Cynia wytworna to efektowna roślina jednoroczna. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Sprawdź nasze rady dotyczące rośliny znanej także jako cynia zdobna lub jakobinka zdobna!
Cynia wytworna to efektowna roślina ozdobna, chętnie wybierana zarówno do ogrodów, jak i na kwiaty cięte. Charakteryzuje się ogromnym wyborem wybarwień, od jasnych odcieni żółtego, po intensywną purpurę. Nie jest to odmiana trudna w uprawie, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również dla początkujących ogrodników.
Skąd pochodzi cynia wytworna?
Cynia wytworna to kwiat roczny naturalnie występujący na terenie Meksyku. Do Europy jakobinka dotarła pod koniec XVIII wieku, lecz początkowo nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Została uznana za odmianę niewystarczająco dekoracyjną.
Dopiero w XIX wieku jej popularność wzrosła, co przyczyniło się do selekcji bardziej efektownych i odpornych odmian, które wzbudzają zainteresowanie do dziś.
Czym charakteryzuje się cynia wytworna?
Najczęściej spotykaną odmianą cynii jest Zinnia elegans, czyli cynia wytworna. Bywa nazywana także jakobinką ozdobną. Jest to całoroczna roślina należąca do rodziny astrowatych.
Charakteryzuje się sztywną oraz ulistnioną łodygą. Same liście natomiast są jasnozielone, o owalnym kształcie.
Najbardziej efektownym elementem cynii są jednak jej kwiatostany. Mają formę koszyczków utrzymanych w bardzo barwnej kolorystyce. Najczęściej spotkać można odcienie żółtego, pomarańczowego, różowego oraz purpurowego.
Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. W tym czasie roślina ta przyciąga ogromne ilości motyli i owadów zapylających.
Jakie wymagania ma cynia wytworna?
Cynia wytworna najlepiej czuje się na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Warto zadbać także o odpowiednie osłonięcie, zwłaszcza od wiatru.
Na zacienionych, chłodnych stanowiskach, a także w okresie zimowym rośnie znacznie gorzej. Kluczową kwestią wpływającą na rozrost oraz kwitnienie rośliny ma także podłoże. Powinno być bardzo żyzne i próchnicze.
Trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią przepuszczalność i obojętne pH. Stopień wilgoci nie powinien być zbyt wysoki, najlepiej utrzymywać umiarkowany. Świetnie sprawdzi się nawet uniwersalna ziemia do roślin balkonowych.
W jaki sposób sadzić cynię?
Cynia wytworna jest rośliną rozmnażaną z rozsady. Najlepszym sposobem jest zasianie zdrowych, dobrze przygotowanych nasion na przełomie marca i kwietnia.
Niezalecane jest umieszczanie ich bezpośrednio w gruncie. Znacznie lepsze rezultaty uzyskuje się poprzez skorzystanie ze skrzynek, które następnie zostaną postawione w ogrzewanym pomieszczeniu. Cynie bezpośrednio na stanowisku można sadzić dopiero w maju, najlepiej w jego drugiej połowie. Wtedy można mieć pewność, że nie pojawią się niespodziewane przymrozki.
Cynia wytworna przeznaczona na kwiat cięty
Czasem pojawiają się zalecenia, aby nasiona siać do gruntu w maju. Niemniej jednak w takim układzie kwiat pojawi się dopiero po 3 miesiącach, a sam okres kwitnienia będzie krótszy.
Taki schemat praktykuje się jedynie w celu uzyskania kwiatów ciętych.
Popularne odmiany cynii spotykane w ogrodach
Cynia wytworna występuje w wielu bardzo interesujących odmianach. W dużej mierze różnią się one kolorem, czasem także nieznacznie wysokością.
- Cynia wytworna odmiany „Canary Bird” charakteryzuje się intensywnie żółtymi kwiatami, a osiągana przez nią wysokość to od 60 do 80 centymetrów. Odmiana ta zaliczana jest do cynii daliowych;
- Cynia wytworna odmiany „Violet Queen” osiąga taką samą wielkość co odmiana „Canary Bird”, lecz jej kwiatostany wybarwiają się na intensywnie purpurowy odcień. Również zaliczana jest do odmiany daliowej.
- Cynia wytworna odmiany „Envy” wyrasta odrobinę niższa, zwykle nie przekracza 60 centymetrów wysokości. Kwitnie na bardzo interesujący, zielony odcień;
- Cynia wytworna odmiany „Illumination” to jedna z wyższych wersji, zazwyczaj osiąga 80 centymetrów wysokości. Również uznawana za odmianę daliową;
- Cynia wytworna odmiany „Scarlet Flame” jest tradycyjną rośliną daliową. Osiąga przeciętną wysokość między 60, a 80 centymetrów. Jej kwiatostany wybarwiają się na intensywną czerwień.
Jakie jest zastosowanie cynii?
Cynia wytworna jest rośliną ozdobną o efektownie wybarwionych kwiatostanach. Z tego względu doskonale sprawdza się na rabatach w otoczeniu innych roślin. Świetnie sprawdza się także w połączeniu z minimalistycznymi, zielonymi trawami oraz bylinami.
Odmiany karłowate zwykle bywają wykorzystane do uprawy doniczkowej. Mogą być stosowane zarówno na tarasach, jak i w ogrodach.
Doskonałym sposobem zagospodarowania kwiatostanów cynii wytwornej są bukiety oraz wykorzystanie ich jako kwiatów ciętych. W wazonie ze świeżą wodą mogą z powodzeniem wytrzymać nawet 2 tygodnie.
Uprawa i rozmnażanie – kluczowe zasady
Dodatkowa pielęgnacja cynii wytwornej nie jest mocno angażująca. Poza standardowym podlewaniem oraz nawożeniem warto usuwać uschnięte kwiatostany. Pobudzi to do wytwarzania nowych kwiatów oraz pędów.
Ze względu na niekorzystne parowanie wody z podłoża zalecane jest ściółkowanie gleby w najbliższej okolicy rośliny.
Jak zorganizować nawożenie oraz podlewanie?
Cynia jest rośliną nieodporną na suszę. Z tego względu nie można pomijać regularnego podlewania. Choć preferuje umiarkowany poziom wilgoci, bardzo szybko marnieje, gdy stanie się on zbyt niski.
Nawożenie tej odmiany nie jest bardzo trudne. Kluczową kwestią jest prawidłowo wybrać nawóz. Odpowiedni będzie ten kierowany do roślin kwitnących.
Cynia wytworna to dość prosta w uprawie roślina ozdobna. Bardzo efektownie wygląda zarówno w rabacie, jak i po ścięciu już w wazonie. Z jej udziałem można tworzyć ciekawe kompozycje bezpośrednio w podłożu, jak i w formie bukietu.