Wschodzie. Wpisał się również w mniej oczywisty krajobraz. Radzi sobie bowiem bardzo dobrze również w innych miejscach, gdzie temperatura nie spada poniżej 16 stopni. Nic zatem dziwnego, że gości w Grecji, we Włoszech, Francji, a także w USA, stając się ozdobą wybrzeży. Jednak w Polsce palma królewska znalazła dla siebie miejsce – jako roślina doniczkowa. Jakie warunki trzeba mu zapewnić? Poznaj optymalną temperaturę dla tej palmy i sprawdź, jak o nią dbać. Przeczytaj!
Feniks kanaryjski – wyjątkowa ozdoba parapetów
W Polsce daktylowiec w gruncie nie ma szans na przezimowanie, choć na pewno są amatorzy tej rośliny, którzy na zimę budują jej specjalne ocieplenie. Ten gatunek palmy znacznie częściej zdobi parapety, ponieważ jest niesamowicie ozdobna.
Rośnie ona wolno, dlatego przez pierwsze lata zmieści się na domowych parapetach. Z wiekiem staje się rośliną bardzo rozłożystą – potrzebuje dużo miejsca. Aby mógł dalej prezentować się okazale, wymaga przestrzeni lub oranżerii, gdzie będą panować odpowiednie warunki dla tej czterometrowej rośliny.
Liście daktylowca i źródło jego popularności
Charakterystyczne dla Phoenix canariensis są jej długie liście wyrastające z krótkiej kłodziny. Są pierzastozłożone i składają się z krótkich, ostrych listków o szorstkich brzegach.
Jest on niesamowicie efektowną rośliną, która przywodzi na myśl wakacje w ciepłych krajach. Ponadto jego pielęgnacja nie należy do trudnych. Nic dziwnego, że podbił sobie serca wielu miłośników domowej zieleni.
Czy z palmy daktylowej są daktyle?
Palmy daktylowe to jedne z najważniejszych roślin uprawnych. Zapewniają smaczne owoce, które w swoim składzie mają bardzo wiele cennych składników. Warto również podkreślić, że palmy są bardzo odporne na susze.
Te popularne w ciepłych regionach świata drzewa nawet w okresie suszy są w stanie wydać wystarczającą dużo owoców, aby zaspokoić choć częściowy problem głodu.
Palma królewska – uprawa
Palma królewska wymaga pomieszczenia nasłonecznionego przez cały rok. Co jeszcze warto wiedzieć?
- Te rośliny nie przepadają za przeciągami, dlatego należy unikać bezpośredniego stawiania ich na parapecie, w oknie, w którym uchylony jest lufcik. To w zasadzie jedna z nielicznych rzeczy, która faktycznie im przeszkadza.
- Pamiętaj jednak, że bezpośrednie padanie słońca na listki doprowadzi do ich przebarwienia. Zdecydowanie lepszym miejscem jest ustawienie daktylowca w nieco osłoniętym miejscu – metr od okna. Tym sposobem zapewnisz mu odpowiednią jasność i nasłonecznienie, a jednocześnie nie będziesz mieć problemu z przebarwieniem liści, które oszpecą efektowną palmę.
- Jakie warunki termiczne lubi? Uprawa i pielęgnacja jest możliwa nawet w temperaturach do 4 stopni Celsjusza. Dzięki temu może ona zimować na przykład w ogrodzie zimowym. Jednak o wiele lepiej palma czuje się w pomieszczeniach, w których oscylują one w granicach 15 stopni Celsjusza zimą. Dzięki temu okres wegetacji przebiega bez problemu i wiosną możliwy jest szybszy rozrost.
Daktylowiec kanaryjski – jak dbać o ten niesamowity kwiat?
Latem daktylowca możesz wystawiać na balkon lub taras. Pamiętaj o tym, by miejsce, w którym stoi, było osłonięte od wiatru. W takim wypadku trzeba przyzwyczaić go do zmiany otoczenia, zanim wystawisz go na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować daktylowiec kanadyjski, pamiętaj że:
W sezonie jesienno-zimowym stopniowo przyzwyczajaj daktylowiec do słońca. Zanim roślina docelowo znajdzie się na ogrodzie, każdego dnia należy ją wystawiać rano, a chować wtedy, gdy temperatura na zewnątrz znacząco spadnie. Proces ten przeprowadzaj stopniowo:
- przez pierwsze kilka dni daktylowiec może być na tarasie około godziny;
- przez kolejne dni wystawiaj go na 2-3 godziny;
- w okolicach połowy maja, gdy noce są już ciepłe, spokojnie możesz go zostawić na całą dobę.
Wystawienie daktylowca kanaryjskiego na zewnątrz w okresie letnim pobudzi jego rozrost i jednocześnie przygotuje na czas odpoczynku, jakiego będzie potrzebować zimą.
Palma daktylowiec kanaryjski – optymalne warunki
W przypadku uprawy palmy kanaryjskiej bardzo duże znaczenie ma wilgotność powietrza w domu – nie powinna ona spaść poniżej 70%. Wystarczy w okolicy daktylowca ustawić miskę z wodą wypełnioną specjalnie wypalaną gliną – keramzytem. Najniebezpieczniejszym okresem jest zima i sezon grzewczy. Jaki jest najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności? Warto zawiesić na kaloryferach pojemniki ceramiczne z wodą. Ulatniająca się para wodna ma zbawienny wpływ na egzotyczne rośliny! Trzeba też pamiętać, że te rośliny przesadzamy co mniej więcej 2 lata.
Palma feniks – podlewanie
Pamiętaj o kilku zasadach podlewania i nawożenia.
