Choinka w doniczce wymaga nieco prac pielęgnacyjnych, jednak odwdzięcza się zapachem i długim życiem – w przeciwieństwie do sztucznego drzewka. Sprawdź, jak o nią dbać, by móc zasadzić ją w swoim ogrodzie i podziwiać jej wzrost przez kolejne lata.
Żywa choinka w doniczce wniesie do twojego domu niepowtarzalny zapach lasu i klimat Świąt. Jeśli nie chcesz, żeby kupione drzewko się zmarnowało, warto wiedzieć, jak o nie dbać, by móc je posadzić na wiosnę do gruntu. Sprawdź, co ile podlewać choinkę w doniczce, by nie narazić jej na gnicie oraz jak ją prawidłowo ustawić w domu.
Choinka w doniczce w domu – żywa choinka czy sztuczne drzewko?
Choinka w doniczce jest popularnym wyborem wśród osób, które mają własny ogród lub działkę. Takie drzewko można po Bożym Narodzeniu po prostu zasadzić w ziemi i cieszyć się pięknym iglastym dodatkiem. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, o ile będziesz odpowiednio dbać o roślinę podczas trzymania jej w domu.
Jeśli podlewanie i pielęgnacja żywego drzewka wydaje ci się zbyt dużym zamieszaniem, lepiej postawić na sztucznego iglaka. Nie sypią się z niego igły, nie wymaga wody, konkretnej temperatury ani żadnych innych zabiegów. Jeżeli zakupioną sztuczną choinkę będziesz używać co najmniej przez 10 lat, nie obciążysz nią także środowiska.
Choć pod tymi względami jest to korzystniejsza opcja, z pewnością nie zastąpi prawdziwego drzewa, pachnącego lasem. Wiele osób decyduje się na żywą choinkę po prostu z sentymentu. Sprawdź, jak podlewać choinkę w doniczce i dbać o nią, by przeżyła do zasadzenia na wiosnę.
Jak pielęgnować drzewo w domu?
Zastanawiasz się, jakie drzewko na choinkę nada się najlepiej? Jest to raczej kwestia czysto estetyczna. Niezależnie, czy wybierzesz świerk pospolity, kaukaski, czy jodłę, sposób dbania o różne odmiany drzew iglastych jest podobny.
Najlepszy moment na zakup choinki w doniczce przypada na około 2 tygodnie przed Świętami. Nie przesadzaj jej od razu po zakupie. Jeśli przez dłuższy czas stała na zimnie trzeba ją stopniowo przyzwyczajać do cieplejszej temperatury. Najpierw postaw ją w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 5°C. Po kilku dniach zwiększ to do 10°C. Odczekaj jeszcze kilka dni przed wniesieniem jej do mieszkania. Optymalna temperatura dla drzewka w domu wynosi około 20°C.
Donica nie może stać w bliskiej odległości od jakiegokolwiek źródła ciepła. Nie nada się do tego też podgrzewana podłoga. Drzewka nie powinno się trzymać we wnętrzu dłużej niż około 1-2 tygodnie. W takiej sytuacji może zbyt szybko wejść w okres wegetacyjny. Wówczas zacznie wypuszczać nowe pędy i nie będzie w stanie przystosować się do niskich temperatur. Będzie można ją zasadzić dopiero pod koniec wiosny, gdy skończą się wszelkie przymrozki.
Ozdoby choinkowe a zdrowe gałązki
Choinka w doniczce ma przecież funkcjonować, jako drzewko bożonarodzeniowe, a to oznacza, że gałęzie trzeba udekorować. Zbyt duża ilość ciężkich, świątecznych ornamentów może je jednak uszkodzić. Nie oznacza to jednak, że żywa roślina musi stać bez jakichkolwiek dekoracji. Przede wszystkim wybierz lampki LED, które nie tylko są bardziej energooszczędne niż te żarowe, ale też nie nagrzewają się w tak dużym stopniu. Są więc bezpieczne dla drzewka doniczkowego.
Mniejsze choinki lepiej przyjmują się do gruntu w ogródku niż duże okazy. Mają one jednak cieńsze i delikatniejsze gałązki. Zrezygnuj z dużych ozdób. Postaw na niewielkie, lekkie, plastikowe bombki. Łańcuchy są na szczęście przeważnie lekkie. Na małych gałęziach pięknie wyglądają anielskie włosy.
Czy choinkę się podlewa?
Zastanawiasz się, czy i jak podlewać choinkę w stojaku? Silne przesuszenie podłoża jest dla rośliny niebezpieczne. Równie niekorzystne może jednak okazać się intensywne przelanie. W pierwszym przypadku drzewko po prostu wysusza się i umiera. W drugim jego korzenie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, a w efekcie zaczną gnić. Jak podlewać choinkę w doniczce w domu, by nadawała się do posadzenia w ziemi po zimie?
Czym podlewać choinkę?
https://pl.pinterest.com/pin/621637554828954905/Używaj do tego odstanej lub przegotowanej wody z kranu, z której zdążył wytrącić się chlor i nadmiar innych pierwiastków. Świetnie nada się też woda deszczowa. W obu przypadkach powinna ona mieć temperaturę pokojową. Co jakiś czas (niezbyt często) możesz też zraszać drzewko. Zdecydowanie odradza się jednak nawożenia, ponieważ możesz w ten sposób zapoczątkować wegetację, co w okresie zimowym jest niepożądane.
Domowym sposobem na wydłużenie żywotności i pięknego wyglądu drzewka bez jego nawożenia jest podlanie go wodą z cukrem. Wystarczy rozpuścić około dwóch łyżek stołowych w litrze wody. Podobne efekty daje też woda z solą do choinki. Radzimy jednak zachować przy tym rozsądek i nie stosować takich domowych nawozów zbyt często.
Co ile podlewać choinkę w doniczce?
Delikatne zraszanie możesz wykonywać nawet codziennie, jeśli powietrze w twoim domu jest raczej suche. Częstotliwość podlewania swojej choinki w doniczce najlepiej dostosować do jej indywidualnych wymagań. Jak to sprawdzić? Dotknij palcem ziemi i sprawdź poziom wilgotności kilka centymetrów pod powierzchnią. Optymalnie powinna być lekko wilgotna. Jeśli jest całkiem mokra, pozwól jej przeschnąć. Jeżeli jest wyraźnie sucha – czas na podlewanie. Nie istnieje złoty środek ani żadna sztywna zasada – każde mieszkanie i drzewko jest inne.
Choinka w doniczce to bardziej ekologiczny wybór niż zakup sztucznego drzewka, które nie nadaje się do recyklingu. W dodatku, jeśli prawidłowo o nią zadbasz, będzie stanowić piękny dodatek do twojego ogrodu lub działki.