Bergenia z łatwością dostosowuje się do niemal każdych warunków środowiskowych, jest mało wymagająca w uprawie, przez kilka lat może rosnąć w tym samym miejscu. Osiąga 25-50 cm wysokości, ma duże, sercowate liście na długich ogonkach. Zakwita wiosną, dając białe lub różowe kwiaty. Często wybierana jest przez osoby początkujące jako łatwa w uprawie roślina dekoracyjna.
Bergenia – gdzie uprawiać?
Bergenia najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, na glebie średnio żyznej o umiarkowanej wilgotności. Roślina może doskonale rozrastać się mimo braku nawożenia. Dobrze rośnie w okolicy wodnych oczek. Większość gatunków jest odpornych na mrozy. Bergenia polecana jest dla ogrodników amatorów, rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem.
Bergenia rozrasta się mocno i szybko, dlatego warto sadzić ją w dużej rozstawie. Wiosną lub jesienią rozrosty można dzielić i przesadzać. Kwiaty wyglądają dobrze w różnych miejscach ogrodu – na skalniakach, rabatach, pod drzewami, przy zbiornikach wodnych.
Bergenia sercolistna
Jedną z popularniejszych odmian jest bergenia sercolistna, określana również jako sercowata (Bergenia cordifolia). Bylina pozostaje zielona przez cały rok, osiąga około 40 cm wysokości. Liście bergenii sercowatej są duże, u nasady pochwiaste, z grubymi, falowanymi blaszkami. Mają kształt serca, stąd zresztą pochodzi nazwa rośliny. Jesienią wybarwiają się na czerwono lub przybierają kolor purpurowo-fioletowy.
Kwiaty są różowe, liliowe, pięciopłatkowe, o ok. 2 cm średnicy. Zebrane są w kwiatostany tzw. wiechę, jest ich po kilka na pędzie. Bergenia sercolistna kwitnie w kwietniu i maju.
Bergenia grubolistna
Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) kwitnie od marca do kwietnia. Ma lilioworóżowe kwiaty przypominające zwisające dzwonki. Jej liście są duże, jajowate, sztywne i grube, o gładkiej i błyszczącej strukturze, ząbkowanych brzegach. Bergenia grubolistna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Jej liście, a czasem również kwiaty służą tworzeniu bukietów.
Bergenia orzęsiona
Bergenia orzęsiona jest rzadko sadzona w przydomowych ogródkach. Odmiana kwitnie w marcu, ma lekko różowe kwiaty zebrane w kwiatostany. Liście są duże, okrągłe, miękkie i owłosione.
Bergenia mieszańcowa
Bergenia mieszańcowa to bardzo ozdobny gatunek z licznymi, dzwonkowatymi kwiatami o kolorach czerwonym, różowym i białym. Kwiaty zebrane są w pokaźne kwiatostany na szczycie pędów. Liście bergenii są błyszczące, lekko pofalowane na brzegach.
Rozmnażanie bergenii
Roślinę można zacząć rozmnażać wiosną przez podział dużych i dobrze rozrośniętych okazów. Najprostszą metodą jest podział kłącza na kilka odcinków i ukorzenianie ich w skrzynkach wypełnionych mieszanką torfu i piasku. Po wypuszczeniu pędów przesadź rośliny do pojedynczych doniczek.
Możesz również pobrać sadzonki wierzchołkowe, najlepiej fragment pędu z 3 listkami. Następnie musisz go ukorzenić w skrzynkach i w odpowiednim momencie przesadzić.
Choroby atakujące bergenię
Do chorób atakujących roślinę należy zaliczyć grzyby, choroby bakteryjne oraz inwazje szkodników:
- do chorób grzybiczych należą – ryzoktonioza, plamistość liści, plamistość pierścieniowa (objawia się szarymi i brązowymi plamami);
- do chorób bakteryjnych należy plamistość liści powodująca ich obumieranie;
- do najczęściej atakujących szkodników zaliczają się mszyca ziemniaczana, węgorek chryzantemowiec, wstężyk ogrodowy.
Choć roślina jest raczej odporna na choroby, w razie jej wystąpienia należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Aby uchronić bergenię przed plamistością należy unikać wieczornego zwilżania liści.
Bergenia – zastosowanie
Bergenia nie tylko zdobi ogrody, ale wykazuje właściwości zdrowotne. Zawiera wiele substancji wpływających korzystnie na organizm człowieka, w tym witaminy, flawonoidy. Może być stosowana wewnętrznie i zewnętrznie. Jak działa?
- uspokaja, relaksuje;
- leczy wrzody żołądka, nieżyty jelit, biegunki, stany zapalne i infekcje układu pokarmowego;
- wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego i płciowego;
- obniża ciśnienie krwi;
- wspomaga odporność;
- wspomaga leczenie trądziku;
- pomaga w zapaleniu gardła, spojówek, skóry.
Bergenia – zabiegi pielęgnacyjne
Jak dbać o bergenię? Choć nie jest bardzo wymagająca, dobrze pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- przeprowadzaj ściółkowanie, które chroni przed wyparowaniem wody;
- usuwaj martwe liście, przekwitłe kwiaty;
- rozdzielaj starsze okazy i rozsadzaj je;
- w czasie upałów regularnie podlewaj roślinę;
- wiosną odżywiaj ziemię nawozem mineralnym.
Bergenia w twoim ogrodzie
Sadzonki bergenii można kupić w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych. Młode rośliny sprzedawane są niewielkich pojemnikach. Cena to około 20 zł za sadzonkę, którą można od razu posadzić w stałym, wybranym miejscu.
Bergenia to roślina atrakcyjna, chętnie sadzona w ogrodach. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Karla Augusta von Bergena. Jako okaz ogrodowy bergenia idealnie sprawdzi się dla początkujących ogrodników.