Piękny trawnik to ozdoba każdego ogrodu. Co zrobić, kiedy przestaje bujnie rosnąć, przerzedza się i zaczyna pokrywać różnego rodzaju przebarwieniami i przesuszeniami? Podpowiadamy, co zrobić, kiedy mamy do czynienia z chorobami trawy!
Regularne koszenie, odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie trawnika czasami nie wystarczają, aby cieszyć się gęstym, zielonym kobiercem. Zdarza się, że nasza przydomowa trawa przerzedza się, pokrywa plamami i zaczyna wysychać. Oznacza to, że mamy do czynienia z chorobą trawy, którą trzeba jak najszybciej zidentyfikować i wyeliminować. Przeczytaj nasz artykuł i naucz się rozpoznawać oraz zwalczać najpowszechniejsze choroby traw! Bądź bohaterem we własnym ogrodzie!
Choroby trawnika – najczęstsze objawy
Większość chorób trawnika z powodzeniem jesteśmy w stanie rozpoznać samodzielnie po charakterystycznych objawach. Takie rozpoznanie jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga właściwie dobrać sposób poradzenia sobie z problemem. Poniżej prezentujemy najczęstsze patogeny, które mogą zaatakować twój trawnik!
Biały, mączysty nalot
Kiedy na liściach swojej trawy zauważysz biały nalot, który swoją konsystencją i strukturą będzie przypominał mąkę, najprawdopodobniej znajdują się na nich niewielkie zarodniki mączniaka prawdziwego. Gdy nie zareagujesz odpowiednio szybko, to trawa może zacząć żółknąć i schnąć, a w ostatnim stadium całkowicie zanikać.
Mączniak prawdziwy atakuje zwłaszcza bujne, gęste i wysokie trawy, które porastają zacienione miejsca. Kolejną przyczyną może być przenawożenie murawy azotem. Aby zapobiec pojawieniu się problemu, powinniśmy:
- regularnie kosić trawnik na krótkie długości (max 3–5 centymetrów);
- przeprowadzać okresową wertykulację;
- bardzo uważać na ilości stosowanego nawozu.
Kiedy już naszą trawę zaatakuje mączniak prawdziwy, nie pozostaje nam nic innego, jak zastosowanie środka biobójczego, który jest specjalnie dedykowany takiemu problemowi.
Miejscowe przerzedzenia i zanikanie trawy
Kiedy po ulewnych deszczach lub bardzo obfitym podlewaniu w letnie, suche i upalne dni zauważymy, że nasza trawa miejscowo zanika, a pozostałe kępki mają czarne korzenie, to najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zgorzelą fuzaryjną. Pewność uzyskamy, kiedy na liściach trawy odnajdziemy warstwę śluzu. Ubytki w trawie mogą mieć kształt koła, smug lub koła ze zdrową trawą pomiędzy uschniętymi pędami.
Ryzyko zapadalności na chorobę zwiększają nawozy azotowe. Zmniejsza je natomiast zrównoważone nawożenie, regularne nawadnianie oraz wiosenne wertykulowanie podłoża.
Brunatne, żółte i pomarańczowe liście trawy
Kiedy późnym, ciepłym i wilgotnym latem zauważymy, że liście naszej trawy przybierają żółty, pomarańczowy lub brunatny odcień, a dodatkowo mają skłonność do wysychania, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że trawnik został porażony przez rdzę źdźbłową.
Rdzy źdźbłowej można zapobiec poprzez:
- regularne i zrównoważone nawożenie trawnika nawozami azotowymi;
- regularne, niskie koszenie trawy;
- regularne nawadnianie trawnika;
- niedopuszczanie do sytuacji, kiedy woda zalega na powierzchni trawnika.
Kiedy już choroba dopadnie naszą murawę, warto zastosować odpowiednie i dedykowane jej środki chemiczne.
Grzyby na trawniku
Schorzenia, jakim są czarcie kręgi, nie da się nie zauważyć. Objawia się ono pojawianiem się na trawniku kręgów utworzonych z grzybów kapeluszowych. Trawnikami najbardziej podatnymi na tę chorobę są te, które znajdują się w bezpośredniej bliskości lasu. Dodatkowo schorzeniu sprzyja niewłaściwe nawożenie i nawadnianie oraz brak regeneracji trawnika po okresie zimowym.
Kiedy już nasz trawnik został zakażony przez czarcie kręgi, należy systematycznie pozbywać się całych grzybni, a następnie przeprowadzić wertykulację oraz obficie podlać trawnik. Kiedy takie działania nie przyniosą zamierzonego efektu, warto sięgnąć po środki chemiczne.
