Bodziszek wspaniały zachwyca swoim unikalnym wyglądem. Wyjątkową prezencję zapewniają piękne kielichy kwiatowe, które znajdują się ponad gęstym ulistnieniem. Przedstawiamy najważniejsze informacje o pielęgnacji i uprawie tej rośliny!
Jedną z zalet, którymi charakteryzuje się bodziszek wspaniały, jest łatwość w pielęgnacji. Do atutów należy także uniwersalne i szerokie zastosowanie w ogrodach i parkach. Może stanowić zarówno dominującą partię projektu, jak i stanowić kontrast dla innych kwiatów. Kluczowe wiadomości o Geranium x magnificum znajdziesz w naszym artykule!
Bodziszek wspaniały – podstawowe informacje
Bodziszek wspaniały jest również nazywany żurawką purpurową i Geranium x magnificum. Na rynku jest dostępnych wiele mieszanek, które powstały z upraw żurawki kaukaskiej (Geranium ibericum) i gruczołowatej (Geranium platypetalum).
Wszystkie z wymienionych roślin zaliczają się do rodziny bodziszkowatych Geraniaceae. Charakteryzują się znakomitym zdrowiem, wigorem, a także efektownym wyglądem liści i kwiatów.
Jak prezentuje się Geranium x magnificum?
Jest to okazały krzew o półkolistym wyglądzie. W standardowych warunkach osiąga wysokość od 50 do 60 cm i szerokość od 30 do 50 cm. Kępki liści żurawki purpurowej są podstawne i znajdują się blisko siebie.
Ulistnienie jest okrągłe, klapowane, szorstkie w dotyku i drobno owłosione. Tak samo, jak cała bylina, wydzielają charakterystyczny korzenny zapach. Cechą wyróżniającą roślinę jest to, że jej liście – w trakcie jesieni – przed opadnięciem przybierają atrakcyjną barwę od żółtopomarańczowej do jaskrawoczerwonej.
Kwiaty bodziszka wspaniałego są miseczkowate. Mają piękny, niebiesko-fioletowy kolor i są poprzecinane ciemnymi żyłkami liści. Uważa się, że Geranium x magnificum jest najpiękniejsze w okresie od czerwca do lipca, a kwiaty rośliny mogą otwierać się już w maju. Hodując ją w odpowiedni sposób, można doczekać się drugiego kwitnienia późnym latem lub wczesną jesienią.
Uprawa żurawki purpurowej
Bodziszek wspaniały czuje się najlepiej w słonecznych miejscach lub częściowo zacienionych. Natomiast pędy Geranium x magnificum nie są zbyt stabilne i najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie ich na rabacie osłoniętej od wiatru.
Idealnym środowiskiem dla rośliny będzie gleba ogrodowa bogata w składniki pokarmowe i próchnicę. Może być dobrze zdrenowana, świeża lub umiarkowanie wilgotna. Warto nadmienić, że wapno nie będzie sprawiać żadnych problemów przy uprawie rośliny.
Sadzenie Geranium x magnificum powinno odbywać się w odpowiedniej odległości pomiędzy roślinami. Bodziszek wspaniały powinien być umieszczany w nie większej ilości niż osiem sadzonek na jednym metrze kwadratowym – z zachowaniem dystansu o wymiarach 35 cm od innych sadzących.
Pielęgnacja i dzielenie rośliny
Bodziszek wspaniały jest dość prosty w pielęgnacji ze względu na jego mrozoodporność – nawet do -32°C. Niestraszne mu również oddziaływanie rozmaitych szkodników – nawet ślimaków. Ponadto wymaga podlewania tylko na początku i to w trakcie dłuższych okresów suszy.
Do polecanych rozwiązań zalicza się natomiast przycinanie byliny po kwitnieniu – właśnie dzięki temu rozkwitnie po raz drugi w okresie od sierpnia do października. Żurawkę purpurową najlepiej dzielić wiosną. Kępy można wykorzystać w innym miejscu.
Zastosowanie bodziszka wspaniałego
Roślina może być wykorzystana na wiele sposób – używają ją zarówno profesjonalni ogrodnicy, jak i amatorzy. Z tego powodu bylina jest spotykanych m.in. na terenach publicznych, parkach, a także prywatnych ogrodach. Intensywna barwa kwiatów zwraca na siebie uwagę efektowną prezencją nie tylko z bliska, ale i z dalszej odległości.
Geranium x magnificum jest zestawiana często z bodziszkiem Alchemilla molli, piwoniami Paeonia, roszponką Stachys byzantina lub ostrogami poduszkowymi Euphorbia polychroma. Do standardowych zastosowań należy już łączenie jej z różami lub ostróżką ogrodową.
Oprócz tego bodziszek wspaniały jest doceniany za swój naturalny wygląd, a także cenny dostawca nektaru i pyłku dla trzmieli i pszczół. Do jego atutów trzeba również zaliczyć to, że cięte kwiaty Geranium x magnificum bardzo długo utrzymują efektowną prezencję w wazonie – jako kwiaty cięte.
Jakie są najpopularniejsze odmiany rośliny?
Do najbardziej znanych należy odmiana Rosemoor, która cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Ma stabilniejszą budowę niż gatunek źródłowy i kwitnie na przełomie czerwca i lipca, a następnie – po przycięciu – w październiku. Drugą uznaną odmianą jest Anemoniflorum. Cechuje się mniejszym rozmiarem, ale ma większe kwiaty niż pierwotny gatunek i tworzy zwarte, gęste krzewy, które świetnie wyglądają.