Aerator to urządzenie ogrodnicze, które pomaga napowietrzyć glebę. Celem aeracji jest nakłuwanie darni i rozluźnianie ziemi. Dzięki temu można przyśpieszyć regenerację trawnika po zimie. Poznaj rodzaje aeratorów.
Odpowiedni aerator, to wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się pięknym trawnikiem. Nakłuwanie darni ma pomóc trawie lepiej rosnąć, dzięki czemu po jakimś czasie przypomina piękny, zielony dywan. Dowiedz się, jak wykonać aerację i jakie są rodzaje tego urządzenia.
Aerator – urządzenie, które zwiększa możliwości regeneracyjne trawy
Zadbany, piękny trawnik jest efektowną ozdobą przydomowego ogródka lub przestrzeni publicznej. W pielęgnacji trawnika koniecznie trzeba pamiętać nie tylko o jego podlewaniu i nawożeniu, ale również o napowietrzeniu gleby. Taki zabieg można wykonać z pomocą aeratora, czyli urządzenia, które ma ostre kolce osadzone na obracającym się wale. Kolce nacinają glebę, tworząc otwory o średnicy 15-18 mm i osiągając głębokość 8-10 cm.
Dlaczego warto przeprowadzać aerację?
Zabieg aeracji prowadzi do napowietrzania gleby, co przynosi szereg innych korzyści. Oto niektóre z nich:
- lepsze wnikanie wody, nawozów i składników odżywczych;
- usuwa starą martwą warstwę darni. Jest to ważne, bo w starej warstwie mogą rozwijać się grzyby i chorobotwórcze bakterie. Natomiast jej usunięcie umożliwia dotarcie tlenu i światła do świeżej trawy;
- zwiększa możliwości regeneracyjne trawy, na przykład po jej podeptaniu łatwiej i szybciej odrasta i bujnie się krzewi;
- aeracja trawnika pomaga w pozbyciu się chwastów i mchu. Ten zabieg zabija chwasty, jednocześnie nie uszkadzając korzeniącej się trawy i nie wymaga użycia chemicznych, szkodliwych środków.
Nakłuwanie darni przerywa strukturę korzeni trawy, co powoduje, że mają one więcej miejsca do rozrostu. To najlepszy sposób na utrzymanie trawnika w idealnym stanie! Efekty zabiegu są widoczne już po kilku tygodniach od jego przeprowadzenia.
Rodzaje aeratorów: aerator ręczny, spalinowy, akumulatorowy i elektryczny
Właściciele ogrodów często stoją przed decyzją, jaki aerator kupić. Czy lepiej się sprawdzi spalinowy, ręczny, a może z napędem elektrycznym? Opisujemy krótko rodzaje aeratorów, aby ułatwić wybór.
Do małej i średniej wielkości trawników nadaje się aerator ręczny, sandały z kolcami lub kolce przyczepiane do podeszwy butów. To ekologiczne urządzenia, bo nie zużywają energii ani nie zanieczyszczają środowiska spalinami. Takie urządzenia są mobilne, nie ogranicza ich kabel ani czas działania. Są praktyczne zwłaszcza wtedy, gdy w ogrodzie jest dużo krzewów i drzew, między którymi trzeba manewrować. Oczywiście przeprowadzanie tego procesu takimi metodami jest czasochłonne i dosyć męczące, dlatego efektywnie stosować można je tylko na niewielkiej powierzchni ogrodu. Do dużej powierzchni trawnika, polecany jest aerator spalinowy. Praca z nim nie ogranicza w żaden sposób, ale do jego minusów należy głośne działanie. Aeratory akumulatorowe również nie są ograniczone kablem, ale mają ograniczony czas działania. Zwykle jest to około kilkudziesięciu minut nieprzerwanej pracy. Aerator elektryczny nie działa tak głośno, jak inne tego typu urządzenia, nie jest drogi i można z jego pomocą szybko i łatwo rozluźnić glebę. Dostępne w sprzedaży są również urządzenia 2 w 1, które łączą w sobie funkcję aeratora i wertykulatora.
Kiedy warto zastosować zabieg aeracji?
Aerator przyda się do każdego trawnika, jednak niezbędny jest wtedy, gdy trawa jest podatna na uszkodzenia, na przykład na skutek częstego deptania. Trawnik, który ma silny system korzeniowy i jest odpowiednio napowietrzony, prezentuje się znacznie lepiej. Wystarczy już jeden zabieg aeracji, aby murawa szybciej się regenerowała. Aeratory można kupić w większości dużych sklepów ogrodniczych. Sandały z kolcami na buty kosztują już od 30 zł, aerator ręczny to wydatek około 100 zł, a elektryczny lub spalinowy kosztuje od kilkuset do tysiąca złotych. Zabieg aeracji można wykonywać samemu lub zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie ogrodniczej. Jego cena będzie oczywiście zależna głównie od wielkości powierzchni trawnika. Ważne jest, aby nie przeprowadzać aeracji na zbyt młodym trawniku.