Czarne lub brunatne plamy na liściach
Czarne lub brunatne plamy pojawiające się na liściach trawy powodowane są przez atakujące je grzyby. Schorzenie określa się mianem plamistości brunatnej lub helmintosporiozy. Występuje ono najczęściej latem i na zacienionych trawnikach.
Grzyby nie pojawią się, kiedy będziemy nawozić trawnik azotem z domieszką potasu oraz niezbyt nisko go kosić. W przypadku zakażonych źdźbeł należy je regularnie wygrabiać, a sam trawnik wertykulować. Kiedy działania te nie pomogą, dobrze sięgnąć po odpowiedni środek chemiczny.
Czerwone nitki oraz różowe plamy
Chociaż czerwone nitki i różowe plamy często pojawiają się w źdźbłach trawy jednocześnie, to tak naprawdę są spowodowane różnymi przypadłościami. Grzybem odpowiadającym za czerwone nitki wyrastające ze źdźbeł jest nitkowatość czerwona, a winowajcą za plamy jest plamistość różowa. Obok różowych plam na powierzchni liści pojawia się błotnista warstwa.
Obydwie choroby spowodowane są niedoborami azotowymi połączonymi z chłodną i wilgotną aurą. Niestety w tym przypadku jedynym sposobem na pozbycie się problemu będą fungicydy.
Rozległe, wodniste plamy pokryte watowatą grzybnią
Objawami pleśni śniegowej jest pojawianie się na liściach rozległych, wodnistych plam, które z czasem pokrywają się białą, watowatą grzybnią. Nierozwiązanie problemu powoduje plackowate wypadanie trawy.
Przyczyną pleśni śniegowej jest zbyt długie zaleganie pokrywy śniegowej na trawie, wysiew trawy w chłodnym i wilgotnym środowisku, zbyt kwaśna gleba oraz złe przygotowanie trawnika do zimy.
Aby zapobiegać i leczyć omawianą przypadłość, należy kontrolować nawożenie trawnika azotem, usuwać z murawy mokry filc po zimie i przed jesienią, uzupełniać niedobory potasu w glebie oraz okresowo wertykulować podłoże.
Żółto-pomarańczowe place na trawniku
Antraknoza traw przejawia się w dwojaki sposób. Kiedy pogoda jest chłodna i wilgotna, korzenie traw oraz węzły krzewienia ulegają uszkodzeniu. Gdy porażenie jest silne, na trawniku powstają żółto-pomarańczowe place z roślinami, które bardzo łatwo dają się wyjąć z trawnika.
Chorobie sprzyjają okresy gorącego i słonecznego lata, kiedy ziemia jest bardzo sucha, a codzienne polewanie pozostawia na liściach wilgoć. Problem dotyka szczególnie odmian traw sadzonych na polach golfowych.
Aby zapobiegać pojawieniu się choroby należy okresowo wertykulować i aerować trawnik, stosować wieloskładnikowe nawozy, ograniczyć przesuszanie gleby oraz podlewać trawnik rzadko, ale głęboko.
Choroby traw – uniwersalna profilaktyka
Podstawową przyczyną chorób traw są infekcje grzybicze. Wiele z nich posiada wspólne podłoże. Z tego względu da się wyróżnić kolka podstawowych czynności, których regularne wykonywanie pomoże zapobiec problemom z murawą. Wśród najważniejszych działań prewencyjnych wyróżnia się następujące:
- przed zasianiem trawy warto zabezpieczyć glebę siatką przeciw gryzoniom, którą przysypuje się cienką warstwą ziemi;
- krety boją się hałasu oraz większych czworonogów;
- myszy i nornice nie lubią obecności kotów;
- z trawnika regularnie należy usuwać chwasty oraz obumarłą trawę;
- przy trawniku warto zasadzić rośliny odstraszające swoim zapachem gryzonie; wśród nich znajdują się szczególnie: czosnek, nostrzyk, wilczomlecz;
- krety oraz gryzonie można odstraszyć za pomocą rozmaitych pułapek i odstraszaczy dostępnych w sklepach ogrodniczych;
- wybór odpowiedniego siedliska pod zasianie trawy, więc o dobrym przepływie powietrza, nasłonecznieniu, przepuszczalnej glebie;
- wysiew wielogatunkowych mieszanek odmian traw zaadaptowanych do naszych warunków klimatycznych;
- wszechstronne nawożenie;
- regularne koszenie;
- rzadkie i głębokie podlewanie;
- regularne wzmacnianie korzeni poprzez aerację i piaskowanie.
Podsumowując, choroby trawy są częstą przypadłością, która może dotknąć wszystkich rodzajów trawników. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają się z nimi uporać oraz im zapobiegać.