Skrętnik pochodzi z Afryki i zalicza się do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Jest to roślina, która świetnie nadaje się do uprawy w doniczce w warunkach domowych. Jak wygląda uprawa i rozmnażanie skrętnika, jakie ma wymagania i co jeszcze warto wiedzieć o właściwościach tego kwiatu?
Skrętnik – wymagania i uprawa
Skrętnik kwitnie najlepiej na stanowisku jasnym, ale o świetle rozproszonym. Lepiej nie trzymać go w miejscu za bardzo nasłonecznionym. Zaleca się trzymać go na parapecie okiennym od strony wschodniej lub północnej, lub na balkonie po tej samej stronie. Jest to roślina, preferująca otoczenie o dużej wilgotności powietrza, warto więc często ją podlewać. W czasie wzrostu optymalna temperatura dla kwiatu wynosi 18-20 stopni Celsjusza.
Skrętnik – podlewanie i pielęgnacja
Zaleca się podlewanie obfite latem, nawet 2-3 razy w tygodniu. Zimą wystarczy podlewać umiarkowanie, raz w tygodniu. Trzeba też zadbać o to, aby woda nie zalegała w doniczce, ponieważ może to doprowadzić do gnicia szyjki korzeniowej. W upalne dni można dodatkowo kwiat lekko zraszać przy pomocy rozpylacza. Latem można też dokarmiać roślinę, dodając do wody do podlewania raz na tydzień nieco nawozu azotowego. Podlewając skrętnik wodę najlepiej kierować na podstawkę doniczki.
Skrętnik – przesadzanie i rozmnażanie
Okres, w którym najlepiej postawić na przesadzanie i rozmnażanie skrętnika, jest przedwiośnie. Zaleca się także, aby roślinę przesadzić jak najszybciej, jeżeli zauważymy, że korzenie całkowicie wypełniły doniczkę. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup większej doniczki, o wielkości mniej więcej 1/3 wysokości kwiatu. Skrętnik to roślina o płytkim systemie korzeniowym, do jej przesadzenia sprawdzi się więc płaska misa lub donica. Do naczynia sypiemy ziemię do hodowli kwiatów, którą możemy lekko zmieszać z torfem (skrętniki lubią kwaśne podłoże). Doniczkę możemy ustawić na podstawce, wypełnionej kamykami i to do niej powinniśmy wlewać wodę, ponieważ tą metodą zapewnimy roślinie odpowiednie nawodnienie bez ryzyka przelania i gnicia szyjki korzeniowej.
W trakcie przesadzania możemy zdecydować się też rozmnożyć roślinę. Jeżeli znajdziemy drugą bulwę, wystarczy ją oddzielić i posadzić osobno. Jest to jedna metoda rozmnażania. Druga polega na obcięciu liścia z ogonkiem zaraz po kwitnieniu. Następnie liść nacinamy wzdłuż nerwu głównego i tą przeciętą częścią umieszczamy w wilgotnym piasku. Po około dwóch miesiącach powinny pojawić się młode roślinki, które trzeba będzie po pewnym czasie przesadzić. Młode rośliny mogą zacząć kwitnąć już w ciągu pierwszego roku.
Dodatkowe informacje na temat pielęgnacji
Skrętnik to roślina, którą warto uważnie obserwować i sprawdzać, jak sadzonki reagują na zapewnione warunki. Jeżeli zauważymy, że pojawiają się plamy na liściach, może to oznaczać, że kwiat został narażony na nadmiar słońca. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie. Jeżeli górna warstwa ziemi jest nadal wilgotna, nie trzeba dodatkowo nawadniać rośliny. Jeżeli korzenie wypełniają całą doniczkę, skrętnik potrzebuje więcej miejsca, a to oznacza, że trzeba go przesadzić do większej donicy. Przy odpowiedniej pielęgnacji, skrętnik obficie kwitnie, wydając piękne duże kwiaty i wyróżnia się długim okresem kwitnienia.
Streptocarpus – jak wyglądają te kwiaty?
Skrętnik charakteryzuje się nie tylko łatwością w uprawie, ale też ciekawą prezencją, dzięki której mogą być stosowane jako ozdoba mieszkania. Na uwagę zasługują niektóre ciekawe odmiany tej rośliny. Skrętnik mieszańcowy wyróżnia się tym, że tworzy rozetę zielonych, długich, omszonych liści, wyraźnie unerwionych. Ma też duże lejkowate kwiaty, które osadzone są na cienkich i wiotkich łodyżkach.
W okresie kwitnienia kolorowe kwiaty rosną ponad łodygę, poprawiając wizualną prezencję rośliny. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć odcień:
- fioletowy;
- biały;
- różowy;
- czerwony;
- niebieski;
- granatowy.
Niektóre rośliny są dwukolorowe i wzorzyste, a czasem posiadają także karbowane płatki.
Skrętnik skalny i inne ciekawe odmiany
Istnieje wiele odmian skrętnika, zasługujących na uwagę. Jedną z nich jest skrętnik skalny (Streptocarpus saxorum), nazywany także Blue Fountain ze względu na fioletowoniebieskie kwiaty. Roślina kwitnie latem i najczęściej wykorzystywana jest do sadzonek balkonowych, które najlepiej umieścić w stanowisku cienistym.
Skrętnik Parfuflora charakteryzuje się grubymi i mięsistymi liśćmi, dorastającymi do 30-40 centymetrów. U podstawy rośliny wyrastają pędy kwiatowe o długości 40-50 centymetrów, wydające kwiaty o średnicy ok. 2-5 cm.
Brązowienie liści, czyli jak rozpoznać chory skrętnik?
Brązowienie liści rośliny może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. Skrętniki dość często ulegają infekcji grzybem, który wywołuje plamistość obwodową liści. Choroba najczęściej rozwija się w przypadku egzemplarzy osłabionych, z niewielką odpornością, która wynika najczęściej z nieodpowiedniej pielęgnacji. Osłabienie może wynikać z nagłych zmian temperatury (głównie spadku) lub zbyt dużego zawilgotnienia podłoża. Skrętniki charakteryzują się tym, że bardzo trudno znoszą przelanie gleby. Specjaliści mówią, że lepiej je przesuszyć, niż przesadzić z nawodnieniem. Rośliny miewają też problem z gospodarką azotowoą, dlatego zaleca się ich nawożenie nawozami z dużą ilością tego pierwiastka.
Ziemia, w której rośnie skrętnik, powinna być przepuszczalna i żyzna. Zimą można ustawić kwiat przy oknie, jednak latem lepiej chronić je przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Warto postarać się, aby rośliny nie były narażone na gwałtowne zmiany temperatury.
Skrętnik – ile kosztuje i gdzie kupić?
Sadzonek najlepiej szukać w sklepach ogrodniczych stacjonarnych oraz internetowych. Cena za sztukę wynosi średnio ok. 18 złotych.
Skrętnik – podsumowanie
Skrętnik to atrakcyjna roślina, która sprawdza się jako ozdoba domowa w doniczce. Choć jej uprawa jest dość prosta, warto poznać wymagania tego kwiatu. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że skrętnik jest bardzo wrażliwy na nadmiar wody, dlatego należy uważać z jego nadmiernym podlewaniem, choć latem może wymagać nawadniania nawet 3 razy w tygodniu. Istnieje kilka odmian skrętnika, które zachwycają kolorowymi, dużymi kwiatami.