- Podlewaj roślinę obficie raz w tygodniu – gleba powinna być delikatnie wilgotna, ale nie może być mokra, gdyż doprowadzi to do zgnicia korzeni rośliny.
- Zimą zabieg powtarzaj częściej, szczególnie jeśli stoi ona dość blisko grzejnika.
- W sezonie wiosenno-letnim pielęgnacja daktylowca wymaga cotygodniowego nawożenia – najlepiej nawozem dedykowanym do palm lub biohumusem.
Młode rośliny należy co roku przesadzać, nieco starsze wystarczy przesadzić raz na trzy lata. Daktylowiec wymaga gleby próchniczej z domieszką piasku i gliny. W wypadku tej rośliny bardzo ważna jest też doniczka – musi być wysoka, wąska i ciężka.
Kwiaty daltylowca
Palma daktylowa rozmnaża się wyłącznie z nasion, a to oznacza, że potrzebny jest do tego kwiat. Kwitnie jedynie w warunkach naturalnych, zatem w doniczce nie wyda owoców.
Kwiatostan Phoenix canariensis ma kształt kolby – wydają go tylko starsze rośliny.
Daktylowiec kanaryjski usycha – co robić?
Feniks kanaryjski jest stosunkowo łatwą w uprawie rośliną, jednak zdarza się, że usycha. Najczęstszą przyczyną są złe warunki, w jakich jest on uprawiany.
Wymaga on również świeżego powietrza – tylko to może uchronić go przed grzybową chorobą liści. To również powód, dla którego warto w sezonie letnim wystawić ją na zewnątrz. Żółte plamki, które pojawiają się na liściach to z kolei oznaka zbyt małej ilości światła.
Daktylowiec kanaryjski – co oznaczają brązowe liście?
A co zrobić, gdy ta roślina doniczkowa ma brązowe liście? Brązowienie liści jest wynikiem przelania, lub przesuszenia. Musisz więc dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym stoi palma kanaryjska.
Listki, które brązowieją, należy obcinać. Trzeba jednak zostawić pasek martwej tkanki – dzięki temu roślina nie traci siły witalnych na zagojenie rany.
Ile kosztuje daktylowiec kanaryjski?
Jest oczywiście kolejna kwestia, ważna dla każdego, komu podoba się palma daktylowa — cena tej rośliny. A trzeba wiedzieć, że jej zakup potrafi być poważnym wydatkiem. Jednak to, ile dokładnie za nią zapłacisz, zależy od tego, jak duża jest palma królewska. Koszt mniejszych rośliny to nieco powyżej 10 złotych, ale okazy do oranżerii mogą kosztować już kilka tysięcy. Palma Phoenix to bardzo popularna roślina.
Czy palma kanaryjska jest trująca?
Daktylowiec kanaryjski, czyli inaczej Phoenix dactylifera to jedna z roślin, która jest całkowicie bezpieczna dla psów i kotów, co powinno cię ucieszyć, jeśli jesteś ich posiadaczem. Czworonogi kochają ją nie tylko ze względu na ciekawy smak (bywa dla nich – delikatnie, ale nieszkodliwie – narkotyczny), lecz również ze względu na liście, które są znakomitą zabawką lub kryjówką przed ukochanym właścicielem! Pamiętaj tylko o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny, która może szybko się przewrócić pod naporem pupila.
Palma kanaryjska z nasion
Wyhodowanie palmy z nasion jest możliwe, ale to zadanie dla bardzo cierpliwych! Na pierwsze kiełki trzeba czekać nawet pół roku. To jednak nie wszystko, bo palma kanaryjska wymaga odpowiedniego przygotowania. Nasiona wyjęte z owoców trzeba najpierw wysuszyć, a następnie moczyć przez minimum dwa dni.
Po tym czasie można je wsadzić do odpowiednio przygotowanych doniczek z ziemią i czekać na pierwsze efekty. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup gotowych sadzonek, które jednak również wymagają twojego zaangażowania, aby mogły pięknie się rozrastać!
Daktylowiec kanaryjski – dla kogo?
Palma daktylowa z Wysp Kanaryjskich to bardzo popularny kwiat, który nie wymaga wielkiej pielęgnacji, choć bywa kapryśny, jeśli nie ma zapewnionych odpowiednich warunków. Należy do roślin wolnorosnących, ale gdy jego rozmiary są zbyt duże na warunki mieszkaniowe (może osiągnąć nawet 25 m wysokości) wystarczy obciąć pęd wierzchołkowy. Tym sposobem otrzymasz szansę na dodatkową sadzonkę, która wzbogaci twoją egzotyczną kolekcję.
Palma daktylowa w domu może stać się piękną ozdobą każdej przestrzeni, ze swoimi pięknymi pióropuszami, choć warto mieć na uwadze, że jako roślina o dużych gabarytach najlepiej prezentuje się jako klasyczny soliter. Można stworzyć z nim także wyjątkowe kompozycje, które nawiążą do stylu safari lub boho. Brazylijski leżak w pobliżu palmy to świetny sposób, by poczuć wakacyjne wibracje. Warto mieć ją w swojej kolekcji, szczególnie gdy jesteś miłośnikiem podróży po ciepłych plażach Europy, bo nie ma bardziej wakacyjnej rośliny niż feniks kanaryjski!
Jeśli natomiast zależy ci, aby ozdobić swój dom podobną rośliną, ale obawiasz się, że nie przetrwa przy niższych temperaturach, zastanów się nad zakupem palmy kalifornijskiej. Prezentuje się podobnie do daktylowca kalifornijskiego, ale wytrzymuje temperatury sięgające nawet 8 stopni mrozu.