Bratki ogrodowe to dwuletnie rośliny, które pochodzą od trzech dziko rosnących gatunków – fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), fiołka rogatego (Viola cornuta) i fiołka ałtajskiego (Viola altaica). Dzięki skrzyżowaniu ich ze sobą ogrodnicy otrzymali setki odmian tych kwiatów, które występują w wielu kształtach i kolorach. Różnią się też od siebie wysokością i terminem kwitnienia.
Kiedy sadzić bratki?
Od pierwszych oznak wiosny nie trzeba długo czekać, by w sklepach zaczęły pojawiać się bratki. Kiedy sadzić je do gruntu? Zazwyczaj można to robić niedługo po ich zakupie, o ile ziemia nie jest już zmarznięta. Sadzonki bratków są odporne na niskie temperatury, a więc już posadzone w marcu powinny sobie poradzić.
Należy jednak pamiętać, że spotykane na początku roku w sklepach okazy pochodzą z upraw szklarniowych. Mogą więc nie być przygotowane na niskie temperatury. Bardzo ważne jest więc, by stopniowo je do nich przyzwyczajać, początkowo wystawiając sadzonki na zewnątrz na godzinę, a codziennie nieco zwiększając czas ekspozycji na warunki zewnętrzne.
Popularna jest uprawa bratków na tarasie. Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić bratki na balkonie, również można zrobić to już w marcu. Tu także nie wolno zaniechać procesu hartowania, jeśli chcemy uniknąć niemiłej niespodzianki.
Od Redakcji
Choć bratki są roślinami dwuletnimi, kwitną dopiero na drugi rok od wysiania. Zatem rośliny dostępne jako sadzonki są niestety „jednorazowe” i po przekwitnięciu należy je wyrzucić.
Najważniejsze zasady przy sadzeniu bratków
Bratki na szczęście nie są szczególnie kapryśne. Będą dobrze rosnąć na różnych typach ziemi, o ile nie będzie podmokła. W przypadku sadzenia do pojemników odpowiednia będzie najzwyklejsza ziemia uniwersalna lub kwiatowa. Bratki poza podlewaniem nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jeśli chcesz przedłużyć ich kwitnienie, możesz zastosować następujące środki:
- regularne (przynajmniej raz na dwa tygodnie) zasilanie kwiatów nawozem do roślin kwitnących;
- usuwanie przekwitłych kwiatostanów;
- obrywanie listków o złej kondycji.
Bratki – kiedy siać z nasion?
Co innego, jeśli kupisz nasiona bratków. Te uprawia się z rozsady. Kiedy sadzić bratki z nasion? Termin siewu może się różnić w zależności od odmiany, ale zazwyczaj jest to czerwiec lub lipiec. Pod koniec sierpnia sadzonki są na tyle wyrośnięte, że można je posadzić w gruncie przy rozstawie około 20 cm. Rośliny zakwitną dopiero na wiosnę następnego roku. Bratki rosnące w gruncie – o ile nie usuwa się przekwitłych kwiatostanów – często rozsiewają się same. To dodatkowa zaleta przy sadzeniu tych roślin w ogrodzie zamiast w pojemnikach.
Znasz już najważniejsze informacje o sadzeniu bratków ze sklepu i z nasion. Trudno oprzeć się tym pięknym kwiatom, dlatego zazwyczaj nie kończy się na jednym zaproszeniu ich do ogrodu. Jako że są roślinami dwuletnimi, kwitnącymi zaś tylko przez rok, ich coroczna uprawa kosztuje trochę wysiłku, ale z pewnością jest to gra warta świeczki.
Najczęściej zadawane pytania
Czy bratki można sadzić do gruntu?
Nawet trzeba! Sadzonki na spokojnie można posadzić do gruntu na wczesną wiosnę. Pamiętaj jednak aby je wystawić dopiero gdy przeminą mrozy!
Czy bratki mogą być na mrozie?
To zależy. Wytrzymają lekkie mrozy po posadzeniu. Jednak nie mogą być przez całą zimę na mrozie.
Gdzie sadzić bratki?
Gdziekolwiek nam się podoba Bratki można sadzić w rabatkach na tarasie i balkonie, lub w ogrodzie. Świetnie skomponują się w korytkach, koszach, a nawet w donicy przypominającej beczkę.