Aster chiński – rabata pełna astrów to niezwykle barwne miejsce i najatrakcyjniejszy zakamarek ogródka. Jakiej pielęgnacji wymaga?
Aster chiński (Callistephus chinensis) jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego właściwa botaniczna nazwa to gwiazdosz, aczkolwiek gatunek ten potocznie oraz w literaturze i sztuce został określony jak aster. Naturalnym terenem jego występowania są Chiny i Japonia, niemniej jednak wiele z jego licznych odmian jest uprawianych w Polsce. Jak go uprawiać? Sprawdź!
Charakterystyka
Aster chiński występuje w trzech formach: karłowej, średnio-wysokiej i wysokiej. Roślinę charakteryzuje wzniesiony pokrój, owłosione pędy i lancetowate lub owalne liście. Od lipca do października wytwarza dość duże kwiaty zebrane w koszyczki. W zależności od odmiany kwiat może zakwitać na biało, łososiowo, kremowo, żółto, różowo, czerwono lub pomarańczowo. Ponadto kwiatostany różnią się od siebie kształtem.
Odmiany
Powstało niezwykle dużo odmian astra chińskiego, dlatego zostały podzielone na kilka grup, różniących się od siebie wzrostem, wielkością kęp, rodzajem i kształtem kwiatów. Do najpopularniejszych odmian tego gatunku należą:
Astry książęce:
- „Alexandra” o jasnożółtych kwiatach;
- „Bellabianca” – odmiana wysoka, białych kwiatach;
- „Niusia” – kwiaty łososiowe ze morelowym nalotem o śr. 13 cm;
- „Sigrid” – wysoka odmiana, z kwiatami o niebieskofioletowej barwie;
- „Tristan” – odmiana polska, purpurowowiśniowymi kwiatami;
- „Zorza” – polska odmiana, wysoka, kwiaty w purpuroworóżowym kolorze;
- „Arabella Hellort” o karminowych kwiatach.
Astry peoniowe:
- „Alabaster” – ma kremoworóżowe kwiaty;
- „Goplana” – odmiana polska, wysoka;
- „Janina” – odmiana polska, kwiaty cielistoróżowe;
- „Lazuryt” – odmiana polska, wysoka, o fiołkowych kwiatach;
- „Perła” – wysoka z białymi kwiatami.
Astry chryzantemowe:
- „Ametyst” – wysoka polska odmiana o jasnoniebieskich kwiatach;
- „Beryl” – odmiana polska, wysoka z różowymi kwiatami;
- „Dama” – odmiana wysoka, kwiaty wrzosoworóżowe;
- „Fafik” – kwiaty lśniące różowomalinowe;
- „Flaming” – kwiaty malinowokarminowe.
Astry igiełkowe:
- „Agata” – odmiana polska ze sztywnymi pędami i czerwonymi kwiatami;
- „Alina” – odmiana polska, wysoka, pędy sztywne, kwiaty jasnoliliowe;
- „Bolero” – kwiaty amarantowoczerwone;
- „Czerwona Kula” – odmiana polska z czerwonymi kwiatami;
- „Ewa” – odmiana polska, wysoka, kwiaty jasnofiołkowe;
- „Figaro” – polska odmiana wysoka, kwiaty w odcieniu różu.
Uprawa i wymagania
Rośliny fatalnie znoszą zacienienie, nie poradzą sobie nawet w półcieniu, więc jeżeli zamierzasz je zasadzić, musisz to zrobić na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Rośliny nieźle znoszą ochłodzenie, giną dopiero w listopadzie, po pierwszych poważnych przymrozkach, więc można się nimi cieszyć, kiedy większość roślin straciła swój letni blask. Astry chińskie najlepiej rosną w glebie próchniczej, żyznej i przepuszczalnej. Źle reagują na nadmiar wody, dlatego przepuszczalność podłoża jest bardzo istotna. Z tego powodu ważny jest również umiar w podlewaniu, właściwie to można się z nim ograniczyć wyłącznie do okresów lekkiej suszy.
Astry chińskie nie potrzebują częstego nawożenia
Wystarczy an początku wiosny jednorazowo zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny, aby cieszyć się szybszym rozwojem rośliny. Ale bez tego też mogą fantastycznie kwitnąć.
Aster chiński – kwitnienie
Ten gatunek w zależności od odmiany kwitnie najwcześniej na przełomie lipca i sierpnia, średnio wczesne w sierpniu, późne z końcem lata, czyli w drugiej połowie sierpnia lub we wrześniu. Kwiaty są wytwarzane na zwieńczeniach pędu głównego lub pędów bocznych. Również kolor kwiatostanu uzależniony jest od odmiany astra chińskiego.
Najczęstsze choroby
- fuzarioza – wywołuje szybkie żółknięcie i więdnięcie liści, aż doprowadza do całkowitego zamarcia rośliny;
- choroby wirusowe – wszystkie odmiany astrów łatwo ulegają infekcji chorobami wirusowymi przenoszonymi przez mszyce;
- plamistość liści – na liściach pojawiają się charakterystyczne brązowe plamy owalne lub okrągłe. Zainfekowane liście mogą przedwcześnie odpadać;
- szara pleśń – chorobie sprzyja podwyższona wilgotność oraz zbyt ciasne rozmieszczenie roślin. Na zainfekowanych liściach pojawiają się uwodnione brązowo-szare plamy lub nalot zarodników.
Jak sadzić?
Nasiona należy wysiać do inspektu z początkiem marca. Kiedy ukażą się pierwsze liście właściwe, siewki należy przepikować w rozstawie 4 × 6 cm. W połowie maja można rośliny wysadzać na docelowe miejsce.
Kiedy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze zakwitają wielobarwne astry. Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu pięknych odmianach, co aster chiński. Standardowo uprawia się go na różnokolorowej rabacie, łącząc z innymi gatunkami kwitnącymi pod koniec lata.