Choć ojczyzną brzozy papierowej jest Ameryka Północna, drzewo to uprawiane jest chętnie w wielu krajach na całym świecie. Ze względu na jej ozdobne walory często można spotkać ją nie tylko w lasach czy parkach, ale i ogrodach. Dowiedz się więcej o jej wymaganiach.
Betula papyrifera odznacza się bardzo szybkim wzrostem, jednak żyje stosunkowo krótko, bo jedynie ok. 80 lat. Drzewo to charakteryzuje również wysoka odporność na trudne warunki atmosferyczne czy miejskie zanieczyszczenia. Brzoza papierowa nie ma także zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o uprawę czy pielęgnację, dlatego powszechnie cieszy się dużą popularnością. Jak dokładnie wygląda ten gatunek i jakoś zatem warunki należy mu zapewnić dla prawidłowego wzrostu?
Brzoza papierowa – cechy charakterystyczne
Drzewa z tego gatunku zwykle osiągają duże wysokości. Brzoza posadzona w ogrodzie dorasta do 20 m, a w warunkach naturalnych nawet 30 m. Kora początkowo ciemnobrązowa z czasem przybiera barwę kredowobiałą i lekko różowawą. Biel kory na pniu przełamana jest ciemniejszymi przetchlinkami. Na starszych drzewach łuszczy się ona szerokimi, cienkimi płatami.
Korona i liście
Korona brzozy papierowej jest gęsto ugałęziona, rozłożysta i może przybierać kształt jajowaty albo stożkowy. Liście mają spore rozmiary i mają kolor ciemnozielony. Są matowe i sercowate albo szerokojajowate. Dość grubo ząbkowane i z wyraźnie unerwioną blaszką. Gdy nadchodzi jesień, liście brzozy wybarwiają się na żółto.
Kwitnienie
Brzoza to gatunek rozdzielnopłciowy, jednopienny. Kwiatostany rozwijają się wraz z nadejściem wiosny – na pędach pojawiają się wówczas dwa rodzaje kwiatów. Kwiaty męskie to podłużne, zwisające i kotkowate kwiatostany. Natomiast żeńskie są od nich o wiele grubsze i raczej walcowate.
Betula papyrifera – uprawa i pielęgnacja
Brzoza kajakowa, bo tak również mówi się o tej odmianie, nie ma zbyt skomplikowanych wymagań co do sadzenia, uprawy czy późniejszej pielęgnacji.
Stanowisko i gleba
Aby zdrowo i szybko wzrastała, warto jej zapewnić stanowisko słoneczne. Ziemia natomiast powinna być odpowiednio żyzna i wilgotna, a także próchnicza.
Warto wiedzieć, że brzoza papierowa poradzi sobie również, rosnąć w półcieniu i podłożu nieco niższej jakości, ponieważ jest to drzewko wyjątkowo tolerancyjne. Starsze okazy zniosą okresową suszę, jednak młode brzozy wymagają dość wysokiej wilgotności.
Warunki uprawy i rozmnażanie
Brzoza papierowa to gatunek bardzo dobrze odporny na mróz i rozmaite zanieczyszczenia, także te miejskie, dlatego chętnie sadzi się je w parkach czy jako ozdobę alejek. Tak naprawdę brzoza ta może być uprawiana na terenie całego kraju i w krajobrazie każdego typu. Rozmnażanie jest możliwe zarówno z nasion, które wysiewa się do ziemi wczesną wiosną, jak i za pomocą szczepienia. Ten ostatni sposób dotyczy zwłaszcza odmian typowo ozdobnych.
Zastosowanie różnych odmian brzozy papierowej
Ze względu na gęstą, rozłożystą koronę, kremowobiałą korę i atrakcyjną blaszkę liściową brzoza papierowa uchodzi za gatunek dekoracyjny przez cały rok. Można ją sadzić jako soliter, czyli pojedyncze drzewo ozdobne, ale doskonale prezentuje się także w grupie. W ogrodzie ładnie będzie wyglądać w towarzystwie niewielkich iglaków, hortensji, wrzosów, różnych gatunków traw ozdobnych. Z kwiatów sezonowych z brzozą papierową znakomicie wyglądają aksamitki, pelargonie czy petunie.
Brzoza kajakowa i jej odmiany
Brzoza papierowa ma kilka interesujących odmian, jednak nie każda z nich odnajduje się w naszym umiarkowanym klimacie. Do najbardziej interesujących zalicza się więc:
- „Commutata” – odmiana o jasnej korze z poprzecznymi kreskami w kolorze różowym albo różowobrązowym;
- „Subcordata” – to odmiana o zabarwieniu różowym i kremowym, gdzie kolory tworzą oryginalny marmurkowy wzór;
- „Renci” – ta odmiana posiada korę w najjaśniejszym kolorze. Jest ona kremowa, bardzo jasna, prawie biała. Roślina jest bardzo niska – osiąga nie więcej niż 12 m wysokości, więc najlepiej nadaje się do nawet niewielkiego przydomowego ogrodu.
Gdzie znaleźć sadzonki?
Sadzonki brzozy kajakowej są nieco droższe niż popularniejszej brzozy brodawkowatej i czasem trudniej dostępne. Najszybciej nasiona czy sadzonki znajdziesz w ogrodniczych sklepach internetowych, ale także w szkółkach. Jedna sadzonka to zwykle koszt ok. 25 zł za sztukę. Taki koszt dotyczy oczywiście małych drzew, które sprzedawane są w torfowym podłożu w doniczkach produkcyjnych Pamiętaj, że po zakupie powinieneś koniecznie przesadzić roślinę do stałego miejsca. Co istotne, możesz to zrobic w każdej chwili okresu wegetacyjnego brzozy.
Mniej zapłacisz za sadzonki z nagim korzeniem, ale musisz liczyć się wówczas z tym, że trudniej się przyjmują i konieczny jest do tego właściwy czas. Na rynku dostępne są w sprzedaży również większe drzewka o wysokości ok. 1 m. Za taki rozwinięty już okaz musisz zapłacić ok. 50 zł.
Brzoza papierowa to jeden z ciekawszych gatunków tego rodzaju. Ma liczne walory dekoracyjne, dlatego chętnie wybierana jest jako zdoba zarówno ogrodów w pobliżu domu, jak i miejskich przestrzeni zielonych.