Niektóre gatunki drzew potrafią bardzo utrudnić życie ogrodnika. Mowa tutaj o takich, które nie pozwalają na odpowiedni rozwój pozostałych roślin w ogrodzie. Nie zawsze możliwe jest wycięcie drzewa ze względów bezpieczeństwa. Wycinanie drzew może zostać również ukarane mandatem. Rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie środków chemicznych, które sprawią, że drzewo po prostu uschnie i pozwoli innym roślinom prawidłowo się rozwijać. Czym podlać drzewo, żeby uschło? Czytaj dalej!
Zapamiętaj!
- Najpierw warto postarać się o pozwolenie na wycinkę drzewa, o ile to bezpieczne. Unikniesz w ten sposób zanieczyszczenia gleby
- Jeśli wycinka jest niemożliwa, wypróbuj obrączkowanie – usuwając pas kory wraz z łykiem, doprowadzisz drzewo do „śmierci głodowej”
- W ostateczności można zatruć drzewo, uważając, żeby nie zanieczyścić gleby i nie zabić pozostałej roślinności ⚠️
- W tym celu możesz wykorzystać Randap (wlej go do wnętrza drzewa), roztwór wody z solą lub krystaliczną sól do podsypania korzeni
Usuwanie niechcianych drzew z ogrodu
W niektórych przypadkach wycięcie drzewa z ogrodu nie jest możliwe. Czasami powodem jest bliskość zabudowań gospodarczych, a czasami po prostu prawo. Za ścięcie drzewa bez zezwolenia można czasami otrzymać bardzo wysoki mandat. Jeżeli nie chcesz ubiegać się o pozwolenie na wycinkę, a koniecznie chcesz ograniczyć rozwój drzewa w ogrodzie, możesz skorzystać z preparatów chemicznych. Za ich pomocą ograniczysz składniki odżywcze lub po prostu doprowadzisz do zatrucia drzewa.
Jak pozbyć się drzewa?
Jeżeli drzewo rozwinęło się na tyle, że przeszkadza innym roślinom, to najprostszym rozwiązaniem jest ścięcie jego pnia aż do samej ziemi. Warto zaznaczyć, że są drzewa, które mimo takiego działania i tak bardzo szybko odrosną. W tym wypadku konieczne będzie regularne przycinanie odrostów. Jeżeli chcesz pozbyć się rośliny na zawsze, to będziesz musiał usunąć cały pień z korzeniami – nie jest to proste i wymaga specjalnych maszyn.
Inny sposób to sprawić, aby drzewo nie mogło transportować substancji odżywczych. Można to zrobić poprzez usunięcie kory z obwodu rośliny. W tym celu natnij korę aż do łyka w dwóch miejscach, równolegle do siebie. Pociągnij nacięcia przez cały obwód pnia, a następnie usuń całą korę i łyko pomiędzy nimi. Powstanie nagi pierścień drewna. W wyniku takiego działania drzewko po prostu uschnie, bo soki nie będą mogły przedostać się wyżej. Technika ta nazywana jest obrączkowaniem drzew.
Jak podlać drzewo, żeby uschło?
Czasami pozbycie się drzewa bywa dla ogrodnika naprawdę dużym wyzwaniem. Przepisy prawne wymagają zgłoszenia wycinki, jeżeli obwód drzewa przekracza wyznaczoną wartość. W przypadku drzew wysokich, których pień przekracza określone w prawie wielkości, konieczne jest zastosowanie trucizny.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które nie robiły tego nigdy wcześniej. Jeżeli przesadzisz z ilością preparatu, to możesz doprowadzić do zniszczenia nie tylko drzewa, ale także okolicznej roślinności. Zanim przejdziesz do otrucia drzewa, dokładnie zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie danego środka. Musisz mieć pewność, że dawka substancji trującej jest odpowiednia!
Czy Randap sprawi, że drzewo uschnie?
