Cedr libański to roślina która przez setki lat wykorzystywana była jako cenny surowiec budulcowy. Obecnie to piękne drzewo w naturze pojawia się dosyć rzadko i to tylko w określonym klimacie. Jest bardzo urodziwym i majestatycznym, ale jednocześnie niezwykle wymagającym gatunkiem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak o nie dbać i w jakich warunkach wyrośnie najepiej.
Cedr libański – opis i charakterystyka
Ten libański to zimozielone drzewo iglaste. Roślina ta w swoim naturalnym środowisku dorasta nawet do 42 m wysokości. Okazy uprawiane w ogrodach są jednak znacznie niższe. Szczyt ich możliwości to wysokość około 15 m, którą osiągają po kilkunastu latach wzrostu.
Młode drzewa mają stożkowatą koronę z czasem jednak zyskują rozłożysty pokrój z charakterystyczną płaską górą. Tym, co najbardziej przyciąga ogrodników do tej konkretnej roślina jest bardzo ciekawe zabarwienie igieł, które mają szaro niebieski odcień określony wręcz jako srebrzysty. To unikalna cecha, która wyróżnia cedr libański spośród inne przedstawicieli tej grupy roślin.
Igły wyrastają na krótkich pędach. Są nieco zaostrzone na końcach i zebrane w gęste kępki, nawet kilkadziesiąt sztuk. Pień pokryty jest ciemnobrązową korą, która w niektórych miejscach ukazuje spękania.
Okres kwitnienia przypada na wiosnę. Wówczas drzewo wypuszcza kłosowate kwiatostany. Męskie mają kolor żółty, a żeńskie są znacznie mniejsze i czerwonawe. Po przekwitnieniu na pędach pojawiają się szyszki wypełnione nasionami, które z czasem spadają i rozpraszają nasiona w świat.
Cedr libański dostępny jest w kilku bardzo ciekawych odmianach, które różnią się od siebie między innymi wysokością. Do najpopularniejszych można zaliczyć na przykład:
- „Glauca” – dorasta do około 20 m
- „Blue Fountain” – odmiana o mocno zwisających pędach, która dorasta najwyżej do 3 m
- „Hedgehog” – odmiana karłowata, dorasta jedynie do metra wysokości i ma kulisty pokrój
Cedr libański – uprawa i wymagania
Cedr libański to dosyć wymagające drzewo pochodzi z pustynnych i górskich okolic, dlatego w ogrodzie trzeba zapewnić mu stanowisko, które będzie zarówno dobrze nasłonecznione, jak i osłonięte od wiatru. Roślina tego gatunku dosyć dobrze znosi suszę, o ile jest ona przejściowa. Najlepiej czuje się w takiej glebie, która jest dobrze przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Odczyn pH który trzeba jej zapewnić powinien być obojętny albo lekko kwaśny.
Cedr wysiewa się z naszą albo poprzez szczepienie. Teoretycznie istnieje możliwość rozmnożenia tej rośliny na własną rękę. W praktyce jednak bardzo rzadko się to udaje, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kupno gotowej sadzonki w jednej ze szkółek lub u producenta.
Cedr libański – zimowanie
Jeżeli marzysz o uprawianiu tej rośliny w swoim przydomowym ogrodzie musisz pamiętać, że ze względu na swoje pochodzenie jest ona bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Nie zaleca się uprawy tego drzewa w najzimniejszych rejonach Polski. Temperatura poniżej – 15 stopni Celsjusza może być cedru zabójcza.
Właśnie dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego stanowiska dla tej rośliny. Drzewo tego gatunku powinno rosnąć wyłącznie w miejscach, które są osłonięte od wiatru. Nie obędzie się również bez odpowiedniego zabezpieczenia (na przykład z pomocą agrowłókniny). Szczególnie istotne jest to w przypadku młodych roślin, które są szczególnie narażone na negatywne skutki niskich temperatur ciągle jeszcze tak typowych dla polski film
Cedr libański – zastosowanie w ogrodzie
Cedr libański to drzewo, które z pewnością ma wniesie do twojego ogrodu bardzo wiele zalet. Jest niezwykle urodziwe i występuje w przeróżnych odmianach. Dlatego bardzo łatwo idealnie dopasować go do swojej ogrodowej przestrzeni. Wiele osób zastanawia się gdzie dokładnie warto posadzić to drzewo.
Największe odmiany cedru libańskiego najlepiej sprawdzą się jako solitery. Można również sadzić pod nimi krzewy ozdobne lub projektować rabaty z bylinami. Jeżeli jednak decydujesz się na zasądzanie jednej z odmian karłowatych, to z pewnością będzie ona stanowiła niezwykle ciekawy element krajobrazu w ogrodowej przestrzeni. Warto jednak posadzić ją przed wyższymi krzewami i drzewami tak, aby żadna inna roślina jej nie przysłoniła i tym samym nie przytoczyła.
Warto jednak pamiętać, że stanowisko dla cedru libańskiego jest w pewien sposób uzależnione od specyficznych potrzeb tego drzewa. Niezależnie od tego jak pięknie nie wyglądałoby w miejscu nieosłoniętym od wiatru, to jednak może nie przetrwać w nim nawet swojej pierwszej zimy.
Podsumowanie
Cedr libański (Cedrus libani) to drzewo iglaste, którego ojczyzną jest, jak sama nazwa wskazuje, Liban. Ze względu na swoje pochodzenie gatunek stosunkowo dobrze znosi niską wilgotność, jednak jest wrażliwy na niskie temperatury i może mieć problem z przetrwaniem polskiej zimy.
Gatunek jest bardzo lubiany ze względu na niebieskozielone igły oraz ciekawy pokrój. Zdecydowanie wymaga jednak pewnego doświadczenia oraz wymusza zapewnienie mu konkretnego stanowiska. Jeżeli jesteś w stanie osłonić do drzewo od wiatru i odpowiednio zabezpieczać je na zimę, to możesz mieć pewność, że na długie lata upiększy twój ogród i doda mu niepowtarzalnego charakteru.