Choroby storczyków niestety nie należą do rzadkości. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o pielęgnację storczyków i warunki uprawy, to twoje kwiaty mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, wirusowe lub bakteryjne. Jak im zapobiec? Sprawdź!
Choć storczyki to rośliny wyjątkowo piękne, które są ozdobą wielu wnętrz, to jednak są wymagające. Zanim zdecydujesz się na ich zakup, to musisz dowiedzieć się, jak je pielęgnować, aby nie przyplątały się żadne choroby storczyków. Na szczęście wiedz, że jeśli nie uda ci się im zapobiec, to większość z nich można skutecznie wyleczyć. Przeczytaj, jak uchronić storczyki przed chorobami i szkodnikami!
Jak ochronić storczyki przed chorobami?
Jeśli przygarnąłeś do swojego mieszkania storczyki, to powinieneś od samego początku zadbać o to, aby chronić je przed rozmaitymi chorobami. Powinieneś skupić się przede wszystkim na tym, aby utrzymywać wnętrza w czystości, szczególnie podczas podlewania, czy nawożenia kwiatów. Gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy choroby storczyków, to pozbądź się zainfekowanych części roślin i odizoluj je od pozostałych.
Choroby grzybowe storczyków
Storczyki zdecydowanie najczęściej zmagają się z chorobami grzybowymi. Te atakują różne części tych kwiatów – korzenie, pędy, liście i kwiaty.
Fuzarioza storczyka
Wśród możliwych chorób grzybowych storczyków wymienia się m.in. fuzariozę storczyka. Jest bardzo groźna i na początku objawia się żółknięciem i brązowieniem liści, a później – ich obumieraniem. Wraz z rozwojem choroby u podstawy pojawia się czarna zgnilizna wraz z pomarańczowymi zarodnikami grzyba. W takiej sytuacji nie da się już uratować storczyka – należy go spalić, zaś pobliskie rośliny spryskać właściwym preparatem.
Zgorzel zgnilakowa
Rzecz jasna fuzarioza storczyka to niejedyna możliwa choroba storczyków. Często występuje także zgorzel zgnilakowa. Patogen może atakować zarówno młode sadzonki, jak i dojrzałe rośliny. Ta choroba powoduje, że rośliny rosną bardzo słabo, zaś ich liście tracą barwę, stają się żółte i pomarszczone. W tym przypadku najlepszym wyjściem jest pozbycie się zainfekowanych i obumarłych liści oraz spryskanie rośliny odpowiednim preparatem – tak uda się ją uratować.
Szara pleśń
Niemniej rzadko występuje szara pleśń, której rozwojowi sprzyja przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza. Gdy roślina zostanie przez nią zaatakowana, to możesz zauważyć, że robi się sucha, pojawiają się na niej plamy, a płatki mogą stawać się nawet wodniste! W takim wypadku powinieneś zadbać przede wszystkim o usunięcie zainfekowanych części i odpowiedni oprysk.
Choroby bakteryjne storczyków
Storczyki narażone są również na choroby bakteryjne. Musisz wiedzieć, że bakterie zwykle atakują rośliny, które są osłabione lub już chore. Rozmnażają i rozprzestrzeniają się w ekspresowym tempie tuż po dostaniu się do rośliny, prowadząc do jej zamierania. Choroby storczyków o podłożu bakteryjnym mają to do siebie, że wystarczy im zaledwie kilka dni, aby spowodować obumarcie rośliny.
Najczęściej występujące choroby bakteryjne
Wśród tych najczęstszych na pewno trzeba wymienić bakteryjną mokrą zgniliznę i plamistość liści. Ta pierwsza choroba, czyli bakteryjna mokra zgnilizna atakuje liście. Z czasem stają się one miękkie, oślizgłe i mają nieprzyjemny zapach. Na początku skutecznym sposobem ich leczenia może być usunięcie liści i potraktowanie miejsc ran węglem drzewnym. Gdy jednak zauważysz, że roślina ma mocno porażone liście, to po prostu ją wyrzuć. Nieco inaczej objawia się bakteryjna plamistość – w tym przypadku możesz zauważyć małe i jasne plamki na liściach, które z czasem się powiększają. Aby uratować taką roślinę, należy usunąć chore liście i sięgnąć po odpowiedni preparat.
Choroby wirusowe storczyków
Choroby storczyków czasem mają podłoże wirusowe. Te zwykle wynikają z żerowania niektórych owadów – np. mszyc.
Choroby storczyków a niewłaściwa pielęgnacja
Problemy ze storczykami nie zawsze oznaczają choroby wywołane przez szkodniki. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś, że liście zaczynają być coraz bardzo pomarszczone lub korzenie stają się przegniłe, to być może nieodpowiednio pielęgnujesz swoją roślinę doniczkową. Najczęstszym błędem jest zbyt częste i obfite podlewanie. Niekorzystna jest też duża ilość nawozu czy odżywek.
Pleśń i glony w okolicach korzeni
Gdy natomiast dostrzegasz pleśń i glony niedaleko korzeni, to znak, że musisz zmienić doniczkę, ponieważ jej wnętrze ma nieodpowiednią wentylację. Może to oznaczać również przelanie kwiatka. Koniecznie musisz zadbać też o to, aby storczyk znajdował się w pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia temperatura. Nie może być tam, gdzie jest wysoka temperatura wraz z niewielką wilgotnością.
Szkodniki żerujące na storczykach
Za niekorzystny wygląd orchidei mogą odpowiadać nie tylko choroby storczyków. Istnieje całkiem długa lista szkodników, które żerują na storczykach i powodują ich obumieranie. Do szkodników storczyków zaliczamy m.in.:
- wełnowce;
- wciornastki;
- przędziorki;
- mszyce;
- tarczniki.
Wełnowce
Biały nalot na liściach zwykle świadczy o obecności wełnowca – szkodnika, który bywa ogromnym problemem dla posiadaczy storczyków. Wełnowce najczęściej przedostają się przez okna i sieć wentylacyjną i zwykle nie dają o sobie znać. Ukrywają się w kątach liści, w pąkach kwiatowych, a nawet w podłożu. Aby uratować zaatakowaną roślinę, należy jak najszybciej usunąć osobniki wełnowców.
Przędziorki
Storczyki bywają atakowane również przez przędziorki. To szkodniki, które bardzo trudno dostrzec gołym okiem. Najczęściej za cel obierają sobie wewnętrzną część liścia i tworzą na nim pajęczyny. Po pewnym czasie nadgryzają liście, czego skutkiem są czerwone plamy. Skuteczną metodą na pozbycie się tych niemile widzianych gości jest opryskanie rośliny odpowiednim środkiem ochrony roślin.
Tarczniki
Nierzadko zdarza się, że storczyki, inaczej orchidee, mają lepkie liście. Spowodowane jest to tym, że atakują je tarczniki, które wysysają soki z rośliny. Te owady to małe stworzenia, które mają płaski pancerz w kolorze bursztynu. Zwykle atakują liście i pędy storczyka. Ich działalność powoduje, że liście opadają, stają się coraz bardziej lepkie i wiotkie, zaś roślina intensywnie traci kwiaty. Można je zwalczać za pomocą mechanicznego usuwania tarczników, czy oprysków z oleju lub tytoniu.
Wiesz już, jakie choroby storczyków występują najczęściej. Pamiętaj, że w każdym przypadku liczy się czas, dlatego gdy tylko zauważysz pierwsze objawy choroby lub niekorzystnego działania szkodników, to wdroż odpowiednie działania. Warto, abyś działał też zapobiegawczo, by nie dopuścić do żadnych szkód.