Do ususzenia drzewa może posłużyć Randap. Jest to herbicyd nieselektywny, który pomaga w pozbyciu się roślin wysokich. Z tym środkiem należy jednak uważać, ponieważ działa on niekorzystnie na podłoże. Herbicydy należy więc stosować umiejętnie, aby nie zniszczyć całego ogrodu. Zbyt duża dawka Randapu może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w ekosystemie!
Randap wykorzystywany jest powszechnie w sadach oraz na nieużytkach rolnych. Stosuje się go jednak jeszcze przed wysiewem, wschodem albo tuż przed zbiorem plonów. Teraz wiesz już, czym zatruć drzewo, żeby uschło!
Uwaga ⚠️
Nie lej Randapu bezpośrednio do ziemi, na której rośnie drzewo. Lepiej wytnij w pniu kilka dziur siekierą, a następnie wlej herbicyd do środka, aby drzewo go wchłonęło. Możesz także wywiercić w drzewie otwory wiertarką lub usunąć pierścień kory o szerokości 30 cm. Nasyć Randapem odsłonięte drewno – roślina szybko uschnie.
Drzewa liściaste i iglaste – czy zatruwa się je tak samo?
W przypadku drzew iglastych i liściastych można zastosować ten sam środek. Należy jednak zwrócić uwagę na sposób jego aplikacji. W miejscu obrączkowania, o którym wspominaliśmy wcześniej, warto zaaplikować herbicyd. W przypadku drzew iglastych trzeba wykorzystać większą ilość preparatu ze względu na dużą ilość soków żywicznych, które wydzielają.
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Domowe sposoby!
Jeżeli nie chcesz stosować środków chemicznych, które dostępne są w sklepach, to możesz wypróbować jeden z domowych sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest przygotowanie roztworu wody z solą i wylanie go pod rośliną. Ogrodnicy polecają zrobić roztwór pół na pół i bardzo obficie podlać korzenie. Można również spróbować podsypać korzenie kilkoma kilogramami samej soli. Musisz jednak pamiętać, że ta metoda może nie być tak skuteczna jak środki chemiczne.
Jak bezpiecznie używać herbicydów?
Przy stosowaniu herbicydów musisz zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że okoliczne drzewa mogą mieć bardzo rozwinięty system korzeniowy. Jeżeli preparat sięgnie tych korzeni, to możesz nieodwracalnie uszkodzić dalej położone rośliny. Herbicydy mogą również wchłonąć się do gleby i przeniknąć do środowiska, dlatego dokładnie dobieraj ich dawkę! Jeżeli nie masz pewności, czy używasz ich bezpiecznie, to wstrzymaj się z usuwaniem drzewa!
Teraz wiesz już, czym podlać drzewo, żeby uschło. Pamiętaj, aby zachować ostrożność przy stosowaniu trucizn na drzewa. Czasami oprócz usunięcia niechcianego drzewa, możesz przypadkiem pozbyć się z ogrodu innych drzew i krzewów!
Najczęściej zadawane pytania
Czy ocet szkodzi drzewom?
Ocet raczej nie zaszkodzi dorosłemu drzewu. To skuteczny domowy środek na chwasty, ale zbyt delikatny, by zabić drzewo. Nie warto próbować nim podlewać niechcianego drzewa, bo w ten sposób mocno zakwasisz glebę w ogrodzie.
Czy sól niszczy korzenie?
Tak. Wiemy to stąd, że drzewa rosnące przy drogach – gdzie stosowana jest sól drogowa – często słabną i przysychają. Nacięcie korzeni i wsypanie tam soli może doprowadzić do śmierci drzewa.
Czy soda kaustyczna niszczy drzewa?
Tak – soda kaustyczna to bardzo niebezpieczna substancja zarówno dla roślin, jak i zwierząt i ludzi. W 2010 roku w Siedlcach ktoś celowo zniszczył drzewa na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego, używając właśnie sody kaustycznej. Sprawca wprowadził chemikalium do drzewek po nawierceniu pni.