Aerator wertykulator – czy można stosować te nazwy zamiennie? Czym różnią się od siebie aeratory i wertykulatory?
Niektórzy stosują zamiennie nazwy aerator i wertykulator. Jednak w rzeczywistości są to inne urządzenia i inne są zabiegi z ich wykorzystaniem. Zabiegi aeracji są delikatniejsze niż wertykulacji, bo darń jest nakłuwana, a nie nacinana. Narzędzia ogrodnicze wyposażone w noże, to wertykulatory, podczas gdy aeratory posiadają kolce lub rurki. Wertykulator tworzy podłużne nacięcia darni. Jego głównym zadaniem jest usunięcie filcu z trawy, martwych cząstek roślin i mchu oraz napowietrzenie gleby. Jednak bardziej efektywne napowietrzenie i rozluźnienie gleby odbywa się dzięki aeracji, bo kolce tworzą głębsze nakłucia. Wertykulację zwykle przeprowadza się raz w sezonie, najlepiej na przełomie marca i kwietnia, gdy nie ma już ryzyka, że pojawią się nocne przymrozki. Gleba po zimie zwykle jest zanieczyszczona martwymi częściami roślin, a jej wierzchnia warstwa jest twarda i zbita. Dzięki wertykulacji trawa zostaje oczyszczona i lepiej rośnie. Po zabiegu wertykulacji wskazane jest nawożenie i podlewanie trawy, ale nie powinno się nadmiernie chodzić przez jakiś czas po trawniku, bo system korzeni może być uszkodzony. Efekt warto dodatkowo wzmocnić drugim, podobnym zabiegiem, jakim jest aeracja.
Jakie są parametry aeratorów?
Wybierając w sklepie aerator, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Przykładowo aeratory mogą mieć różną wagę. Urządzenia spalinowe, które posiadają silnik, mogą być dosyć ciężkie. Lżejsze aeratory elektryczne nie przekraczają wagi 20 kg. Poza tym przy pracy ważna jest również szerokość robocza aeratora, czyli szerokość pasa gleby poddawanego aeracji po jednorazowym przejechaniu urządzeniem. Szerokość robocza aeratorów ręcznych oraz wkładanych na buty to około 25 cm, podczas gdy w przypadku spalinowych i elektrycznych jest to od 35 do 50 cm. Kolejnym parametrem jest głębokość robocza. Ten parametr określa głębokość, na jaką wbijają się rurki lub zęby urządzenia w podłoże. Nakładki na buty pozwalają wykonać jedynie płytką aerację, na głębokość 3-5 cm. Pozostałe urządzenia umożliwiają wykonywanie otworów nawet na głębokość 25 cm. Urządzenia spalinowe i elektryczne mają również określoną moc. Do bardzo dużych powierzchni trzeba wybierać aeratory o dużej mocy.
Jak przeprowadzić proces aeracji i wertykulacji?
Zabieg aeracji najlepiej wykonać po zimie lub wczesną jesienią. Można również go przeprowadzić dwa razy do roku – wiosną, aby odświeżyć trawę po okresie zimowym i później, aby przygotować ją na nadejście chłodnych miesięcy. Jak przeprowadzić zabieg?
Najpierw trzeba skosić trawę na wysokość mniej więcej 2-3 cm. Trzeba przy tym pamiętać, aby usunąć skoszone źdźbła. Następnie należy podlać trawę i poczekać aż woda wsiąknie. Jeśli gleba będzie zbyt wilgotna w trakcie przeprowadzania aeracji, murawa może ulec uszkodzeniu. Gleba powinna być lekko wilgotna, aby kolce aeratora łatwo w nią wnikały. Przeprowadzając zabieg, trzeba prowadzić urządzenie w jednym kierunku równymi pasami powierzchni, podobnie jak przy koszeniu trawy. Efekt zabiegu utrzyma się dłużej, jeśli rozsypie się i zagrabi na powierzchni trawnika piasek kwarcowy.
Zabieg wertykulacji przeprowadzamy bardzo podobnie. Pozbywamy się chwastów i kosimy trawę. Najlepiej przejeżdżać urządzeniem wzdłuż, a potem w poprzek trawnika. Na koniec trzeba dokładnie zgrabić resztki filcu i obumarłych części trawy.
Aerator jest niezwykle praktycznym urządzeniem przydatnym przy pielęgnacji trawnika. Umożliwia zmiękczenie i napowietrzenie gleby. W efekcie tego zabiegu powstaje piękny zielony dywan.