Jeżeli cenisz sobie intensywne kolory kwiatostanów, chryzantema wielkokwiatowa może okazać się w tym zakresie bardzo ciekawym rozwiązaniem. Dzięki niej możesz urozmaicić przestrzeń ogrodową lub też hodowlę doniczkową. Ważne jest to, aby zapewnić okazowi odpowiednie warunki do rozwoju, a także umiejętnie się nim zajmować. Ze względu na fakt, że chryzantemy nie są szczególnie wymagające, ich uprawą mogą zająć się zarówno osoby doświadczone w hodowli roślin, jak i ci, którzy są początkujący w omawianym obszarze tematycznym. Sprawdź przydatne wskazówki na ten temat, które możesz wykorzystać!
Chryzantema wielkokwiatowa – jak wygląda i co warto wiedzieć na jej temat?
Chryzantema wielkokwiatowa ma pierzaste, ciemnozielone liście oraz efektowne kwiaty. Koszyczki kwiatowe mogą mieć kolory takie jak między innymi:
- czerwony
- żółty
- różowy
Do dyspozycji osób zainteresowanych są tutaj zarówno odmiany drobnokwiatowe, jak i takie o pokaźnych kwiatostanach. Gatunek ten należy do rodziny astrowatych i ma wzniesiony pokrój. Okres kwitnienia byliny jest dosyć długi. Trwa on od końca lata, a także jesienią. Znaleźć można tutaj zarówno bardzo niskie odmiany, jak i warianty stosunkowo wysokie.
Dendranthema – jak wybrać dla niej stanowisko? Sprawdź przydatne wskazówki!
Do rozwoju chryzantemy potrzebne jest słoneczne stanowisko, a zatem należy się o to zatroszczyć. Dotyczy to zarówno hodowli doniczkowej, jak i ogrodowej. Warto więc zadbać o to, aby balkon, taras, czy też rabata miały dobry dostęp do światła. Oprócz tego lokalizacja hodowli powinna być osłonięta od wiatru. Kwiaty te cenią sobie bowiem zaciszne otoczenie, a także ciepło. Ważna jest również odpowiednia przestrzeń. Rozstawa musi być rozplanowana w taki sposób, aby poszczególne egzemplarze się ze sobą nie stykały.
Hodowla chryzantem – jakie wymagania glebowe ma ta roślina? Sprawdź to!
W hodowli posiadanych okazów istotną rolę odgrywa również podłoże. Chryzantemy sadzić można w ziemi:
- przepuszczalnej
- zasadowej
- żyznej
Gleba nie może być przesadnie mokra ani zbyt sucha, gdyż w ten sposób łatwo doprowadzić do uszkodzenia rośliny.
Jak uprawiać chryzantemy w doniczce? Zobacz podstawowe informacje!
Pierwszym zagadnieniem, na które trzeba tutaj zwrócić uwagę, jest odpowiednio duża donica. Chryzantema musi mieć bowiem miejsce do rozwijania się. Sadzenie w donicy odbywa się zazwyczaj we wrześniu. Trzeba mieć bez wątpienia na uwadze odpowiednią rozstawę. Warto również regularnie nawozić posiadany okaz.
Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie? Poznaj praktyczne wskazówki!
Sadzonki chryzantem można umieścić w miejscu docelowym w okresie od końca wiosny do jesieni. Dzięki temu osoby zainteresowane mają dużo swobody w zakresie wyboru momentu przeniesienia posiadanych okazów. Tutaj też należy pamiętać o rozstawie roślin. Kiedy kwiaty przekwitną, trzeba je przyciąć oraz przechować w jasnym i dość chłodnym pomieszczeniu. Nie może być jednak w nim zbyt zimno. Pod koniec zimy lub na początku wiosny należy umieścić je w cieplejszym miejscu. W chłodnej lokalizacji chryzantemy podlewa się dosyć oszczędnie. Później trzeba nieco zwiększyć ilość dostarczanej okazowi wody.
Pielęgnacja chryzantem – co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedz się więcej!
Dbanie o posiadane chryzantemy nie jest szczególnie skomplikowane. Podczas hodowli należy uważnie monitorować zapotrzebowanie okazu na podlewanie. Nie można doprowadzać do zalania oraz do zatrzymywania się wody wokół rośliny. Nie wolno również przesuszać swoich chryzantem. Optymalne nawadnianie jest bardzo istotne, ponieważ przesada w tym zakresie skutkować może gniciem okazu, a także rozwojem różnego rodzaju chorób grzybowych. Niezbędna jest więc tutaj skrupulatna obserwacja zapotrzebowania chryzantemy. Duże znaczenie ma tutaj również kwestia nawożenia. Można w tym celu wykorzystać kompost.
Nie ulega wątpliwości, że chryzantemy to bardzo efektowne kwiaty. Jeśli masz ochotę je hodować, pamiętaj o tym, aby odpowiednio zorganizować swoim okazom warunki wzrostu. Trzeba zadbać o to, aby mogły się one rozwijać. Dobór stanowiska musi być tu staranny. Omawiany gatunek może się świetnie komponować z innymi egzemplarzami, co warto mieć na uwadze w procesie aranżacji przestrzeni zielonej. Ciekawym rozwiązaniem może być też wykorzystanie na swoim terenie kilku wariantów kolorystycznych chryzantem. W ten sposób można budować różnorodność odcieni, które są naprawdę piękne i intensywne.